Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Witam

Witam

Postprzez geddy » Pt maja 24, 2013 18:36

Witajcie, nazywam sie Daniel, mam watpliwosci w wierze, czy ktos zechcialby ze mna popisAc i odpowiedziec na moje pytanie, piszcie prosze na priv.
geddy
 
Posty: 46
Dołączył(a): Pn sty 14, 2013 21:34
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Witam

Postprzez Tomasz » Pt maja 24, 2013 19:16

Pamiętam, że już przedstawiałeś się w innym wątku. Jeżeli masz jakiś problemy o których chciałbyś porozmawiać indywidualnie, proponuje skorzystać z pomocy duszpasterzy - duchownych luterańskich - za pośrednictwem formularza kontaktowego na naszym portalu : http://www.luteranie.konfesyjni.pl/index.php/pomoc-duszpasterska
Pomocą służą : ks. Jan Gross, ks. Jan Byrt oraz ks. Rafał Bukowiecki.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Witam

Postprzez Elżbieta » Pt maja 24, 2013 19:38

Witaj Danielu :) może również zechcesz trochę popisać na forum :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Witam

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Pt maja 24, 2013 19:47

Witaj Daniel:)
Słuzymy pomocą - mnie najłatwiej znaleźć na FB. Posiadam tez gg, ale rzadko z niego skorzystam. I jak poradził Tomasz polecam rozmowe duszpasterska z jednym z w/w księży - korzystałam i chwale sobie :wink:
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Witam

Postprzez Kubala95 » Pt maja 24, 2013 23:46

Witaj Danielu ! W odpowiedzi na twój problem - ks. Bogdan Wawrzeczko, luterański proboszcz z Węgrowa ma zdaje się numer GG (35740494) i zachęca do rozmowy, może uda ci się z nim porozmawiać online.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Witam

Postprzez geddy » Śr cze 12, 2013 15:18

Witam po dłuższej nieco przerwie.
Tak jak już wiecie jestem katolikiem. Mam jednocześnie sporo wątpliwości: uznanie Maryi za pośredniczkę (choć katolicy nie mają obowiązku wierzenia w objawienia prywatne, tzn. nie ma to wpływu na zbawienia), kult świętych (uznaję świętych, choć jako wzór pójścia za Chrystusem), kultu relikwii nie uznaję (nie znalazłem nigdzie, że kult relikwii jest konieczny do zbawienia), papieża uznaję, nie rozumiem Mszy za zmarłych i czyśćca, skoro człowiek po śmierci trafia albo do nieba albo do piekła to na co nam modlitwa za zmarłych, jeżeli czyściec faktycznie istnieje to wtedy modlitwa ma sens, natomiast nie znalazłem nigdzie fragmentu, gdzie Jezus mówi o czyśćcu.
Zrozumcie moją sytuację, kiedy moja rodzina jest pro-katolicka i próba rozmów nt. koscioła luterańskiego kończą się tym, że stwierdzają, że we mnie siedzi diabeł.
Dodatkowo od bardzo dawna, od kiedy pamiętam pragnę być księdzem. Jak to pogodzić? Czy Ewangelicy przyjmą do stanu duchownego chłopaka po konwersji (mam 18 lat). Przecież sam sobie nie poradzę finansowo. Jak sobie poradzić z odrzuceniem bliskich, znajomych, znajomych księży. Wychodzą z założenia, że wszystko co nie jest katolickie jest fe.
Pojawiają się wyrzuty sumienia, że moje poglądu skazują mnie na ekskomunikę, na wieczny grzech ciężki a co za tym idzie wieczne potępienie.

Jak to "ugryźć"? Macie pomysły, pomoc?
geddy
 
Posty: 46
Dołączył(a): Pn sty 14, 2013 21:34
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Witam

Postprzez Witold » Śr cze 12, 2013 16:04

skoro boisz się wystąpić z krk to lepiej daj sobie czas. wydaje mi się że póki co nie ma co myśleć skoro targają Tobą wyrzuty sumienia. Trzymam kciuki żeby Ci się "rozjaśniła" ta sytuacja
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Witam

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr cze 12, 2013 16:16

Geddy, przede wszystkim skup się na bliskiej relacji z Panem Jezusem.
Powierz Mu swoje troski i wątpliwości, proś Go o siłę i o wytrwanie w wierze.
Twoje wątpliwości i obawy są jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ konwersja na inne wyznanie to decyzja bardzo poważna niosąca ze sobą pewne zmiany w życiu. Wielu z nas to byli katolicy rzymscy, wielu z nas dokonało konwersji mimo sprzeciwu i braku akceptacji ze strony rodziny i wszyscy żyjemy :D Pamiętaj, aby tej decyzji nie podejmować zbyt pochopnie, musisz być do tego przekonany na 100%.
Czy rozmawiałeś już z luterańskim księdzem na temat dręczących Ciebie wątpliwości?
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Witam

Postprzez Elżbieta » Śr cze 12, 2013 18:06

Owszem Geddy rozmawiał z naszym księdzem :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Witam

Postprzez Kubala95 » Śr cze 12, 2013 19:19

Witam, miło spotkać rówieśnika. Oczywiście, że osoba, która dołączyła do KEA za pośrednictwem konwersji może zostać księdzem w tym wyznaniu. Nawet wyświęcony ksiądz katolicki ma takie prawo i nie musi zostać ponownie ordynowany (święcenia katolickie są uznawane przez luteran). Wymogiem jest ukończenie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i co najważniejsze - powołanie. Jeśli chodzi o bliskich - to dla nich najlepsza próba - jeżeli naprawdę zależy im na tobie, to powinni uszanować twoją decyzję. Wiara to kwestia w dużej mierzę intymna, tak więc inni nie mogą w nią ingerować. Znajomi to osoby tobie obce, ich najmniej powinno interesować twoje życie duchowe. Wiadomo, że czynny katolicki duchowny ci nie przytaknie, bo ma obowiązek nauczania o "herezji" i zwracania uwagi konwertytom. Jeśli uznajesz inną wiarę to wiąże się to z odrzuceniem przynajmniej części dogmatów innej, a jeżeli ich nie uznajesz, to ekskomunika powinna najmniej cię martwić - bo w nią nie wierzysz.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Następna strona

Powrót do Przedstawmy się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość