Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Witam serdecznie.

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » Wt kwi 16, 2019 07:43

I wie pan pastorze Herbert, wiele zasług w wyjaśnieniu relacji polsko-niemieckich ma Gazeta Wyborcza. Ja sam zawsze określałem się jako liberał. Poszanowanie odmienności i różnorodności, religia jako zjawisko społeczne i świat powiązań międzyludzkich, o to mi chodzi na naszym forum.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » Cz kwi 18, 2019 15:11

Generalnie jestem zwolennikiem regionalizacji religii. Luteranizm narodził się w w Wittenberdze w północno-wschodnich Niemczech i jest związany z działalnością i publicystyką Marcina Lutra. Powstanie w 1949 Niemieckiej Republiki Demokratycznej w 1949 roku z radzieckiej strefy okupacyjnej, podział Niemiec na dwa państwa były historyczną szansą dla narodu polskiego. Wielu ewangelików znalazło się na Ziemiach Odzyskanych, na które Polska Ludowa wróciła po 1945 roku. PRL była państwem z własnym językiem urzędowym, własną walutą, językiem polskim w szkołach i drugą co do wielkości po ZSRR armią w obozie państw socjalistycznych. Z Niemiecką Republiką Demokratyczną łączył Polskę podobny ustrój polityczny. Kiedyś po zabójstwie pierszego prezydenta Polski Gabriela Narutowicza publicysta narodowy Stanisław Stroński zamieścił w prasie tekst "Ciszej nad tą trumną". Czy naprawdę musi dojść do tragedii i podporządkowania Niemcom Unii Europejskiej, abyśmy jako naród poszli po rozum do głowy? A kto głosował za wejściem do UE?! Czy naprawdę musimy wstydzić się dziedzictwa tego po 1945 roku i przyjaźni z państwem przychylnym nam i powstałym z landów wschodnich Niemiec?. Piotrek.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » Pt kwi 19, 2019 08:59

Młode pokolenie musi sobie odpowiedzieć na pytanie: czym jest Chrześcijańska Akademia Teologiczna w moim życiu? Miejscem jedności protestantów, jednym z filarów luteranizmu, miejscem kształtowania własnej osoby, szkołą kształcącą kapłanów ewangelicznych itp.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez blaisee » Pn kwi 22, 2019 10:49

Piotrek napisał(a):szkołą kształcącą kapłanów ewangelicznych itp.

Po pierwsze - ewangelickich. Ewangeliczny to cos innego (czyt: baptysci, zieloni)
Po drugie - ksiadz w kosciele ewangelickim nie jest kaplanem w przeciwienstwie do KK :wink:
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » Wt kwi 30, 2019 13:35

blaisee napisał(a):
Piotrek napisał(a):szkołą kształcącą kapłanów ewangelicznych itp.

Po pierwsze - ewangelickich. Ewangeliczny to cos innego (czyt: baptysci, zieloni)
Po drugie - ksiadz w kosciele ewangelickim nie jest kaplanem w przeciwienstwie do KK :wink:


Od dawna już mam poczucie tego, że system myślenia ruchu ekumenicznego- o ile o takim może być mowa- w przeważnej mierze zbudowany jest na fałszach. W najważniejszych sprawach, w kwestiach dotyczących samej istoty naszego chrześcijańskiego bytu, naszego stosunku do innych grup, zadowalają nas zupełnie sądy, którym rzeczywistość zadaje kłam na każdym kroku. Czułem zawsze do tych fałszów instynktowną odrazę. W miarę poznawania życia, gromadzenia doświadczeń wśród bliskich i spostrzeżeń w wędrówkach religijnych między obcymi, fałsze te coraz bardziej stawały mi na drodze i coraz większą czułem potrzebę walki z nimi. Przez porównanie luteranizmu z innymi religiami przekonałem się, że wiele tych kłamstw naszą tylko myśl zatruwa. Niedorzeczności, przez innych powtarzane, odgrodzone od realnego życia, stanowią podstawę myślenia ludzi poważnych, kierowników opinii i sterników pracy ewangelicznej.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » Wt kwi 30, 2019 23:05

Tak, my jesteśmy w swej masie, w tym co stanowi grupę przyszłości, społecznością młodą, zaczynającą się dopiero dorabiać i wciskać na pole współzawodnictwa, na którym się dziś rozsiadły wygodnie inne religijne grupy. I jeżeli można powiedzieć, że myśl luterańska zaczyna się poruszać na nowo, to głównym momentem jest tu ruch ludzi, młodych, żywotnych, dorabiających się, pierwszymi, obudzonymi z uśpienia siłami rwącymi się do życia. Jest to odradzanie się podstaw luteranizmu i powstawanie nieruchomych przez wieki nowych pokładów.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » N maja 05, 2019 14:53

Cmentarz ewangelicko-augsburski znajduje się w Warszawie przy ulicy Młynarskiej na warszawskiej Woli. Obok przy Młynarskiej 40 znajduje się nieczynny cmentarz kaukaski wyznania muzułmańskiego. Spoczywa tam tłumacz Koranu na język polski z lat 50. XIX wieku Jan Tarak Mirza Buczacki. Niedaleko, przy ulicy Tatarskiej 8 znajduje się czynny cmentarz muzułmański. Byłoby dobrze aby dwie grupy religijne, luteranie i muzułmanie, żyli w przyjaźni i często się odwiedzali. Oba wyznania, wplecione w koloryt polskości, są ze społeczeństwem polskim już kilkaset lat.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » Pn maja 06, 2019 09:08

Cmentarz muzułmański przy ulicy Tatarskiej 8 czeka na swoich odkrywców z ulicy Młynarskiej. Piękno tej religii proroka Muhammada, świat Tatarów polskich, kolejne pokolenia młodzieży zawierające ślubu małżeńskie. Cmentarzem opiekuje się pan Ewgenij Eksasow ,Tatar z rodziny Tatarów krymskich. Prawda pochowanych na tym cmentarzu rodzin Koryckich, Bajrulewiczów, Milkamanowiczów, Koryckich, Mucharskich.. Cmentarz muzułmański jest otwarty praktycznie codziennie. Czeka na swojego odkrywcę. To już 600 lat obecności Tatarów krymskich na ziemiach polsko-litewskich. Zbieram większą grupę ewangelików, chcących odwiedzić pana Eksanowa.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Grzegorz » Pn maja 06, 2019 12:19

Piotrek napisał(a): Piękno tej religii proroka Muhammada,


Co masz na myśli?
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » Pn maja 06, 2019 13:55

To, że w religii ważni są dla mnie ludzie, mniej sfera sacrum. Nie widzę przeszkód, aby osoby odwiedzające groby swoich bliskich na cmentarzu muzułmańskim przy ulicy Tatarskiej 8 i osoby odwiedzające swoich bliskich na cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy ulicy Młynarskiej, utrzymywali ze sobą serdeczne kontakty. Pyta pan, panie Grzegorzu, co mam na myśli. Fascynują mnie Tatarzy polscy, jako grupa religijna i etnograficzna. Im poświęciłem pracę magisterską. Niech luteranie i Tatarzy wzajemnie się poznają, zaprzyjaźnią. Wymieńmy się kwiatami i tradycyjnymi zniczami.
Piotrek
 
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Przedstawmy się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron