Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Witam :)

Witam :)

Postprzez Filip » N kwi 14, 2013 20:13

Witam serdecznie :-)

Jak wynika z nicka nazywam się Filip, mieszkam i studiuję w Warszawie. Zarejestrowałem się na forum, bo chciałbym lepiej poznać tradycję i przekonania luteran. Sam jestem baptystą (z przekonania reformowanym baptystą), ale interesują mnie inne tradycje i wyznania :-)
Filip
 
Posty: 9
Dołączył(a): N kwi 14, 2013 20:08
wyznanie: Ewangelicko-Prezbiteriańskie
  

Re: Witam :)

Postprzez Elżbieta » N kwi 14, 2013 22:19

Witaj na naszym forum
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Witam :)

Postprzez Tomasz » Śr kwi 17, 2013 20:08

Witam serdecznie.
Trafiłeś na stronę luteran o przekonaniach ortodoksyjnych czyli tzw. "konfesyjnych". Oczywiście jesteśmy wierni Kościołowi Ewangelicko-Augsburskiemu w RP, ale jednocześnie propagujemy luteranizm w wydaniu "tradycyjnym" i konserwatywnym.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Witam :)

Postprzez Filip » Śr kwi 17, 2013 20:22

Wiem, poczytałem trochę zanim się zarejestrowałem :-) Jeżeli dobrze rozumiem wszakże, tradycyjność i konserwatywność wyraża się przede wszystkim w Waszym stosunku do liturgii i kwestii powiedźmy "obyczajowych" (mam na myśli oczywiście ordynację kobiet, stosunek do par jednopłciowych etc.), nie w odrębności stanowiska doktrynalnego?
Filip
 
Posty: 9
Dołączył(a): N kwi 14, 2013 20:08
wyznanie: Ewangelicko-Prezbiteriańskie
  

Re: Witam :)

Postprzez Tomasz » Śr kwi 17, 2013 20:44

Propagujemy wierność Pismu Św. i Księgom Symbolicznym jako jego wykładni. Sprzeciwiamy się wszelkim "nowinkom" liberalnym jak błogosławieństwa związków homoseksualnych i ordynowanie kobiet.
KEA w Polsce pozostaje tutaj na szczęście w kręgu kościołów, które nie dopuszczają się takich praktyk i będziemy walczyć o zachowanie takiego stanu jak również dążyć do głębszej odnowy Kościoła w duchu "konfesyjnego luteranizmu".
Natomiast luterańska "doktryna" jest tylko jedna - zawarta w Księgach Symbolicznych. Problemem jest to, iż niektóre kościoły wyrosłe z nurtu reformacji luterańskiej nie bardzo jej przestrzegają.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Witam :)

Postprzez Filip » Śr kwi 17, 2013 20:53

Tomasz napisał(a):Propagujemy wierność Pismu Św. i Księgom Symbolicznym jako jego wykładni. Sprzeciwiamy się wszelkim "nowinkom" liberalnym jak błogosławieństwa związków homoseksualnych i ordynowanie kobiet.
KEA w Polsce pozostaje tutaj na szczęście w kręgu kościołów, które nie dopuszczają się takich praktyk i będziemy walczyć o zachowanie takiego stanu jak również dążyć do głębszej odnowy Kościoła w duchu "konfesyjnego luteranizmu".


Amen! Życzę powodzenia :-) Oby było jak najwięcej konserwatywnych i wiernych Pismu Świętemu Kościołów.

Swoją drogą naprawdę dobrze czyta się Wasze forum - dużo można się dowiedzieć :-)
Filip
 
Posty: 9
Dołączył(a): N kwi 14, 2013 20:08
wyznanie: Ewangelicko-Prezbiteriańskie
  

Re: Witam :)

Postprzez Jonah » Cz kwi 18, 2013 09:04

Filip napisał(a):Wiem, poczytałem trochę zanim się zarejestrowałem :-) Jeżeli dobrze rozumiem wszakże, tradycyjność i konserwatywność wyraża się przede wszystkim w Waszym stosunku do liturgii i kwestii powiedźmy "obyczajowych" (mam na myśli oczywiście ordynację kobiet, stosunek do par jednopłciowych etc.), nie w odrębności stanowiska doktrynalnego?


Gdyby kwestia ordynacji kobiet i aktywnych homoseksualistów oraz błogosławienia "parom" homoseksualnym to była tylko kwestia obyczajowa, to byłoby dość powierzchowne i pozbawione istotniejszych racji. Sprzeciw wobec tych nowinek ma swoje uzasadnienie w obronie biblijnej koncepcji stworzenia i człowieka. Bo właśnie w zakwestionowaniu biblijnej wizji człowieka, buncie wobec Bożego zamysłu, mają te nowinki uzasadnienie. Bóg bowiem stworzył człowieka jako mężczyznę i kobietę, z czego wynika równa ich godność, ale odmienne role, choć komplementarne, w społeczeństwie, w tym w Kościele, związane z m. in. z płcią. Nowinki zaś zakorzeniają się w gnostyckiej wizji stworzenia, gdzie, po pierwsze, naturalny porządek jest czymś z gruntu złym i należy mu się przeciwstawiać, i po drugie, człowieka został stworzony jako istota androgyniczna, dlatego jego zadaniem, niejako warunkiem zbawienia, jest uwewnętrzenie w sobie obu płci. Warto przypomnieć, że gnostycyzm był pierwszą wielką herezją (jego ślady znajdujemy już w NT), z którą musiało zmagać się chrześcijaństwo. Dziś ta herezja się odradza jako New Age, a androgyniczny obraz człowieka propagowany jest przez feministki i teorię queer. Jak widać, nie da się oddzielić kwestii "obyczajowych" od doktrynalnych.
Ordynacja kobiet ma nadto głębokie implikacje dla symboliki liturgicznej. Bowiem zaciera się tutaj biblijna wizja Boga jako oblubieńca i Izraela/Kościoła jako Oblubienicy. Czy kobieta może w liturgii eucharystycznej symbolizować Oblubieńca?

Konfesyjność to wierność Biblii i jej wykładni w księgach Symbolicznych. To zaś implikuje sprzeciw wobec wszelkiej teologii liberalnej. To znowu problem doktryn. I to zasadniczych dla chrześcijańskiej tożsamości. Bo czy może się nazywać chrześcijaninem człowiek, który kwestionuje bóstwo Chrystusa i Jego prawdziwe, cielesne Zmartwychwstanie?
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  


Powrót do Przedstawmy się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron