Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Dzień dobry!

Dzień dobry!

Postprzez Klamka_82 » Cz lis 04, 2021 14:36

Witam. Bardzo cieszę się, że znalazłam to forum.
Choć oficjalnie należę do KRK to jednak daleki jest on od moich poglądów. Wolę o sobie mówić, że jestem po prostu Chrześcijanką. Już od dzieciństwa dużo w tym kościele mi nie pasowało. Sami wiecie jak jest.

Różne są moje losy jeśli chodzi o wiarę. To znaczy - w istnienie Boga wierzyłam zawsze, co do tego nigdy nie miałam wątpliwości, ale różnie bywało z praktykowaniem tej wiary, z codzienną rozmową Panem Bogiem, z czytaniem Pisma Świętego. Teraz, po latach i po wielu perypetiach życiowych, skruszona wróciłam na właściwą drogę. Bóg pomógł mi stanąć na nogi gdy zawołałam Go o pomoc i to dało mi DUŻO DO MYŚLENIA.
Dziś jestem z Nim w stałym kontakcie, od jakiegoś czasu śledzę też nadawane w Internecie transmisje z mszy KEA. Studiuję Biblię, każdego dnia modlę się do Boga i staram się żyć tak jak On nakazał. Wszystko to daje mi dużo siły życiowej ale jednak czuję się samotna. Wiecie, że na dłuższą metę to trudne. Choć duszą towarzystwa nie jestem to mimo wszystko poszukuję wspólnoty ludzi, którzy szczerze wierzą w Boga i w swojej wierze rozumnie czytają Pismo Święte, starając się żyć według zawartych w nim praw. W miejscowości gdzie mieszkam nie ma Ewangelików, nie ma też Kościoła Ewangelickiego.
Nie chcę być sama, potrzebuję Waszego wsparcia.
Klamka_82
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz lis 04, 2021 12:45
wyznanie: Chrześcijańskie
  

Re: Dzień dobry!

Postprzez Grzegorz » Cz lis 04, 2021 15:06

Witaj! Dzięki za rejestrację na Forum i podzielenie się swoim świadectwem. Rozumiem dobrze Twoją potrzebę społeczności. Jako Konfesyjni prowadzimy spotkania sympatyków dwa razy do roku, ale kolejne takie wydarzenie będzie dopiero na wiosnę. Chyba warto pomyśleć o jakiejś wideokonferencji we wcześniejszym terminie, jeszcze w tym roku.

Czy w Twojej okolicy są jakieś inne protestanckie Kościoły, nieewangelickie?
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Dzień dobry!

Postprzez Elżbieta » Cz lis 04, 2021 17:22

Witaj na naszym forum, mam nadzieję, że znajdziesz tu swoje miejsce, bo rzeczywiście samemu człowiekowi źle jest na tym świecie.
Może rzeczywiście dobrze by było zrobić takie wideokonferencje.
Serdecznie Cię pozdrawiam i życzę znalezienia wspólnoty
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Dzień dobry!

Postprzez Klamka_82 » Cz lis 04, 2021 18:34

Dziękuję za miłe powitanie :)

Najbliższe kościoły Luterańskie mam w Tczewie i w Sopocie.
Co masz na myśli Grzegorzu pisząc Kościoły nieewangelickie? Nie za bardzo się jeszcze orientuję :wink:
Klamka_82
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz lis 04, 2021 12:45
wyznanie: Chrześcijańskie
  

Re: Dzień dobry!

Postprzez Grzegorz » Cz lis 04, 2021 20:17

Chodziło mi na przykład o baptystów. Jeśli mają w pobliżu zbór to może warto pójść tam od czasu do czasu na nabożeństwo? Nie mówię, żeby dołączać do ich Kościoła, ale chodzi mi o to, żeby spróbować poszukać jakiegoś towarzystwa 'na żywo'.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Dzień dobry!

Postprzez Klamka_82 » Cz lis 04, 2021 22:53

Nie zastanawiałam się nad tym Grzegorzu. Nigdy nie wgłębiałam się w to jakie są różnice (lub co łączy) nurty ewangelików czy protestantów. Wychowana w wierze katolickiej spędziłam w niej prawie 40 lat i jestem krótko mówiąc zacofana w tym temacie ;)
Moja prababcia była Ewangeliczką i to ona za dziecka trochę zdążyła nauczyć mnie co uczynił Marcin Luter. Pierwszą więc moją myślą było aby rozejrzeć się właśnie za Kościołem Luterańskim.
Klamka_82
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz lis 04, 2021 12:45
wyznanie: Chrześcijańskie
  

Re: Dzień dobry!

Postprzez Kris » Pt lis 05, 2021 14:16

Witaj!

Kościoły umownie określane jako protestanckie a nie mające w nazwie członu "ewangelicki" to wspólnoty nurtów, powstałych historycznie później niż w latach Reformacji. Zaliczamy je do tzw. reformacji radykalnej i Wielkiego Przebudzenia. Na pierwszy rzut oka ich nauczanie może przypominać klasyczne Kościoły protestanckie (ewangelickie), ale jednak istnieją pewne różnice. Kościoły te kładą także nacisk na potrzebę osobistego nawrócenia, czego punktem kulminacyjnym jest przyjęcie tzw. chrztu wiary poprzez zanurzenie. Są również dużo mniej liturgiczne, mniej "formalne". Niektóre są bardzo konserwatywne, niektóre mniej. Jeśli szukasz Kościoła, na początek polecam zaznajomić się z tą mapką: https://www.google.com/maps/d/viewer?mi ... 385632&z=2

Mam nadzieję, że dzięki niej upewnisz się gdzie znajdziesz najbliższy Kościół protestancki w okolicy. Jeśli mieszkasz na Pomorzu to być może natkniesz się na Ewangeliczny Kościół Reformowany. Tutaj mamy pewien wyjątek, ponieważ mimo braku członu "ewangelicki" w nazwie wspólnoty, odwołuje się ona do tradycji Kościołów Reformowanych (kalwińskich). Oczywiście osobiście polecam zagłębienie się w doktrynę Luteranizmu, ale wybór należy do Ciebie. :D
Kris
 
Posty: 20
Dołączył(a): N lis 15, 2020 12:36
wyznanie: sympatyk staroluteranizmu
  

Re: Dzień dobry!

Postprzez Klamka_82 » Pt lis 05, 2021 22:04

Kris, nie zamierzam zmienić wyznania nie poznając go dokładnie :D
Uwierz mi, że zanim jednak to zrobię, zastanowię się 100 000 razy. Nie zwykłam podejmować decyzji pochopnie. Tym bardziej, że jest to dla mnie decyzja na prawdę ważna.

Pisząc, że jestem zacofana w temacie, miałam na myśli, że mam naprawdę wiele do nauczenia się. Dla niektórych wydać może się to i zabawne, że ktoś nie rozróżnia poszczególnych nurtów protestantyzmu, ale osoba, która nie jest zorientowana w temacie, na początku ma ogromny mętlik w głowie. Szczerze mówiąc jeszcze kilka dni temu nie wiedziałam nawet że Baptyści czy Zielonoświątkowcy również są protestantami.

Bardzo dziękuję Ci za mapkę. Jest na prawdę pomocna. Pozdrawiam :)
Klamka_82
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz lis 04, 2021 12:45
wyznanie: Chrześcijańskie
  

Re: Dzień dobry!

Postprzez szymon » N lis 07, 2021 21:57

Świetna mapka Kris, już u mnie wleciała do zakładek. Mimo zainteresowania tematem nie o wszystkich zborach w okolicy miałem pojęcie.

Cześć Klamka_82! Mam wrażenie, że mam podobną historię do Twojej, byłem w tym miejscu co Ty teraz kilkanaście lat temu i też pierwsze kroki skierowałem w stronę KEA gdzie znalazłem swoją przystań na wiele lat. Kościoły protestanckie potrafią się bardzo różnić, co jest swoją drogą sporym paradoksem skoro wywodzą się z tych samych pięciu zasad protestantyzmu. Nawet luteranie są podzieleni na świecie, niby bazują na tych samych księgach a jednak każdy rozumie je po swojemu :) Wtedy nie znałem tych wszystkich różnic, nie dostrzegałem, że kościoły spoza KRK też mogą mieć swoje problemy i to wcale nie mniejsze niż KRK. Warto krytycznym okiem ocenić jak każdy kościół/zbór interpretuje pismo i czy jest to tożsame z naszym rozumieniem. Oczywiście, nie będzie kościoła idealnie dopasowanego i pewnie nie powinno być bo my sami nie jesteśmy idealni. Idealni już nie potrzebują żadnego kościoła do szczęścia...

Aha i warto spojrzeć na to co się dzieje na świecie. Dobrym probierzem mogą być tutaj USA, bo to co tam sie pojawia wkrótce może być u nas. Jeśli posługujesz się angielskim jest świetny kanał YT "Ready to harvest" ktory omawia różne denominacje chrześcijańskie. Np o luteranach w USA: https://www.youtube.com/watch?v=6yTzPgLqXTE
szymon
 
Posty: 2
Dołączył(a): N paź 17, 2021 18:08
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Dzień dobry!

Postprzez Klamka_82 » Pn lis 08, 2021 11:46

Hej Szymon. Dzięki za dobre słowo.
Też myślę podobnie. Człowiek nie jest doskonały, wszyscy jesteśmy grzesznikami i pomimo tego że się staramy być dobrzy i mamy natchnienie od Boga nie jesteśmy w stanie stworzyć w obecnych czasach idealnego Kościoła. Każdy z nas, w swoim sumieniu, musi sam ocenić co według niego jest słuszne. Oczywiście w tym osądzie powinniśmy ponad wszystko kierować się Słowem Bożym a nie własnymi poglądami. Pismo Święte i dar Ducha Świętego daje nam mądrość. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy mądrzy :)
Klamka_82
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz lis 04, 2021 12:45
wyznanie: Chrześcijańskie
  

Następna strona

Powrót do Przedstawmy się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron