Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

cześć!

cześć!

Postprzez Witold » Cz lis 29, 2012 23:51

W tym tygodniu odnalazłem to forum i bardzo mi się spodobało. Widzę że na tym forum jest zwyczaj przedstawiania się więc nie będę robił wyjątku.

Jeśli chodzi o moją osobę i wyznanie to chrzest przyjąłem w kościele katolickim, przez wiele lat byłem jednak z dala od kościoła a przede wszystkim od Boga. KK przez wiele ostatnich lat mnie odpychał. Uwielbienie papieża, uwielbienie pieniędzy, poleganie nie na Piśmie Świętym a jedynie na katechizmie a także wiele skandali zniechęciło mnie do chodzenia do kościoła.

Od jakiegoś czasu myślałem o dołączeniu do którejś ze wspólnot protestanckich, wiedziałem że do tych założeń i zasad było mi blisko. W końcu kilka miesięcy temu wybrałem się na mszę do parafii KEA i byłem zachwycony, zacząłem uczęszczać na większość niedzielnych nabożeństw. Zacząłem czytać Biblię (wstyd mówić ale jeszcze kilka miesięcy temu nie wiedziałem o Piśmie prawie nic ale wśród katolików to jak najbardziej normalne :wink: ), kazania księdza trafiają do mnie i ludzie z mojego otoczenia dziwią się że cieszę się z tego że zaraz będzie niedziela, że będę mógł pójść do kościoła. :)

Mimo że mam jeszcze kilka wątpliwości (mam nadzieję że je rozwiejecie) wydaje mi się że nie znajdę nic bliższego memu sercu i rozumowi niż KEA, dlatego na razie kończę moje poszukiwania nowej wspólnoty.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: cześć!

Postprzez Tomasz » Pt lis 30, 2012 00:02

Witam serdecznie i cieszę się z pozytywnej opinii o naszym forum :)

Oczywiście mamy nadzieję, że pomożemy Ci rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: cześć!

Postprzez Elżbieta » Pt lis 30, 2012 00:08

Witaj Witoldzie :P mam nadzieję na miłą współpracę :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: cześć!

Postprzez Witold » Pt lis 30, 2012 00:18

ehh, na razie to w sumie jest taka jedna wątpliwość. Parę tygodni temu obejrzałem na you tubie fragment filmu "Nowoczesna Szwecja" gdzie wypowiadał się pastor gej a następnie duchowna luterańska- lesbijka. Ten pierwszy opowiadał o wystawie zdjęć jaką zorganizował w swojej parafii: tematem był Jezus przedstawiony jako gej. To było straszne dla mnie i zacząłem wątpić w ten kościół. Jak można pozwalać na takie obrzydliwości?!

Powoli zacząłem sobie układać w głowie że jednak kościół luterański nie jest jednolity i w każdym kraju i parafii rządzą inne reguły.
Nie mogę jednak sobie wyobrazić aby kiedyś stało się tak że ksiądz z mojej parafii błogosławił parze gejowskiej czy lesbijskiej.

Zaczynając moją przygodę z KEA nie wiedziałem że ma też tak bardzo liberalne oblicze..
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: cześć!

Postprzez Tomasz » Pt lis 30, 2012 00:31

To było straszne dla mnie i zacząłem wątpić w ten kościół. Jak można pozwalać na takie obrzydliwości?!


Na szczęście u nas absolutnie się na to nie zanosi. Choć apostołowie szatana pukają również do naszego Kościoła i dlatego powstaje w Polsce ruch konfesyjnego luteranizmu, którego celem jest min. przeciwstawienie się szatańskim teologiom liberalnym, które zniszczyły już nie jeden kościół w Europie. Mamy jednak przykłady prawdziwego luteranizmu, na których możemy się wzorować : szwedzka Prowincja Misyjna, kościoły skupione w Międzynarodowej Radzie Luterańskiej jak niemiecki SELK, Synod Missouri czy też skrajnie ortodoksyjne kościoły jak Synod Wisconsin.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: cześć!

Postprzez Elżbieta » Pt lis 30, 2012 00:35

KEA w Polsce nie ma tak liberalnego oblicza. Jak na razie nie grozi nam ani ordynacja kobiet ani śluby kościelne homo czy też błogosławienie takich par.
Kościół Luterański w Polsce jest jednolity i nie może każda parafia kierować się innymi regułami.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: cześć!

Postprzez Witold » Pt lis 30, 2012 00:39

mam nadzieję że uda się przezwyciężyć liberałów. denerwuje mnie w ogóle taka chęć do zmieniania kościoła, przekłamywania. Dlaczego ludzie którzy postępują wbrew nauce Biblii nie założą swojego kościoła tylko trują innych?

nam pomaga póki co państwo które nie legalizuje związków homoseksualnych ale tak naprawdę niech państwo robi co chce, to kościół powinien być ostoją moralności i prawa Bożego.

Narzuciłem ciężki temat na sam początek :)
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: cześć!

Postprzez Witold » Pt lis 30, 2012 00:43

Elżbieta napisał(a):KEA w Polsce nie ma tak liberalnego oblicza. Jak na razie nie grozi nam ani ordynacja kobiet ani śluby kościelne homo czy też błogosławienie takich par.
Kościół Luterański w Polsce jest jednolity i nie może każda parafia kierować się innymi regułami.



aha, nie wiedziałem. może też nie najlepiej wyraziłem moją myśl. KAE jest dla mnie kościołem niejednolitym z punktu widzenia byłego katolika. Chodzi mi na przykład o różną częstotliwość spowiedzi i Wieczerzy Pańskiej, różne stroje księży w zależności od regionu. To też jest swoją drogą ciekawe.

dzięki za miłe przyjęcie :)
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: cześć!

Postprzez Elżbieta » Pt lis 30, 2012 00:49

Rzeczywiście z częstotliwością różnie bywa (niestety) a jeżeli chodzi o stroje to pragmatyka służbowa przewiduje trzy : czarną togę z białą befką, czarna toga z albą (biała pelerynka) oraz białą togę
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: cześć!

Postprzez damianon » Pt lis 30, 2012 17:52

Witaj Witoldzie!
"Konfesyjni" to najlepsze i najrzetelniejsze polskie forum o tematyce luterańskiej. Znajdziesz tu odpowiedzi na większość swoich pytań a jak czego nie wiesz to zawsze Ci ktoś odpowie w miły i zrozumiały sposób.

A to zasługa administratora Tomasza, Elżbiety, Pastora Aleksandra, oraz Wielkiego Inkwizytora Jacka Vikinga itd. itp. :D

Tu liberalnego dziadostwa i homopropagandy nie uświadczysz. Za to poczytasz o ortodoksyjnym luteranizmie jakiemu początek dali refomatorzy w XVI w. :wink:
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Następna strona

Powrót do Przedstawmy się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron