Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Imieniny

Imieniny

Postprzez KasiaKacha » So maja 28, 2016 20:43

Hejka,

Chciałbym zapytać czy w waszych rodzinnych stronach obchodzi się tradycję imienin? Ja wywodzę się z pomorza i jest to święto średnio popularne, przynajmniej pośród moich bliskich. Jestem ciekaw, dlatego że mam uczucie, że tradycja ta zanika. Co o tym sądzić?
O imionach dla dzieci decydują różne względy – gusta, upodobania, doświadczenia związane z osobami, które znamy noszące dane imię. Czasami dziecku nadawane jest imię po pradziadkach lub dziadkach, aby ich imiona nie odeszły razem z nimi. Tradycyjnych polskich imion praktycznie w ogóle nie spotyka się teraz wśród nowo przybyłych na świat dzieci. Zauważa się natomiast powrót do imion, które nadawane były dzieciom kilkadziesiąt lat temu. Imieniem takim jest np. Zofia. Było to najbardziej popularne imię dla dziewczynki nadawane w Warszawie w 2015 roku.
Autor: imieniny.pl
Ostatnio edytowano Cz paź 13, 2016 22:47 przez KasiaKacha, łącznie edytowano 1 raz
KasiaKacha
 
Posty: 2
Dołączył(a): So lut 20, 2016 01:33
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Imieniny

Postprzez Elżbieta » So maja 28, 2016 21:47

Nie jestem pewna kim jesteś . Imię jakie podajesz sugeruje, że powinnam CI pisać na ...łaś, ale piszesz o sobie ...łeś, więc nie wiem jak się do Ciebie zwracać.
Jeżeli chodzi o imieniny, to wśród Ewangelików raczej takiej uroczystości nie powinno się obchodzić, bo u nas nie ma patronów. Jednak osoby które mają korzenie w Kościele Katolickim , obchodzą imieniny. Ja sama jestem z urodzenia Luteranką i nigdy imienin nie obchodziłam. Wg mnie imię jest dziełem przypadku, a stokroć ważniejszy jest sam fakt narodzin.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Imieniny

Postprzez Maksymilian » Pn cze 06, 2016 16:59

Co prawda patronów nie ma, ale w kalendarzu luterańskim istnieje wspomnienie św.Piotra i św.Pawła nawet w Śpiewniku Ewangelickim jest introit na tę okazję. Myślę, że to kwestia obojętna czy ktoś imieniny obchodzi czy nie, ale istotnie zanika taka tradycja.
Maksymilian
 
  


Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości