Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Witajcie

Re: Witajcie

Postprzez Jakub » Pt wrz 13, 2013 06:21

Pastor (nie wiem czemu mamy się wstydzić tego tytułu, zwłaszcza kiedy ze znanych mi Kościołów luterańskich tylko KEA używa tytułu prezbiter wobec księdza) Parafii Św. Trójcy rzeczywiście jest zwolennikiem ordynacji kobiet. Mimo to jest świetnym kaznodzieją i świetnym niezwykle utalentowanym liturgiem. Nie raz porządnie zbudowałem się podczas jego kazania. Warto nie alienować się od Trójcy. Oficjalnie i praktycznie należałem tam rok, nieoficjalnie i praktycznie związany byłem z Trójcą dłużej (wcześniej oficjalnie należałem do PEA Wniebowstąpienia), obecnie jestem oficjalnie i niepraktycznie (pracuję w Kościele luterańskim poza granicami Polski). Tak więc Trójcę polecam!
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Witajcie

Postprzez septemberlicht » Pt wrz 13, 2013 07:02

Kubala95 napisał(a):Septemberlicht - zastanawiam się czasami, czy co niektórzy potrafią tutaj czytać?
Dziękuję za troskę. Zapewniam cię, że potrafię czytać.

Autorytarnie odradzasz nowej osobie posługiwanie się zwrotem per "pastor" - proszę więc wytłumacz mi, dlaczego nie powinna tak się zwracać? Piszesz, że zwrot "pastor" w polskiej kulturze wcale się nie przyjął, a to nieprawda. Przyjął się, może nie powszechnie, ale jest używany i to także przez młodych ewangelików. Nie wiem też na jakiej podstawie twierdzisz, że polscy prezbiterzy i biskupi ewangeliccy "tak wolą być tytułowani". Robiłeś jakieś ankiety? Badania?
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Witajcie

Postprzez Elżbieta » Pt wrz 13, 2013 07:43

Generalnie rzecz biorąc jest im wszystko jedno (chociaż nie wszystkim) ale każdy duchowny nosi tytuł księdza i tak wolą być tytułowani - przeważnie.


Ale nie róbmy nowego tematu w dziale powitania, na to jest miejsce gdzie indziej :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Witajcie

Postprzez septemberlicht » Pt wrz 13, 2013 09:19

OK. Żeby była jasność - sam mówię do swojego księdza per "ksiądz" :D .
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Witajcie

Postprzez Aleksander » Pt wrz 13, 2013 09:37

W Anglii luteranie używają tytuły "pastor", a w radzie parafialnej używają tytułu "starszy/elder". Natomiast Anglikanie w zależności od tego czy są "nisko lub wysokokoscielne" parafie używają "vicar" lub "minister". Chociaż "niskokoscielne" parafie wola używać określenia siebie samych jako "ewangelicznych". Często z tego wychodzi mętlik :-) Mi się podoba tytuł "vicar" czyli w Polsce odpowiednik będzie "ksiądz".

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Witajcie

Postprzez Jacek » N wrz 15, 2013 19:32

W Polsce podobnie jak w luteranskich kosciolach skandynawskich obowiazuje tytul; ksiadz-prast, proboszcz- kyrkoherde.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Witajcie

Postprzez Jakub » Śr wrz 18, 2013 13:21

Tylko w większości Kościołów luterańskich wikariusz to nieordynowany praktykant. Sam pisząc korespondencję oficjalną podpisuję się jako cz: vikář , de: vikar i en: vicar. Pisząc po polsku raczej unikam stosowania wikariusz, chociaż jak już to na zasadzie wikariusz mgr Jakub ..., a nie ks. wikariusz... :)
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Witajcie

Postprzez dawidoo » Pn paź 14, 2013 10:56

Witam wszystkich forumowiczów !!

(...)
§ 16. pkt. 7 Posty nie mogą zawierać Treści reklamowych.

Również witam i na "dzień dobry" udzielam ostrzeżenia
Tomasz
dawidoo
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn paź 14, 2013 10:49
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Witajcie

Postprzez Grzegorz » N lip 06, 2014 20:01

Jeśli mnie pamięć nie myli, to jutro mija okrągły rok od mojego pierwszego nabożeństwa luterańskiego w życiu :D
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Witajcie

Postprzez Elżbieta » N lip 06, 2014 20:41

Witaj Dawidoo :)

Pochodna, jak ten czas szybko mija , mam nadzieję, że jeszcze CI się nie znudziło pisanie tutaj :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Przedstawmy się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron