Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Witajcie

Witajcie

Postprzez Grzegorz » Śr wrz 11, 2013 21:06

Witam wszystkich forumowiczów!

Mieszkam i studiuję w Warszawie. Do stycznia br. byłem praktykującym katolikiem, później przyszła duchowa oziębłość i przez kilka miesięcy miałem sporo wątpliwości co do sensu chrześcijaństwa. Na szczęście w maju dane mi było nawrócić się i ukierunkować swój duchowy rozwój na protestantyzm. Od lipca chodzę regularnie na nabożeństwa do KEA i obecnie uważam się za luteranina, choć oficjalne wstąpienie do kościoła mam jeszcze przed sobą. Niedawno rozmawiałem z pastorem i byłem dość rozczarowany jego liberalnym podejściem do ordynacji kobiet :c Uznałem, że wśród luteran muszą być jacyś konserwatyści i po krótkich poszukiwaniach znalazłem to forum. Liczę na wiele ciekawych dyskusji :)

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Witajcie

Postprzez Tomasz » Śr wrz 11, 2013 21:45

Witam serdecznie.
Oczywiście, że wśród luteran są konserwatyści (osobiście wolę określenie "ortodoksi") i dobrze się mają :) Trafiłeś na strony portalu, który grupuje ewangelików o takich przekonaniach. Sprzeciwiamy się ordynacji kobiet na prezbiterów, błogosławieństwom związków homoseksualnych, dewaluacją Pisma Św. i wszelkim liberalnym nowinkom. Pozostajemy oczywiście wiernymi Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, który chcemy bronić przed libertyńską zarazą.
Wśród wiernych i duchownych KEA mogą trafić się osoby, którym podoba się "nowoczesność" w Kościele (a szczególnie widać to niestety w Diecezji Warszawskiej), ale tutaj ich raczej nie znajdziesz :wink:

Na naszym forum prowadzimy wiele bardzo ciekawych dyskusji, choć teraz trwa jeszcze wakacyjno-urlopowy sezon ogórkowy. Jednak z przyjściem jesieni ruch na stronie na pewno wzrośnie.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Witajcie

Postprzez Kubala95 » Śr wrz 11, 2013 22:21

Witam serdecznie, mógłbyś powiedzieć do którego z warszawskich kościołów chodzisz - bo parafie istnieją tam dwie - św. Trójcy i Wniebowstąpienia Pańskiego ? Ta pierwsza o ile się nie mylę jest dosyć konserwatywna - nawet księża noszą tam w trakcie sprawowania liturgii albę śląską, proboszczem jest tam dosyć znany ks. Piotr Gaś. O drugiej parafii jakoś mało się słyszy, tamtejszy kościół to, z tego co przeczytałem, dawna cerkiew.

PS. Staraj się nie używać sformułowania "pastor" w stosunku do prezbiterów, bo polscy luteranie mają w zwyczaju stosowanie zwrotu "ksiądz". Myślę, że nikt się za "pastora" nie obrazi, ale przez niektórych może to być trochę źle odebrane.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Witajcie

Postprzez Grzegorz » Śr wrz 11, 2013 23:00

Chodzę do św. Trójcy. Liturgia faktycznie sprawia wrażenie dość konserwatywnej, choć nie miałem nigdy porównania z inną parafią. Przepraszam za pastora, czasem się jeszcze zapominam.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Witajcie

Postprzez Elżbieta » Cz wrz 12, 2013 04:48

Witaj na naszym forum, cieszę się, że pomyślałeś, że znajdą się gdzieś z pewnością tacy jak my. No i znalazłeś :) jesteśmy. :) Mam nadzieję na miłą współpracę.


Życzę Bożego prowadzenia wg słów pieśni: Za rękę weź mnie Panie i prowadź sam, aż dusza moja stanie u niebios bram ........
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Witajcie

Postprzez Aleksander » Cz wrz 12, 2013 06:05

Witaj.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Witajcie

Postprzez septemberlicht » Cz wrz 12, 2013 08:01

Kubala95 napisał(a):Staraj się nie używać sformułowania "pastor" w stosunku do prezbiterów, bo polscy luteranie mają w zwyczaju stosowanie zwrotu "ksiądz". Myślę, że nikt się za "pastora" nie obrazi, ale przez niektórych może to być trochę źle odebrane.


Dlaczego ktoś miałby się za "pastora" obrazić? Pytam poważnie.
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Witajcie

Postprzez Kubala95 » Cz wrz 12, 2013 15:00

pochodna napisał(a):Przepraszam za pastora, czasem się jeszcze zapominam.


Nie przepraszaj, nikogo nie uraziłeś. Po prostu chciałem tak tylko na przyszłość dać radę. Septemberlicht - zastanawiam się czasami, czy co niektórzy potrafią tutaj czytać ? Przecież wyraźnie napisałem "Myślę, że nikt się za "pastora" NIE obrazi". Polski luteranizm cechuje specyficzna kultura i po prostu zwrot "pastor" się w nim nie przyjął, dokumenty KEA przewidują dla prezbiterów i biskupów wyłącznie tytuł "ksiądz" i oni sami zdecydowanie tak wolą być tytułowani (być może chcą w ten sposób pokazać, że nie są wrogami katolicyzmu i uważają się za takich samych duchownych, jak ci katoliccy).
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Witajcie

Postprzez Majkel » Cz wrz 12, 2013 16:35

Witaj ! Co do tytułu pastor, to tytuł nieużywany w polskim KEA od ponad 60 lat, choć wielu jeszcze starszych ewangelików używa. Ksiądz się nie obrazi jak do niego powiesz pastorze, znam też przypadki gdy coniektórzy nie mówią pastor, ale się pytają gdzie jest pan pastor :D
Co do używania tytułu pastor to jest używany najczęściej przez katolickie portale i samych katolików, bo jakoś ksiądz się im tylko z rzymskim kojarzy i ciężko przez gardło przechodzi w stosunku do duchownego innego wyznania niż r -k.
Pastor to także po prostu proboszcz w rozumieniu czeskim :lol:
Majkel
 
Posty: 103
Dołączył(a): Pt wrz 28, 2012 17:30
wyznanie: luterańskie
  

Re: Witajcie

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Cz wrz 12, 2013 19:07

Witaj pochodna na naszym konserwatywnym forum i niech Pan Ciebie prowadzi:)
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Przedstawmy się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron