Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Miło mi spotkac się z Wami

Miło mi spotkac się z Wami

Postprzez Seb. Kozłowski » So mar 31, 2012 15:49

Nazywam się Sebastian Kozłowski,

miło mi spotkać się z Wami na Konfesyjnym Forum Luterańskim!

Od urodzenia należę do Kościoła rzymsko-katolickiego, a od blisko jedenastu lat jestem sympatykiem Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X, które znane jest też pod nazwą "lefebryści". Tam też zaspokajam swoje potrzeby duchowe i formacyjne. Jednak nie jestem członkiem tegoż Bractwa (przynależeć do Bractwa można jako ksiądz lub brat zakonny, bądź jako członek trzeciego zakonu), a - powiedzmy - instytucjonalny mój związek z Bractwem jest bardzo pośredni. Należę bowiem do konfraterni trzeciego zakonu dominikańskiego założonej przy francuskim klasztorze w Avrille, w którym (chyba jedynym na świecie, o ile mi wiadomo) przestrzegana jest dawna, bardzo surowa reguła zakonu dominikańskiego pochodząca z czasów jego założyciela - św. Dominika de Guzmana (XIII w.) i nie zmieniona po Soborze Watykańskim II.

Cieszę się, że istnieje forum konserwatywnych Luteran. Gorszą mnie bowiem zakażone liberalizmem, modernizmem i współczesnym sekularyzmem Kościoły i wspólnoty religijne. Odrazą napawa mnie postawa ludzi (acz nie sami ludzie!) żądających, by to Kościół czy wręcz sam Pan Bóg dostosował się ze swoim nauczaniem i przykazaniami do ich stylu życia. A poczucie szacunku budzi we mnie postawa człowieka poszukującego w swej religii norm i wskazówek dla ułożenia swego życia i zmieniającego swe życie tak, aby było ściślej zjednoczone z Bożymi przykazaniami.

Moja sympatia do konfesji ewangelicko-augsburskiej pochodzi stąd, że jestem organistą i wszelkie zagadnienia dotyczące muzyki organowej są dla mnie bardzo ważne. Jak już dawno spostrzegłem - w kościołach ewangelickich budowano większe i niejednokrotnie lepsze organy niż w kościołach katolickich, bardziej też dbano o te instrumenty, a muzyka organowa jest bardziej poważana. Zawód organisty i jego funkcja w parafiach luterańskich - o ile mi wiadomo - cieszy się też większym uznaniem niż w parafiach katolickich.

Moje katolickie przekonania nie chwieją się i nie mam żadnych religijnych wątpliwości co do drogi jaką kroczył Kościół rzym.-kat. aż do lat 1960. i którą podawał swym wiernym jako jedyną prawdziwą drogę do zbawienia. Nie mam wątpliwości co do poprawności nauczania, jakie co niedziela słyszę na kazaniu podczas starej, łacińskiej katolickiej mszy.
Nie przychodzę tu jednak, aby kogokolwiek nawracać, czy uprawiać propagandę katolicką.* Jeśli ktokolwiek będzie chciał się zainteresować tradycyjnym nauczaniem katolickim - sam to uczyni. Zarejestrowałem się na tym Forum, bo chcę pogłębić swoją wiedzę o konfesji ewangelicko-augsburskiej. Szczególnie interesujące jest dla mnie życie liturgiczne i muzyczne Waszego Kościoła.

* chcę jednak zaznaczyć, że będę bronił Kościoła rzym.-kat. jeśli spotkam się z twierdzeniami nieprawdziwymi, krzywdzącymi czy wręcz kłamliwymi; bo szacunek do prawdy obowiązuje każdego chrześcijanina, a kłamstwem ma się on brzydzić, pamiętając kto jest ojcem kłamstwa (J 8, 44).

To tyle na początek...
Seb. Kozłowski
 
Posty: 9
Dołączył(a): So mar 31, 2012 15:05
wyznanie: rzym.-kat.
  

Re: Miło mi spotkac się z Wami

Postprzez Jakub » So mar 31, 2012 20:06

Witam brata "lefebrystę" :)

Szczerze przyznam, że pierwszy raz spotykam jawnego "lefebrystę" - chociaż wielokrotnie natknąłem się na szeroko rozumianych tradycjonalistów. :)

Myślę, że chociaż wiele nas dzieli, to pierwszym zdaniem powinno być, że wiele nas łączy. Przede wszystkim przynależność do Jezusa Chrystusa, nasze nakierowanie na Jego osobę i Ewangelię.

Tak w kontekście wielkiego tygodnia - jako chrześcijanie choćby i najbardziej egzotycznych opcji, mamy być nie tylko w niedzielopalmowym wiwatującym tłumie, ale także jako odważna mniejszość pod wielkopiątkowym krzyżem. Pod tym krzyżem jest miejsce dla każdego odważnego z jednej strony, a z drugiej szukającego głębokiej relacji ze Zbawicielem człowieka.

Liczę na to, że w czymś się dogadamy. Bo wszyscy powołani jesteśmy do świadectwa.

Miłego pobytu na forum!
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Miło mi spotkac się z Wami

Postprzez Elżbieta » So mar 31, 2012 20:13

Miło mi Ciebie powitać na naszym forum, tym bardziej, że oprawa muzyczna Nabożeństwa żywo mnie interesuje.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Miło mi spotkac się z Wami

Postprzez Tomasz » So mar 31, 2012 21:10

Również witam serdecznie, choć nie kryje zdziwienia, że osoba sympatyzująca z lefebrystami zawitała na ortodoksyjne forum luterańskie. Nie obwijając w bawełnę - dzieli nas bardzo wiele i choć w pewnych kwestiach możemy przemawiać jednym głosem - to jednak z przeciwległych biegunów.
Na naszej stronie skupiamy się generalnie na luteranizmie, natomiast tematyka związana z innymi wyznaniami i kościołami pojawia się raczej jako wątki poboczne. Oczywiście bardzo cenię sobie rzetelność i prawdziwość wszelkich podawanych informacji - zatem, jeżeli znajdzie się tutaj cokolwiek niezgodnego z prawdą - bardzo proszę o sprostowania i wyjaśnienia.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Miło mi spotkac się z Wami

Postprzez Dredd » Pn kwi 02, 2012 09:07

Ja również witam, że tak powiem staropolskim zwyczajem,
choć przyznam się szczerze, że daleki jestem od nadzwyczaj serdecznego usposobienia
innych forumowiczów.
Nasze wyznania są zgoła na przeciwnych biegunach,
a lefebryści, którzy całkowicie przeciwni są jakiemukolwiek ekumenizmowi,
najchętniej widzieliby nas zapewne na stosie.
Razem ze wszystkimi dziełami dr. Marcina Lutra i Filipa Melanchtona.
Chyba, że w Bractwie Kapłańskim Św. Piusa X coś się nagle zmieniło?
Tym bardziej dziwi mnie Pana obecność,
że całkowicie zdeklarował Pan swoje poglądy.
Tak czy inaczej pilnie będę się przyglądał Pańskim wypowiedziom.
Chyba, że faktycznie dotyczyć będą wyłącznie organów.
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Re: Miło mi spotkac się z Wami

Postprzez Agnes » Pn kwi 02, 2012 15:35

Muszę tu podpisać się pod zdaniem Dredda.
Mam nadzieję, że nikt nie zapomni, iż jesteśmy na forum dla luteran oraz dla osób poszukujących Boga w Kosciele Ewangelisko-Augsburskim. Nie jest to natomiast forum polemiczne - w tym sensie, że nie chodzi o to, aby udowadniać komukolwiek, że stanowimy jednak Kościół Chrystusowy i że poza Chrystusem nie należymy do nikogo innego.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Miło mi spotkac się z Wami

Postprzez Seb. Kozłowski » Pn kwi 02, 2012 21:45

Dredd napisał(a):Ja również witam, że tak powiem staropolskim zwyczajem,
choć przyznam się szczerze, że daleki jestem od nadzwyczaj serdecznego usposobienia
innych forumowiczów.

Dziękuję za powitanie. Pozostawiam Panu problem odległości Pańskiego usposobienia od serdecznego usposobienia pozostałych Forumowiczów.
Dredd napisał(a):Nasze wyznania są zgoła na przeciwnych biegunach.


Moim zdaniem nie jesteśmy biegunowo sobie odlegli. Wiele nas dzieli, to prawda. Wiele też mamy wspólnego, to też prawda. Jeśli zaś miałbym dać przykład czegoś biegunowo odległego nauczaniu katolickiemu to ja chętnie zaproponowałbym islam. Dlaczego? Wystarczy porównać nauczanie koranu i Biblii.

1. Jezus prorokiem (i to mniejszym od Mahometa), czy może Jezus Boskim Zbawicielem, Pierworodnym pośród wszelkiego stworzenia?
2. cnotą jest zabijać niewiernych, a ich kobiety gwałcić, czy cnotą jest może miłować nawet nieprzyjaciół?
3. słuszną jest rzeczą bić swoją żonę (sura 4 wiersz 34), czy może mąż winien kochać żonę, jak Chrystus umiłował Kościół (list do Efezjan)?
4. Maryja urodziła Jezusa pod palmą przeklinając swój los i swoje Dziecko, czy może jednak w ubogiej stajence, swój los przyjmując z pokornym poddaniem się Bożym wyrokom?

Dredd napisał(a):a lefebryści, którzy całkowicie przeciwni są jakiemukolwiek ekumenizmowi,
najchętniej widzieliby nas zapewne na stosie.
Razem ze wszystkimi dziełami dr. Marcina Lutra i Filipa Melanchtona.

Na stosie? Mam nadzieję, że to tylko Pańska interpretacja. Bo jeśli jest to Pańska projekcja (rozumiana w sensie psychologicznym), to pozostaje mi tylko współczuć Panu i modlić się o uzdrowienie.
Co do ekumenizmu... Co do samej idei jedności chrześcijan - nigdy nie spotkałem się z jej potępieniem. Co do środków do jej osiągnięcia - "lefebryści" trzymają się nauczania papieży. Najbardziej znanym dokumentem Urzędu Nauczycielskiego KRK była encyklika papieża Piusa XI "Mortalium animos" z roku 1928. "Lefebryści" nie wymyślili nic nowego. Trzymamy się tego, co KRK zawsze nauczał.

Dredd napisał(a):Chyba, że w Bractwie Kapłańskim Św. Piusa X coś się nagle zmieniło?

Jeśli uważnie czytał Pan mój powitalny wpis, to z pewnością pamięta Pan, że członkiem wspominanego Bractwa nie jestem.

Dredd napisał(a):Tym bardziej dziwi mnie Pana obecność,
że całkowicie zdeklarował Pan swoje poglądy.

Naprawdę? A obecność Prawosławnych na tutejszym Forum nie wzbudza u Pana zdziwienia?

Dredd napisał(a):Tak czy inaczej pilnie będę się przyglądał Pańskim wypowiedziom.
Chyba, że faktycznie dotyczyć będą wyłącznie organów.

Faktycznie będą one dotyczyć różnych rzeczy, bo nigdzie nie napisałem, że tylko organami będę się tu zajmował.
Spostrzegłem, że najpierw przeniósł Pan na ogół "lefebrystów" swój pomysł o paleniu protestantów i ważnych dla protestantów dzieł na stosie. Następnie wkłada Pan w moje usta wypowiedź, której autorem sam Pan jest.
Bardzo nie lubię dyskutować z osobami przejawiającymi takie tendencje, ponieważ często w takich sytuacjach szybko wzbierają we mnie emocje i zapominam o powściągliwości w słowach. Mimo wysiłku pracy nad tą moją wadą, dotychczas nie osiągnąłem zdecydowanych sukcesów, ratuję się unikaniem dysput, w których mógłbym się zachować w sposób nie licujący się z imieniem chrześcijanina.

Życzę Panu satysfakcjonującego przyglądania się moim wypowiedziom!
Seb. Kozłowski
 
Posty: 9
Dołączył(a): So mar 31, 2012 15:05
wyznanie: rzym.-kat.
  

Re: Miło mi spotkac się z Wami

Postprzez Jakub » Pn kwi 02, 2012 23:22

Swoją drogą jakoś tydzień temu chyba w Uważam Rze był wywiad naszego współwyznawcy Cezarego Gmyza z z biskupa Falleyem z bractwa Piusa, i biskup stwierdził, że lefebryści prowadzą rozmowy z konserwatywnymi luteranami bodajże w krajach Bałtyckich.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Miło mi spotkac się z Wami

Postprzez Tomasz » Pn kwi 02, 2012 23:29

Jak znam życie - to nasi liberałowie pewnie pod nosem będą docinać, że wymieniamy się doświadczeniami "jakiego drewna używać do stosów" :lol:
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Miło mi spotkac się z Wami

Postprzez Dredd » Wt kwi 03, 2012 11:15

W kwestii ekumenizmu wypowiadał się na łamach tygodnika „Uważam Rze” bp. Bernard Fellay, przełożony generalnego FSSPX:

„Jeśli mówi się, że jesteśmy przeciwko ekumenizmowi, to nie oznacza, iż jesteśmy przeciwko jedności chrześcijan, (...) Prawdziwa jedność może się dokonać jedynie na gruncie wspólnej wiary. Na fundamencie prawdy. Inne sposoby dochodzenia do jedności nie mają nic wspólnego z wiarą”.

Tej przewrotnej wypowiedz nie trzeba chyba wyjaśniać :)

Jakub napisał(a):Swoją drogą jakoś tydzień temu chyba w Uważam Rze był wywiad naszego współwyznawcy Cezarego Gmyza z z biskupa Falleyem z bractwa Piusa, i biskup stwierdził, że lefebryści prowadzą rozmowy z konserwatywnymi luteranami bodajże w krajach Bałtyckich.


Oczywiście. W wyniku tych „rozmów” luterański pastor z Luterańskiego Kościoła Szwecji w 2006 roku konwertował na wyznanie katolickie.
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Następna strona

Powrót do Przedstawmy się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości