Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Błędy w Biblii

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Błędy w Biblii

Postprzez karneol » So gru 11, 2021 21:17

Dziękuję za obszerną odpowiedź. Ja mam jednak inne spojrzenie na teologię, szcz. niemiecką. Znam ją z lektury "klasyków", np. E. Schweizera, E. Kaesemanna, żeby wymienić tylko kilku. Być może atmosfera na wydziałach teologii jest taka, jak opisujesz, ale np. czytając komentarze biblijne z serii NTD czy KEK mam zupełnie inne wrażenie - pewnej spójności teologicznej, ciągłego powrotu do centrum Pisma, jakim jest ewangelia o usprawiedliwieniu z łaski, przez wiarę, jako zasady hermeneutycznej.
O problemie kanonu była już dyskusja na Forum Konf., więc nie będę wracał do tamtej argumentacji.
Fundamentalizm właściwie nie dotyczy luteranizmu, to chyba, sądzę, cecha wolnych kościołów ewangelicznych. Nawet SELK, w cytowanej przez ciebie wypowiedzi, okazuje się nie fundamentalistyczny i bardziej pasuje do niego określenie konserwatywny.
karneol
 
Posty: 80
Dołączył(a): Śr lip 04, 2012 19:00
wyznanie: luterańskie
  

Re: Błędy w Biblii

Postprzez Maciejj » So gru 11, 2021 22:20

Jeśli chodzi o Niemcy, być może mówimy trochę o czym innym - ja miałem na myśli głównie praktykę Kościoła ewangelickiego na przestrzeni ostatnich lat i klimat na wydziałach teologicznych obecnie (na tyle, na ile mogę to wiedzieć - sam teologii nie studiowałem, ale jak wspomniałem, miałem wielu znajomych, którzy studiowali). Myślę, że te zmiany dokonały się dopiero niedawno i bardzo szybko. Może ty mówisz o trochę starszej tradycji, tak z ok. lat 60.-70.? Czy masz wrażenie, że teologia, o której mówisz, jest ciągle jeszcze widoczna na uczelniach i w praktyce Kościoła?

karneol napisał(a):Fundamentalizm właściwie nie dotyczy luteranizmu, to chyba, sądzę, cecha wolnych kościołów ewangelicznych. Nawet SELK, w cytowanej przez ciebie wypowiedzi, okazuje się nie fundamentalistyczny i bardziej pasuje do niego określenie konserwatywny.

Tak, co do SELK to się zgadzam. Pewne tendencje, które nazwałbym fundamentalistycznymi, widzę natomiast w LCMS i w ich strefie wpływów - i to mnie martwi, pisałem o tym na forum m. in. tu.
Maciejj
 
Posty: 61
Dołączył(a): Cz cze 25, 2020 16:58
wyznanie: augsburskie
  

Re: Błędy w Biblii

Postprzez karneol » N gru 12, 2021 21:56

Potwierdzam, to są głównie teolodzy z ub. wieku (a wymieniłem te nazwiska niejako losowo) - tym niemniej wciąż cytowani i mający nam coś ważnego do powiedzenia. W ogóle uważam, że teologia się tak szybko nie starzeje, ba, nawet Marcin Luter jest nadal istotny dla nas.
Trudno mi oceniać życie Kościoła ewangelickiego w Niemczech, moja perspektywa jest krajowa i śledzę co się tam dzieje tylko przez portale, czy transmisje internetowe, więc nie podejmuję się jakiejś ogólnej oceny.
Uważam jednak, że prace teologów (przynajmniej większość z nich) są adresowane do ogółu zainteresowanej publiczności i tylko w niewielkim stopniu są zależne od krajowych uwarunkowań. Szczególnie takie ambicje ma teologia niemiecka i tylko szkoda, że można ją czytać u nas tylko w oryginale.
karneol
 
Posty: 80
Dołączył(a): Śr lip 04, 2012 19:00
wyznanie: luterańskie
  

Poprzednia strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron