Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Jaki strój liturgiczny winien być powszechnie stosowany ?

Jaki strój liturgiczny winien być powszechnie stosowany ?

Czarna toga z befkami
13
50%
Czarna toga z befkami i białą komżą
4
15%
Alba, tunika ze stułą
9
35%
 
Liczba głosów : 26

Jaki strój liturgiczny winien być powszechnie stosowany ?

Postprzez Tomasz » So sie 27, 2011 21:51

Pragmatyka służbowa naszego Kościoła dopuszcza trzy rodzaje strojów liturgicznych :

1. Czarną togę z aksamitnymi wyłogami rękawów i kołnierza i białymi befkami.
2. Czarną togę j.w. z nałożoną białą komżą
3. Białą, kremową, lub szarą albę, starochrześcijańską i staroluterańską tunikę.

Który z wyżej wymienionych strojów winien być powszechnie stosowany ?

Zapraszam do oddania głosu.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Jaki strój liturgiczny winien być powszechnie stosowany

Postprzez Elżbieta » So sie 27, 2011 22:09

Hm, jaki być powinien. Wydaje mi się, że to zależy od miejscowych zwyczajów. Ja osobiście jestem przywiązana do czarnej togi z befkami i tylko może trzy lub cztery lata miałam okazję uczestniczyć w Nabożństwach z innymi strojami . Dla mnie to jest obce i niemiłe i kiepsko mi się słucha w takiej oprawie kazań nie mówiąc o przyjmowaniu Komunii.
Jeżeli nasz Kościół dopuszcza trzy stroje liturgiczne, to znaczy, że przychla się do lokalnych zwyczajów.
Nie będę głosowała, bo nie chcę mieszać się do cudzych przyzwyczajeń, a stroje , to adiafora, więc rzecz nie mająca znaczenia w naszej wierze. Odnowa Kościoła, czy też ratowanie nie zależy od nich
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Jaki strój liturgiczny winien być powszechnie stosowany

Postprzez Tomasz » So sie 27, 2011 22:14

To jest ankieta - zatem proszę o oddanie głosu :) Dyskusje prowadzimy w innych działach.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  


Powrót do Ankiety

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości