Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Miło mi spotkac się z Wami

Re: Miło mi spotkac się z Wami

Postprzez Dredd » Wt kwi 03, 2012 12:19

Dredd napisał(a):Nasze wyznania są zgoła na przeciwnych biegunach.

Seb. Kozłowski napisał(a):Jeśli zaś miałbym dać przykład czegoś biegunowo odległego nauczaniu katolickiemu to ja chętnie zaproponowałbym islam. Dlaczego? Wystarczy porównać nauczanie koranu i Biblii.


A przecież wystarczy uważnie przeczytać. Chodzi o różnice wyznań w ramach jednej religii.


Seb. Kozłowski napisał(a):Na stosie? Mam nadzieję, że to tylko Pańska interpretacja. Bo jeśli jest to Pańska projekcja (rozumiana w sensie psychologicznym), to pozostaje mi tylko współczuć Panu i modlić się o uzdrowienie.


Za modlitwę dziękuję serdecznie :) Zdrowia nigdy dość.
Co do meritum, niestety nie wszystkim dostępna jest znajomość pojęcia metafory:
„Metafora (gr. μεταφορά), inaczej przenośnia – językowy środek stylistyczny, w którym obce znaczeniowo wyrazy są ze sobą składniowo zestawione, tworząc związek frazeologiczny o innym znaczeniu niż dosłowny sens wyrazów, np. "od ust sobie odejmę", "podzielę się z wami wiadomością" lub "złote serce".
Dalszy opis pojęcia bardzo szeroko został ujęty w Wikipedii. Polecam.


Seb. Kozłowski napisał(a):Co do ekumenizmu... Co do samej idei jedności chrześcijan - nigdy nie spotkałem się z jej potępieniem. Co do środków do jej osiągnięcia - "lefebryści" trzymają się nauczania papieży. Najbardziej znanym dokumentem Urzędu Nauczycielskiego KRK była encyklika papieża Piusa XI "Mortalium animos" z roku 1928. "Lefebryści" nie wymyślili nic nowego. Trzymamy się tego, co KRK zawsze nauczał.


vide supra

Seb. Kozłowski napisał(a):Jeśli uważnie czytał Pan mój powitalny wpis, to z pewnością pamięta Pan, że członkiem wspominanego Bractwa nie jestem.


Oczywiście czytałem:
Seb. Kozłowski napisał(a):Od urodzenia należę do Kościoła rzymsko-katolickiego, a od blisko jedenastu lat jestem sympatykiem Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X, które znane jest też pod nazwą "lefebryści". Tam też zaspokajam swoje potrzeby duchowe i formacyjne. Jednak nie jestem członkiem tegoż Bractwa (przynależeć do Bractwa można jako ksiądz lub brat zakonny, bądź jako członek trzeciego zakonu), a - powiedzmy - instytucjonalny mój związek z Bractwem jest bardzo pośredni.



Seb. Kozłowski napisał(a):Bardzo nie lubię dyskutować z osobami przejawiającymi takie tendencje, ponieważ często w takich sytuacjach szybko wzbierają we mnie emocje i zapominam o powściągliwości w słowach. Mimo wysiłku pracy nad tą moją wadą, dotychczas nie osiągnąłem zdecydowanych sukcesów, ratuję się unikaniem dysput, w których mógłbym się zachować w sposób nie licujący się z imieniem chrześcijanina.

Tak. Przyznam szczerze, że byłem kiedyś katolikiem (wyznania rzymskokatolickiego). I w ramach tego wyznania doskonale poznałem prezentowaną postawę. Postawę osób prowadzących pseudodialog. Pseudo w tym znaczeniu, że nie był to niestety dialog a jedynie monolog. Bez przyjrzenia się stanowiskowi i argumentom strony przeciwnej.
Nie mówię, że mam wyłączną receptę na rację i prawdę. Jednak z ruchem lefebrystów spotkałem się już jakiś czas temu i udało mi się poznać ich nieprzejednane stanowisko. Stąd moje bardzo ostrożne powitanie i stąd moje odniesienie do palenia wszystkich odchodzących od jedynie słusznego wyznania na stosie.
Co do braku Pańskich sukcesów pozostaje mi tylko się odwdzięczyć się modlitwą.
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Re: Miło mi spotkac się z Wami

Postprzez Seb. Kozłowski » Wt kwi 03, 2012 18:37

Jeśli Pańska wypowiedź jest metaforyczna w całości to w ogóle nie tego nie spostrzegłem.
Ton pierwszego Pańskiego wpisu odebrałem jako conajmniej szorstki i osłchy, proszę sie przeto nie dziwić, że odpisałem w tonie pdobnym.

Jeśli zaś Pańska wypowiedź jest we fragmentach metaforyczna, to w ogóle tego nie spostrzegłem.
Nie mogłem przecież wiedzieć jaką ma Pan intencję pisząc, że ludzie podzielający moje przekonania religijne "najchętniej widzieliby na stosie" kogokolwiek. Słowa znaczą to, co znaczą i odczytałem je w znaczeniu takim, jakie mają. Skoro źródłem nieporozumienia jest moja interpretacja Pańskich słów, niezgodna z Pańską intencją, to proszę przyjąć moje przeprosiny za mój surowy ton wypowiedzi skierowanej do Pana.
Seb. Kozłowski
 
Posty: 9
Dołączył(a): So mar 31, 2012 15:05
wyznanie: rzym.-kat.
  

Re: Miło mi spotkac się z Wami

Postprzez Kitka » Cz kwi 05, 2012 22:08

Witam i mam nadzieję na kulturalne i ciekawe rozmowy :)
Kitka
 
Posty: 106
Dołączył(a): Wt sty 24, 2012 13:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Miło mi spotkac się z Wami

Postprzez jagna » Pt kwi 06, 2012 20:45

A ja popieram głosy Dredda i Agnes. Jesteśmy dwoma biegunami - my odeszliśmy od tego, co wy pieczołowicie chcecie pielęgnować. Tylko, że my nie udajemy - nie podoba nam się papiestwo, zwierzchności papieża nie uznajemy. Wam się papiestwo podoba, o ile papież po waszej linii.
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Poprzednia strona

Powrót do Przedstawmy się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 45 gości