Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterańskie

Czy w Polsce powinna powstać organizacja zrzeszająca ortodoksyjnych i konserwatywnych luteran ?

Tak
29
85%
Nie
5
15%
Nie mam zdania
0
Brak głosów
 
Liczba głosów : 34

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Tomasz » N maja 19, 2013 22:29

Wracając do głównego wątku - Kubala poruszył tutaj bardzo ważny temat, jakim jest "misyjność" Kościoła. Niestety, ale w pewnych kręgach kościelnych może pokutować przekonanie, że dzisiaj w Polsce wszyscy są chrześcijanami i nie ma kogo ewangelizować. Podobnież takie absurdalne stwierdzenie padło z ust jakiegoś duchownego, ale nie mam tutaj sprawdzonych informacji.
To, że Polska jest w 99 % katolicka nie oznacza, że jest naprawdę chrześcijańska. Obserwujemy ciągle postępującą laicyzację i ateizację. Pewne środowiska prowadząc "wojnę" z KRK tak naprawdę prowadzą wojnę z całym chrześcijaństwem i nie oszukujmy się, że chodzi im tylko o sprzeciw wobec "katolicyzacji kraju", równouprawnienie wyznań, światopoglądów i tp. Ich celem jest rozbicie wszystkich religii. Nas się nikt nie czepia, bo jesteśmy w mniejszości i ewentualnie możemy być im tutaj nawet potrzebni. Ale to nie oznacza, że Ci, którzy np. prowadzą akcję promującą występowanie z KRK są naszymi przyjaciółmi. Absolutnie nie !!! Oni nas zostawiają sobie na deser, bowiem obecnie największym ich przeciwnikiem jest KRK.
Dzisiaj pole działalności misyjnej jest bardzo duże. Wielu ludzi jest zniechęconych do KRK. Odchodzą nie tylko od Kościoła Rzymskiego, ale i od wiary. Do nich przede wszystkim trzeba się zwrócić.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Elżbieta » N maja 19, 2013 22:53

Mi się wydaje, że każdy z nas , zwykłych ławkowych parafian, może wiele zdziałać na tym polu. Przecież każdego dnia przeprowadzamy dziesiątki rozmów, i każdy z nas swoim świadectwem i swoją postawą może mówić o swojej wierze, i nie tylko mówić, może swoją postawą głosić Chrystusa ukrzyżowanego i zbawiającego wszystkich , którzy w Niego wierzą. Trzeba tylko uwierzyć w swoje siły, trzeba się tylko przełamać
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Kubala95 » N maja 26, 2013 00:12

Witam ponownie, powiem nieskromnie, że miałem chyba rację z tym wymogiem szkoły biblijnej dla diakonów. Oto fragment dokumentu KEA dostępnego na waszym portalu:
2. Diakoni otrzymują ordynację diakonacką po odpowiednim teologicznym i praktycznym przygotowaniu do służby w Kościele na poziomie co najmniej szkoły biblijnej, zakończonym egzaminem diakonackim i przyjęciem ich do służby w Kościele przez Konsystorz po egzaminie przed Kościelną Komisją Egzaminacyjną. Celem egzaminu jest sprawdzenie znajomości przez kandydatów Biblii i teologii biblijnej, teologii Ksiąg Wyznaniowych Luteranizmu oraz stwierdzenie ich kompetencji w zakresie służby, do której mają być powołani.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Kamil_Stuttgart » So lut 20, 2016 23:25

Jezeli wierni czuja potrzebe zrzeszac sie, trzeba temu przyklasnac :) Wszyscy bedziemy czerpac z wielosci. Ecclesia reformata et semper reformanda!
Kamil_Stuttgart
 
Posty: 42
Dołączył(a): Wt lut 16, 2016 17:16
Lokalizacja: Stuttgart
wyznanie: luteranin
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Herbert » Cz paź 06, 2016 20:05

Tak, powinno powstac. Chetnie bym dolaczyl.
Dopiero teraz czytalem co Tomasz napisal - popieram we wszystkim!


"Niestety, ale w pewnych kręgach kościelnych może pokutować przekonanie, że dzisiaj w Polsce wszyscy są chrześcijanami i nie ma kogo ewangelizować. Podobnież takie absurdalne stwierdzenie padło z ust jakiegoś duchownego, ale nie mam tutaj sprawdzonych informacji.
To, że Polska jest w 99 % katolicka nie oznacza, że jest naprawdę chrześcijańska. Obserwujemy ciągle postępującą laicyzację i ateizację. Pewne środowiska prowadząc "wojnę" z KRK tak naprawdę prowadzą wojnę z całym chrześcijaństwem i nie oszukujmy się, że chodzi im tylko o sprzeciw wobec "katolicyzacji kraju", równouprawnienie wyznań, światopoglądów i tp. Ich celem jest rozbicie wszystkich religii. Nas się nikt nie czepia, bo jesteśmy w mniejszości i ewentualnie możemy być im tutaj nawet potrzebni. Ale to nie oznacza, że Ci, którzy np. prowadzą akcję promującą występowanie z KRK są naszymi przyjaciółmi. Absolutnie nie !!! Oni nas zostawiają sobie na deser, bowiem obecnie największym ich przeciwnikiem jest KRK.
Dzisiaj pole działalności misyjnej jest bardzo duże. Wielu ludzi jest zniechęconych do KRK. Odchodzą nie tylko od Kościoła Rzymskiego, ale i od wiary. Do nich przede wszystkim trzeba się zwrócić."
Herbert
 
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez winston » Pt paź 07, 2016 11:44

Cieszę się, że to rozumiecie. Generalnie jeszcze nie spotkałem osoby walczącej z KRK, która walczylaby li tylko z rzymskokatolickim wyznaniem. To jest antychrześcijańska swołocz i żaden chrzescijanin nie powinien podawać im ręki. Dla własnego dobra!
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Iwona » So paź 08, 2016 11:45

Ja myślę, że nam , luteranom konserwatywnym, potrzebny jest alternatywny Kościoł luterański, a nie stowarzyszenie. Co z tego, że obecny KEA jest jeden w Polsce, skoro wspólnoty parafialne (mam na myśli środowisko warszawskie, bo innych nie znam bliżej), są wewnętrznie podzielone w poglądach na pragmatykę/teologię kościoła (ordynacja kobiet na prezbiterów) czy kwestie bioetyczne, jak pokazały nam ostatnie wydarzenia.
Luteranizm ewoluuje w kierunku jakiegoś mglistego zbiorczego "ewangelicyzmu". W jednej z warszawskich parafii mogliśmy przeczytać napis: "Jesteśmy ewangelikami tradycji luterańskiej". Już tylko 'tradycji'...?
A ostatnio byłam wielce zdumiona przeczytawszy na zaproszeniu na Forum Kobiet Luterańskich, że odbędzie się ono w CENTRUM EWANGELICKIM w Warszawie przy ul. Miodowej 21 (patrz "Zwiastun" nr 11 z czerwca br.)To tej pory było to zawsze Centrum Luterańskie ! ....
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Herbert » So paź 08, 2016 15:35

Ja myślę, że nam , luteranom konserwatywnym, potrzebny jest alternatywny Kościoł luterański, a nie stowarzyszenie.

A skad takiego wezmiesz? Ja jestem przeciw separatyzmowi, bo najwyzej tworylibysmy wtedy jakas mala sekte, ktora niedlugo upadnie. Przeciez dzis nawet nie umiemy zorganizowac jakiegos zlotu konfesyjnych. A dolaczyc tez nie ma do kogo.
Odejsc nalezy dopiero wtedy:
"Gdy więc ujrzycie na miejscu świętym ohydę spustoszenia, którą przepowiedział prorok Daniel - kto czyta, niech uważa - Wtedy ci, co są w Judei, niech uciekają w góry (Mt 24, 15-16)
"Niechaj was nikt w żaden sposób nie zwodzi; bo nie nastanie pierwej, zanim nie przyjdzie odstępstwo i nie objawi się człowiek niegodziwości, syn zatracenia, Przeciwnik, który wynosi się ponad wszystko, co się zwie Bogiem lub jest przedmiotem boskiej czci, a nawet zasiądzie w świątyni Bożej, podając się za Boga." ( 2 Tes 2, 3-4)
Herbert
 
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez winston » So paź 08, 2016 23:20

Zlot a Kościół to dwie zupełnie różne rzeczy. Na zlot ludziom się nie chce, bo to nic nie znaczące spotkanie; pogadanka. Szkoda wiec wolnego czasu (tak to widzą ludzie). Nowy Kościół natomiast to realne działanie, wiec frekwencja na zebraniach poświęconych jego powstaniu byłaby z pewnością zadowalająca.
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Herbert » N paź 09, 2016 00:02

A co, to brat katolik chce nas zachecac do rozlamu? Jak juz pisalem, balbym sie tylko tworzenia nowej sekty.
Czy to nie raczej u was, katolikow, powinno sie zaczac biblijne przebudzenie? Bylem kiedys dlugo w neokatechumenacie (dosyc dwuznaczny ruch), dlugo pracowalem na KUL - wiem o czym mowie: o sytuacji wrecz przed-reformacyjnej!
Herbert
 
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ankiety

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości