Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Pozdrowienia z kujawsko-pomorskiego :)

Pozdrowienia z kujawsko-pomorskiego :)

Postprzez Mikołajka » Pn maja 08, 2017 09:08

Witam wszystkich!
Od jakiegoś czasu śledzę różne tematy na tym forum i w końcu postanowiłam się tu zarejestrować. Pochodzę z rodziny katolickiej o umiarkowanej praktyce (jeśli można to tak nazwać :wink: ), aczkolwiek rodzice przekazali mi tyle wiedzy o Bogu, ile sami mieli i ile potrafili. Oczywiście jestem im za to wdzięczna (do dziś pamiętam swoją pierwszą Biblię w obrazkach). Miałam epizod z katolicką szkołą i internatem prowadzonymi przez siostry zakonne w Warszawie. Swoją dotychczasową wiarę mogłabym dziś określić jako nierozsądną, powierzchowną. Jedynymi bardzo ważnymi dla mnie momentami w wierze był ślub kościelny oraz chrzest mojego dziecka - wewnątrz wiedziałam, że są to słuszne decyzje. Niestety z powodu światowego życia i pewnej małej tragedii bardzo się zawiodłam na Bogu i się od Niego odwróciłam. Byłam obrażona. Z biegiem czasu, czyli jakieś niecałe dwa lata temu na skutek różnych rzeczy zaczęłam znów o Nim rozmyślać i stwierdziłam, że tylko On może mi pomóc i tylko w Nim jest sens życia. Moje modlitwy zostały bardzo szybko wysłuchane, co było i jest dla mnie świadectwem Jego istnienia. Odtąd bardzo dużo się we mnie zmieniło i zmienia, patrzę na świat zupełnie z innej perspektywy. Mój wzrost w wierze nie jest zbyt szybki, nie wszystko rozumiem, nie mam jakichś bogatych doświadczeń, ale wierzę, że Pan jest ze mną.
Zainteresowanie tym forum wzięło się u mnie stąd, że po miesiącach poszukiwań, czytania Biblii czy książek teologicznych, obserwacji chyba jednak bliżej mi do pierwszej fali reformacji. Głównie do tej pory interesowałam się teologią kalwińską, reformowaną, ale z chęcią chciałabym poznać także i luterańską.
W moim mieście biorę na ten moment pod uwagę tylko dwa zbory, a jest ich dość sporo: albo zbór baptystów, z którym jestem związana nieformalnie i jest to kościół w gruncie rzeczy nauczający teologii reformowanej albo KEA, który znam bardzo mało. Reszta społeczności jest typowo ewangelikalna, zastanawiam się jeszcze nad zborem braterskim, ale nie bardzo wiem, czego on naucza, choć słyszałam, że jest ok. Mam różne przemyślenia na temat ogólnie protestantyzmu, oczywiście mam nadzieję podzielić się nimi już w innych dyskusjach. :)
Wybór społeczności nie jest w mojej sytuacji taki oczywisty ze względu na istotę chrztu. Od jakiegoś czasu badam ten sakrament oraz status dzieci w chrześcijańskich rodzinach. Chciałabym na nowo pochylić się także nad Wieczerzą Pańską.
Głównie czytuję i słucham publikacji dot. rodziny, małżeństwa - mam wrażenie, że w tym kierunku Bóg chce, abym się rozwijała.

To by było na razie na tyle i mam nadzieję, że was nie zamęczyłam tym wpisem. :D

Pozdrawiam wszystkich ciepło :)
Mikołajka
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pn maja 08, 2017 08:35
wyznanie: protestantyzm
  

Re: Pozdrowienia z kujawsko-pomorskiego :)

Postprzez Aleksander » Pn maja 08, 2017 13:22

Witam. To bardzo zachęcający wpis. Proszę poszperać w historii forum. Są tam dyskusję i odpowiedzi na różne tematy.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Pozdrowienia z kujawsko-pomorskiego :)

Postprzez blaisee » Pn maja 08, 2017 14:59

Mikołajka napisał(a):albo zbór baptystów, z którym jestem związana nieformalnie i jest to kościół w gruncie rzeczy nauczający teologii reformowanej albo KEA, który znam bardzo mało. Reszta społeczności jest typowo ewangelikalna


baptysci tez sa ewangelikalni i ich telogia nawet w wersji reformowanej rozni sie od klasycznej (ewangelickiej) reformowanej :wink:
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Pozdrowienia z kujawsko-pomorskiego :)

Postprzez Aleksander » Pn maja 08, 2017 15:33

Dobra uwaga blaisee.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Pozdrowienia z kujawsko-pomorskiego :)

Postprzez Aleksander » Pn maja 08, 2017 15:36

Jeśli mogę dodać... na początku warto zwrócić uwagę na to które wspólnoty kościelne będą promować potwórny chrzest, a które uznają jeden święty chrzest jako wspólny fundament wiary chrześcijańskiej.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Pozdrowienia z kujawsko-pomorskiego :)

Postprzez Mikołajka » Pn maja 08, 2017 16:25

Domyślam się blaisee, bardziej mi chodziło o podkreślenie wyboru jaki mam u siebie. :)
Ten zbór baptystów np. pozwala nieochrzczonym na wyznanie wiary przystąpić do Wieczerzy. Ogólnie wierzy w realną, duchową obecność Pana Jezusa w tym sakramencie, choć koleżanka, która jest członkiem ten społeczności była zdziwiona, kiedy przekazałam jej tę informację. ;)

Mam w ogóle czasem wrażenie, że dane nurty w niektórych miejscach się dość mieszają.
Mikołajka
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pn maja 08, 2017 08:35
wyznanie: protestantyzm
  

Re: Pozdrowienia z kujawsko-pomorskiego :)

Postprzez blaisee » Pn maja 08, 2017 17:35

Mikołajka napisał(a):Ten zbór baptystów np. pozwala nieochrzczonym na wyznanie wiary przystąpić do Wieczerzy.

To mnie zaskoczylo. A to zbor nalezacy do Kosciola Chrzescijan Baptystow? Czy jakis niezalezny? bo nie spotkalem sie osobiscie z tym ani u baptystow ani w zadnym innym kosciele ewangelikalnym (w Polsce, bo za granica tak) zeby dopuszczali do wieczerzy osoby bez chrztu swiadomie przyjetego.

Ogólnie wierzy w realną, duchową obecność Pana Jezusa w tym sakramencie, choć koleżanka, która jest członkiem ten społeczności była zdziwiona, kiedy przekazałam jej tę informację. ;)

Mam wrażenie ze u baptystow i ogolnie u ewangelikalnych protestantow to coraz bardziej powszechny poglad. Kiedys raczej sie uwazalo ze to tylko symbol i nie daj Boze zeby ktos w tym upatrywal jakakolwiek obecnosc :wink: A obecnie bardzo popularny stal sie w tych srodowiskach poglad o realnej-duchowej obenosci Jezusa w wieczerzy panskiej. I dobrze. Ja te zmiane popieram jak najbardziej, bo gdyby tak nie bylo to rownie dobrze mozna zostac w domu i zjesc chleb i zapic winem :roll:

No ja jak widac z boku jestem zwiazany z kosciolem baptystow i tylko tu na wystepach goscinnych przebywam :D Luteranie jednak w wielu kwestiach sa "madrzejsi" ;)
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  


Powrót do Przedstawmy się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości