Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Po co tak naprawde Bóg stworzył człowieka?

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Po co tak naprawde Bóg stworzył człowieka?

Postprzez Aleksander » Cz paź 05, 2017 14:43

Zofia napisał(a):Szanowny Pastorze Aleksandrze, chciałbym tu odnieść się do Pańskich słów:
Chodzi o to że potrzebujesz postudiować czym jest hermeneutykę, historię hermeneutyki. Nie ma potrzeby wyjaśniać aż tak ogromnych "byków" jaki napisałeś!
Zadumałam się. Jezus Chrystus chodzil po pagórkch Judei i Galilei wraz ze swymi uczniami, zwyczajnymi ludźmi, rybakami , celnikami, etc. I mówił bardzo prostym i zrozumiałym językiem o najzwyklejszych ludzkich sprawach. O miłości bliżniego, o sprawiedliwości, o uczciwości, o uwielbieniu Boga, a zatem o tym wszystkim, co powinno być najważniejsze w naszym życiu.

A Pastor - przepraszam ze ośmielam się w ogóle podnosić tę kwestię - zaleca ...studiować hermeneutykę, historię hermeneutyki, wyjaśniac "byki", jak mniemam, teologiczne, popełnione przez komentatora Macieja..... Przecież większość nas, komentatorów na tym portalu, to nie teologowie, to po prostu zwyczajni wyznawcy Chrystusa, owszem, w większości luteranie, ale nie tylko ... Dzielimy się tu naszymi spostrzeżeniami w kwestiach Wiary, rozumienia Pisma, rozmaitych refleksji, jakie się nam narzucają przy lekturze Pisma , czy względem praktykowania wiary w naszych kościołach.
Owszem, jestem w stanie zrozumieć, że wątpliwości Macieja czy np. moje refleksje nt.Marii mogą być irytujące dla profesjonalnych teologów, odczytujących Pismo Św. w swoim 'denominacyjnym' wymiarze ,no ale w Regulaminie tego portalu nie ma zastrzeżenia, że ten portal jest tylko dla osób z teologicznym dyplomem.
Z chrześcijańskim pozdrowieniem
Zofią, przede wszystkim nie ma potrzeby zakładać chęć złych intencji w moim poscie, wręcz na odwrót. Na to chociażby wskazują słowa "proszę nie obrażać się....".
Kościół Boży jest powołany do głoszenia Ewangelii. Interpretacja jest częścią tego zadania. Jednak nie każdy chrześcijanin powołany jest do takiego zadania. Jako młody człowiek jeszcze zapragnąłem głosić Ewangelię. Szybko zdałem sprawę że sam mało rozumiem. Udałem się studiować do seminarium. Po 20 latach wciąż studiuję Pismo. Apostołowie nie rozumieli słów Pana Jezusa dlatego prosili o wytłumaczenie ponowne. Bóg powołuje w Kościele nauczycieli aby lud mógł udać się po pomoc ze zrozumieniem Pisma. Samo Pismo Święte, które czytamy po polsku jest tłumaczeniem, czyli pracą fachowców od interpretacji starożytnych tekstów. Podstawowym narzędziem interpretacji jest hermeneutyka. Apostoł Paweł też jej się uczył. Jeśli sam się tego uczyłem i wciąż się uczę to jak mógłbym poradzić cokolwiek innego?

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Po co tak naprawde Bóg stworzył człowieka?

Postprzez Maciej » Cz paź 05, 2017 14:47

Grzegorzu czy Ty uważasz, że WSZECHMOGĄCY BÓG nie ma mocy zachować swojego słowa dla nas tak, aby było zrozumiałe? Od interpretacji jakiegokolwiek kościoła czy zboru należy się odciąć i czytać pismo tak jak jest napisane. Po prostu. Jest napisane, że jesteśmy świątynią Ducha Świętego? JEST! Więc jest tak jak jest napisane i żadna hermeneutyka i żadne doktryny, czy interpretacje tego nie zmienią. Czytać, czytać, czytać. Duch Święty pomoże w zrozumieniu, nie takich rzeczy dokonywał, dokonuje i będzie dokonywał.
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Po co tak naprawde Bóg stworzył człowieka?

Postprzez Aleksander » Cz paź 05, 2017 14:52

Grzegorz napisał(a):Sednem sporu jest tutaj następujące twierdzenie Macieja:

Maciej napisał(a):Wszystko zależy od tego, czy czyta się i uważa biblię za jedyne prawdziwe słowo od Boga, czy posiłkuje się czyjąś interpretacją.


Przy czytaniu Biblii zawsze posiłkujemy się czyjąś interpretacją. Po pierwsze dlatego, że pochodzimy z konkretnych kręgów wyznaniowych, mamy już pewne nabyte założenia co do religii chrześcijańskiej. Po drugie dlatego, że sam tekst Biblii jest przepuszczony przez czyjąś interpretację - czytamy przecież w języku polskim, a tłumaczenie zawsze zawiera w sobie interpretację tłumacza. Takich rzeczy jak np. interpunkcja nie ma w najstarszych manuskryptach.
Tak, Grzegorzu, o to chodziło.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Po co tak naprawde Bóg stworzył człowieka?

Postprzez Maciej » Cz paź 05, 2017 14:59

No prosze, okazuje się, że Bóg nie miał mocy przekazać nam, "prostym ludziom" swojego słowa. Potrzebujemy szyfranta. Dobra nowina, przekazywana z ust do ust przez całe tysiąclecia nie miała mocy, bo nie studiowano hermeneutyki. Ładny mi fundament wiary we wszechmocnego Boga i jego słowo. To warownie szatana, które należy burzyć!!!!
Na koniec zadam pytanie czy tak nie jest? Bo dostanę kolejne ostrzeżenie. Nie jest tak?
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Po co tak naprawde Bóg stworzył człowieka?

Postprzez Aleksander » Cz paź 05, 2017 15:03

Przeraszam za tak banalne pytanie. Czy znasz język grecki lub hebrajski i czy czytasz w oryginale?

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Po co tak naprawde Bóg stworzył człowieka?

Postprzez Maciej » Cz paź 05, 2017 15:08

Nie musze, mam różne przekłady biblii, różnią się składnią, ale sens jest zawsze ten sam. Wierze, że dobry Bóg natchną odpowiedzialnych za tłumaczenie ludzi i jego słowo jest dla mnie podane prawdziwie. Dowodem jest zmiana jaką biblia wprowadziła do mojego życia i do życia innych ludzi. To słowo jest żywe i prawdziwe. Koniec kropka. Czy może uważasz inaczej?
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Po co tak naprawde Bóg stworzył człowieka?

Postprzez Grzegorz » Cz paź 05, 2017 15:46

Maciej napisał(a):Grzegorzu czy Ty uważasz, że WSZECHMOGĄCY BÓG nie ma mocy zachować swojego słowa dla nas tak, aby było zrozumiałe?


Oczywiście, że ma taką moc. Ale to nie znaczy, że każdy chrześcijanin potrafi z automatu samodzielnie zrozumieć wszystko co jest w Biblii. Św. Piotr powiada: „Przede wszystkim to wiedzcie, że wszelkie proroctwo Pisma nie podlega dowolnemu wykładowi.” [2 P 1, 20] W grece (patrz jak potrzebuję pomocy!) mamy słowo ἰδίας które zostało przetłumaczone jako "dowolny", ale dokładnie oznacza "przynależący do kogoś". Niektórzy tłumaczą to jako "prywatny". Apostoł wskazuje, że proroctwa nie mogą być tłumaczone tak jak komuś akurat przyjdzie do głowy.
Do tego żeby odczytywać z Biblii np. nauki moralne rzeczywiście nie trzeba jakiś szczególnych predyspozycji, ale żeby poprawnie interpretować proroctwa to już nie jest takie łatwe. Interpretacja proroctw dokonuje się w społeczności chrześcijan, a nie indywidualnie w głowie każdego wierzącego.


Od interpretacji jakiegokolwiek kościoła czy zboru należy się odciąć i czytać pismo tak jak jest napisane.


Biorąc Pismo do ręki już ulegasz czyjejś interpretacji - przecież ktoś Ci musiał wcześniej powiedzieć, że Biblia jest natchniona.

Po prostu. Jest napisane, że jesteśmy świątynią Ducha Świętego? JEST! Więc jest tak jak jest napisane i żadna hermeneutyka i żadne doktryny, czy interpretacje tego nie zmienią. Czytać, czytać, czytać. Duch Święty pomoże w zrozumieniu, nie takich rzeczy dokonywał, dokonuje i będzie dokonywał.


Bycie świątynią Ducha Świętego nie oznacza, że jesteśmy w stanie samodzielnie zrozumieć wszystko w Biblii. Jakbyś trafił na bezludną wyspę i jedyny dostępny egzemplarz Biblii był po japońsku to oczekujesz, że Bóg Cię oświeci i nagle zaczniesz czytać w tym języku? Oczywiste, że to nie działa w ten sposób.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Po co tak naprawde Bóg stworzył człowieka?

Postprzez Maciej » Cz paź 05, 2017 15:54

A ja bym się właśnie o to modlił. "wierzcie a stanie się wam" To właśnie wiara sprawia, że ta księga staje się dla nas żywa. Bez wiary, jest poprostu książką, tłumaczoną z języka na język, bliżej niezrozumiałą i pełną niesamowitych, trudnych do uwierzenia historii. To pewnie mój ostatni post, więc się pożegnam. Z Panem Bogiem!!! i Chwała Panu!!!
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Po co tak naprawde Bóg stworzył człowieka?

Postprzez Zofia » Cz paź 05, 2017 20:12

Pastor Aleksander napisał (do Macieja):
"Przepraszam za tak banalne pytanie. Czy znasz język grecki lub hebrajski i czy czytasz w oryginale?
"
To teraz z kolei ja przepraszam i jako tłumaczka z zawodu musze wtrącić swoje trzy grosze. Współczesne tłumaczenie Biblii nie jest juz tłumaczeniem autorskim, dziełem jednego autora, jak to miało miejsce w przypadku św. HIeronima i jego Vulgaty, czy w przypadku tłumaczenia (pierwotnego) Marcina Lutra. Współczesna Biblia protestancka (tzw. warszawska) jest dziełem zespołu tłumaczy powołanego przez Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwo Biblijne w Warszawie (obecnie już Polskie Tow. Biblijne), tudzież konsultantów języków oryginalnych, a także przedstawicieli kościolów chrześcijańskich w Polsce. A zatem odbiorcy Biblii mogą mieć zaufanie do oferowanego im przekładu.
Nieco inaczej jest z tzw. "Biblią w przekładzie Nowego Swiata", z której korzystają Świadkowie Jehowy. Ale to nas chyba nie interesuje.
Zofia
 
  

Re: Po co tak naprawde Bóg stworzył człowieka?

Postprzez Aleksander » Cz paź 05, 2017 20:45

Zofia, przecież celem mojego pytania nie było wymaganie znajomości języków, lecz zwrócenie uwagi na prosty fakt. Było to już kilka razy powiedziane. Każde tłumaczenie Pisma Świętego jest zarazem interpretacją tekstu. Dlatego stwierdzenie, w którym neguje się potrzebę sięgania po interpretację fachowców, a zarazem nie znając języków oryginalnych, samo w sobie jest sprzeczne. Odwoływanie się do nadprzyrodzonych, charyzmatycznych darów do rozumienia Pisma jest najzwyklej na świecie zwodzeniem. Szczerze powiedziawszy już nie rozumiem na czym polega problem.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości

cron