Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Witam serdecznie.

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Zofia » Cz wrz 14, 2017 23:57

Win32
tak, oczywiście, były już prowadzone rozmowy z panią Teresą G.
Zofia
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » Pt lis 16, 2018 22:44

Forum bardzo mi się podoba. 1 listopada jak co roku odwiedziłem cmentarz luterański przy ulicy Młynarskiej w Warszawie. Mam pytanie: jaki jest stosunek luteran do języka niemieckiego? Piotrek.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez blaisee » So lis 17, 2018 13:50

Piotrek napisał(a):Mam pytanie: jaki jest stosunek luteran do języka niemieckiego? Piotrek.

Taki sam jak do hiszpanskiego albo francuskiego. czemu do niemieckiego mialby byc jakis inny?
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » So lis 17, 2018 18:34

Czy luteranizm jest wyznaniem stricte niemieckim czy uniwersalnym w skali światowej? Jaka jest rola języka niemieckiego w luteranizmie? Piotrek.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » So lis 17, 2018 19:50

Kiedy ukazał się pierwszy przekład Biblii na język niemiecki? Czy istnieje język staroluterański? Piotrek.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Grzegorz » So lis 17, 2018 19:52

Niemieckich luteran jest ok. 21.5 miliona. Luteran w innych państwach - ok. 60 milionów, z tego w Afryce ok. 22 milionów.

Zwracam uwagę, że takie dane są bez problemu dostępne na Wikipedii.

Piotrek napisał(a):Kiedy ukazał się pierwszy przekład Biblii na język niemiecki?


Uwaga jak wyżej.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » So lis 17, 2018 21:05

Jak rozumiecie wspólnotę wiernych w luteranizmie jako przedmiot nie sacrum, ale stosunków międzyludzkich? Piotrek.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » N lis 18, 2018 11:08

Wschodnie landy Niemiec, jak Turyngia, Saksonia, Brandenburgia mają swoją historię, specyfikę, koloryt. To tereny byłej NRD, z miastem Wittenbergia . Piotrek.
Piotrek
 
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Aleksander » N lis 18, 2018 11:18

Piotrek, nie rozumiem celowości ostatniego postu. Jeśli ktoś jest zainteresowany poznaniem Niemiec, który jest pięknym krajem, to jest wiele stron internetowych opisujących takie miejsca.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Witam serdecznie.

Postprzez Piotrek » N lis 18, 2018 15:24

Dlaczego napisałem ten post. Chodziło mi o to, że dobrze by było gdyby wschodnie landy Niemiec były tradycyjnie luterańskie. W porównaniu z zachodnimi landami jak Bawaria, gdzie dominują katolicy. Piotrek.
Piotrek
 
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Przedstawmy się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości