Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

czy bylo 2ch Jezusów na raz ?

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: czy bylo 2ch Jezusów na raz ?

Postprzez Elżbieta » N paź 12, 2014 12:58

Jordanie, ostrzegam przed naruszaniem regulaminu, przeczytaj go sobie i weź do serca, bo inaczej skasuję Twoje posty i dostaniesz ostrzeżenie
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: czy bylo 2ch Jezusów na raz ?

Postprzez septemberlicht » N paź 12, 2014 21:22

No właśnie. Czyli kiedy pojawia się ciekawy problem, zapala się lampa z napisem - KONIEC DYSKUSJI. Filozofia "Forum" w pigułce.
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: czy bylo 2ch Jezusów na raz ?

Postprzez Elżbieta » N paź 12, 2014 21:40

Jeżeli będzie podważana boskość Jezusa, to z pewnością zapali się lampka ostrzegawcza. Przecież to jest podstawa naszej wiary.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: czy bylo 2ch Jezusów na raz ?

Postprzez Jordan » Pn paź 13, 2014 11:47

Elżbieta napisał(a):Jeżeli będzie podważana boskość Jezusa, to z pewnością zapali się lampka ostrzegawcza. Przecież to jest podstawa naszej wiary.

To zależy czyjej wiary? Czy muszę wierzyć tak, jak Ty? Czy nie mogę przedstawić swojego poglądu na dany temat? Czy czegoś się boisz? :D

Witold napisał(a):tak Ty uważasz.

Zgadza się! To jest moje zdanie i mój wniosek wyciągnięty na podstawie lektury Słowa Bożego.

Witold napisał(a):Większość chrześcijan rozróżnia wypowiedzi Jezusa związane z Jego ziemską bytnością i Jego człowieczeństwem oraz jego wypowiedzi związane z Jego Boskością. Bo inaczej trzeba tak jak Ty uznać jeden fragment za przenośnię a inny za nieścisłość.

Na czym polega to rozróżnianie, bo nie bardzo rozumiem?

Witold napisał(a):Kto nie czci Syna, nie czci i Ojca

Słyszałeś taki fragment Jordanie? Skoro zaś cześć i chwałę można oddawać tylko Bogu, to znaczy że...

A gdzie to wyczytałeś, że tylko Bogu?
Jordan
 
  

Re: czy bylo 2ch Jezusów na raz ?

Postprzez Witold » Pn paź 13, 2014 12:31

To zależy czyjej wiary? Czy muszę wierzyć tak, jak Ty? Czy nie mogę przedstawić swojego poglądu na dany temat? Czy czegoś się boisz? :D


ale jak długo możesz argumentować ten pogląd? To nie jest forum ogólnochrześcijańskie lub ogólnoreligijne.

A gdzie to wyczytałeś, że tylko Bogu?


Anioł z Apokalipsy:
Tylko Bogu cześć oddawał będziesz
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: czy bylo 2ch Jezusów na raz ?

Postprzez Jordan » Pn paź 13, 2014 14:57

Witold napisał(a):Anioł z Apokalipsy:
Tylko Bogu cześć oddawał będziesz

Daj namiary na ten werset, bo chciałbym zbadać kontekst.
Jordan
 
  

Re: czy bylo 2ch Jezusów na raz ?

Postprzez Elżbieta » Pn paź 13, 2014 18:40

Co innego jest pytać się co i jak i dlaczego, a co innego udowodniać, że nauki KEA prowadzą na manowce, i nasze dogmaty są błędne :
Tyle tylko, że w realnym życiu od zmierzenia się z tego rodzaju dylematami człowiek nie ucieknie. Jasne, że można na forum dać komuś z tego powodu bana, ale takie wątpliwości są kroplą która drąży skałę. Jak widzimy z historii reformacji całe rzesze duchownych protestanckich potrafiły przejść na pozycję nietrynitarną uznając, że siła argumentu zdecydowanie przemawia za stanowiskiem w tym wypadku heterodoksyjnym.
Zwróć uwagę, że regulamin zakazuje wprowadzania nauk niezgodnych z tym co naucza KEA. To jest forum wyznaniowe LUTERAŃSKIE a nie ogólnochrześcijańskie jak zostało to wcześniej zauważone.
Ja nie obiecywałam bana, a obiecywałam nożyczki
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: czy bylo 2ch Jezusów na raz ?

Postprzez Aleksander » Pn paź 13, 2014 19:06

mikalosz napisał(a):po przeczytaniu viewtopic.php?f=15&t=1545
Wnioskuję ze Jezus od początku był tam obecny przez cały czas jak świętują Paschę. Tylko wtedy nie była to Jeszce Pamiątka a tylko Obietnica.
I ze on tylko to wyjaśnił apostołom. Dobrze zrozumiałem Luterańska Koncepcje ?


Dodatkowo uboczna konsekwencja takiego podejścia była by taka:
Żydzi pija 4 kielichy winka na cześć swojego Boga.
„Wyprowadzę (hoceti) was spod ciężaru robót w Egipcie
Wyratuję (hicalti) was z niewoli
Wybawię (gaalti) was okazując wielką moc i wielkie wyroki
Wezmę (lakachti) was dla siebie jako naród, będę dla was Bogiem.” (2 Mojż. 6:6-8, por. BG i BT)

Wiec
Zbawiciel to Bóg Zbawiciel To Jezus.
A żydzi pili kielich na cześć Jezusa.... zresztą pija do dziś.
I całkiem nieświadomie nazywają go Bogiem i zbawicielem.


Dobrze rozumuje ?

Musiałbym dłużej się zastanowić, ale na pierwszy rzut okiem twoje rozważania dla mnie mają sens :) Jednak nie jestem właściwą osobą aby oceniać na ile jest to zgodne z koncepcją Luterańską.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: czy bylo 2ch Jezusów na raz ?

Postprzez Elżbieta » Pn paź 13, 2014 22:46

W tej chwili nie mam warunków na rozwijanie tematu. Mam w domu remont i nie mogę odnaleźć żadnych materiałów, ale postaram się wszystko poukładać i wówczas odpowiem na wiele tematów. W tej chwili nie mam warunków.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: czy bylo 2ch Jezusów na raz ?

Postprzez Jordan » Wt paź 14, 2014 08:13

Purpureus napisał(a):Moim celem Elżbieto nie jest wciąganie kogokolwiek w wir dyskusji na ten temat gdyż nie uważam, aby było to konieczne do zbawienia i szanuję to, iż ktoś studiując Pismo św. widzi tam Trójcę św. chociaż wiem, że takiego zrozumienia nie ma w druga stronę.

Czy wiara w Trójcę ma podstawy Biblijne? Jak w takim razie wyjaśnić ten oto słowa, ktore wyrzekł Pan Jezus:

"Bądź czujny i utwierdź, co jeszcze pozostało, a co bliskie jest śmierci; nie stwierdziłem bowiem, że uczynki twoje są doskonałe przed moim Bogiem" (Ap. 3:2).

"Zwycięzcę uczynię filarem w świątyni Boga mojego i już z niej nie wyjdzie, i wypiszę na nim imię Boga mojego, i nazwę miasta Boga mojego, nowego Jeruzalem, które zstępuje z nieba od Boga mojego, i moje nowe imię" (Ap. 3:12).

W tych dwóch wersetach aż pięć razy Pan Jezus przyznaje, że ma nad sobą Boga. A nie są to jedyne miejsca w Biblii, które na to wskazują.
Jordan
 
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron