Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Witam serdecznie:)

Re: Witam serdecznie:)

Postprzez jagna » Cz kwi 19, 2012 21:50

E, mnie się tam ten kult nie podobał, a też z rodziny katolickiej jestem. Są osoby święte i nasz Kościół tego nie neguje. Nie mamy rytualnego palenia obrazków ;) Tylko dla nas święty to nie koleś w aureolce uśmiechający się z obrazka, tu jest fajnie wytłumaczone: http://www.luteranie.pl/pl/index.php?D=32
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: Witam serdecznie:)

Postprzez Agnes » Pt kwi 20, 2012 20:28

Witaj, Betino :) Napisałam już do Ciebie w dziale "Różne pytania".

Bardzo wielu z nas (nie tylko na tym forum, ale w ogóle w Polsce) jest ewangelikami przez konwersję. Bardzo często to się wiązało oczywiście z niezadowoleniem środowiska, w jakim wyrośliśmy. (Choć bez przesady - na stosie już nikogo nie palą, kościołów ewangelickich też już nie, a na nabożeństwa nie musimy się spotykać ukradkiem w lesie. A tak dawniej bywało.)

Jedyną kluczową sprawą jest to, aby za decyzją o konwersji stała właściwa motywacja. To znaczy - nie może to być niechęć czy rozczarowanie KRK. Ale pragnienie bycia bliżej Chrystusa i należenia do Kościoła, w którym przekazywana jest wiernie nauka Pisma Świętego, bez ludzkich dodatków i modyfikacji.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Witam serdecznie:)

Postprzez Jacek » Pt kwi 20, 2012 20:38

Chociaż my sami luteranie, też nie jesteśmy bez winy, przesladując innych i paląc im koscioły, troszeczkę obiektywizmu, bo wpadniemy a samozachwyt.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Witam serdecznie:)

Postprzez Agnes » Pt kwi 20, 2012 20:47

A to całkiem inna sprawa, Jacku. (Oczywiście masz rację.) Ale Betina zastanawiała się m. in. nad tym, jaka była/jest dla nas ta ważna decyzja, jaką jest przejście do KEA.

A o paleniu napisałam dlatego, że w Krakowie właśnie nasz kościół parę razy spalili w czasie kontrreformacji, a na nabożeństwa ewangelicy krakowscy spotykali się na cmentarzu. Ale - jak mówię - to zupełnie inna bajka.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Witam serdecznie:)

Postprzez Betina » Pt kwi 20, 2012 20:55

Oczywiście, że rozczarowanie KRK nie może być jedynymy powodem zmiany wyznania, jednak jest impulsem.

Agnes, czy możesz zdradzić swoje powody, dla których zaczęłaś zastanawiać się na uczestniczeniem w życiu KEA?
Betina
 
Posty: 19
Dołączył(a): Cz kwi 19, 2012 08:29
wyznanie: rzymsko-katolickie
  

Re: Witam serdecznie:)

Postprzez Agnes » Pt kwi 20, 2012 21:18

W KRK nie mogłam znaleźć Jezusa, nie czułam się blisko Niego. Odgradzały mnie od Niego ceremonie, rytuały, a przede wszystkim wiele doktryn rzymskokatolickich. Jak choćby wspomniany przez Ciebie kult świętych. I inne, jeszcze gorsze!

Zaczęłam czytać Biblię i odkryłam, że mnóstwo nauk KRK jest po prostu sprzecznych ze Słowem Bożym. I to sprzecznych do tego stopnia, że aż byłam tym przerażona.

Chciałam znaleźć taki Kosciół, który głosiłby naukę Chrystusa bez zniekształceń. I który skupiałby się na Nim - był maksymalnie chrystocentryczny. Zapoznawałam się z wieloma różnymi doktrynami - nie na zasadzie, że idę jak w supermarkecie i wybieram sobie, co mi pasuje. Natomiast poszukiwałam szczerze i z całego serca wspólnoty, która - na tyle na ile to jest dostępne ludziom - pokazuje jak naśladować Chrystusa. Nie papieża, nie świętych - ale Jego samego.

Stwierdziłam, że Marcin Luter był osobą, która - pod działaniem Ducha Świętego - zreformowała Kościół w tym właśnie odpowiednim kierunku. Gdyby papieże czasów Reformacji uznali słuszne postulaty Lutra - mielibyśmy dziś zreformowany Kosciół Katolicki, oczyszczony z nadużyć i pogaństwa, a nawet (przykro mówić) jawnych bluźnierstw. Ale stało się inaczej.

Wiedziałam, że nie mogę należeć dłużej do KRK (sumienie mi na to nie pozwalało) - i wiedziałam, że Bóg, tak jak Go o to prosiłam, pokazał mi właściwą dla mnie drogę. Więc dokonałam konwersji. Najlepsza decyzja w moim życiu. I najważniejsza.

Oczywiście to nie znaczy, że wszystko w ewangelicyzmie jest bez skazy. To forum jest dowodem, że jest wiele spraw, które nas martwią, że często współczesny ewagelicyzm marnuje i sprzeniewierza owoce Reformacji. Ale wierzymy, że jeśli będziemy tylko trzymać się Ewangelii - i modlić - to Bóg poprowadzi KEA. Nawet w tych trudnych współczesnych czasach.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Witam serdecznie:)

Postprzez Betina » So kwi 21, 2012 21:02

Dzięki za odpowiedź Agnes.

Rozmowy na tym forum bardzo mi pomagają. W dziale Różne pytania zadałam jeszcze parę pytań.
Betina
 
Posty: 19
Dołączył(a): Cz kwi 19, 2012 08:29
wyznanie: rzymsko-katolickie
  

Poprzednia strona

Powrót do Przedstawmy się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości