Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

uczynki jako środek zbawienia w Ewangeliach

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: uczynki jako środek zbawienia w Ewangeliach

Postprzez Herb » Pn lip 30, 2018 21:46

-
Ostatnio edytowano Pn sie 06, 2018 16:38 przez Herb, łącznie edytowano 1 raz
Herb
 
Posty: 147
Dołączył(a): Cz cze 07, 2018 18:39
wyznanie: Una Sancta Catholica...
  

Re: uczynki jako środek zbawienia w Ewangeliach

Postprzez Elżbieta » Wt lip 31, 2018 08:41

Sądzisz, że w KRK są lepsi duchowni? Z naszymi chociaż można podyskutować. Spróbuj to zrobić z księdzem katolickim :) Katolicy również nie chcą się spowiadać u swoich księży, często szukają w innych parafiach i znajdują. Nie masz zaufania do swojego księdza, szukaj innego. Sądzę, że prawie z każdym z naszych duszpasterzy można porozmawiać, tylko nie należy ich z góry przekreślać.

Często uważamy, że ksiądz ma być człowiekiem bez skazy, że ma być drugim Chrystusem na ziemi (tak na sposób katolicki), zapominamy, że są takimi samymi ludźmi jak my, również grzesznymi. Może warto porozmawiać z nimi na tematy dla nas kontrowersyjne. Sądzę, że nie odmówią dyskusji.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: uczynki jako środek zbawienia w Ewangeliach

Postprzez Herb » Wt lip 31, 2018 19:59

-
Ostatnio edytowano Pn sie 06, 2018 16:38 przez Herb, łącznie edytowano 2 razy
Herb
 
Posty: 147
Dołączył(a): Cz cze 07, 2018 18:39
wyznanie: Una Sancta Catholica...
  

Re: uczynki jako środek zbawienia w Ewangeliach

Postprzez Elżbieta » Wt lip 31, 2018 21:06

Oczekujemy, że inni będą ideałami, a my sami jacy jesteśmy. Wydaje mi się, że człowiek wierzący powinien doszukiwać się w bliźnim wszystkiego co najlepsze, a nie potępiać w czambuł.
Spowiadać się można również u nieswojego księdza, sądzę, że żaden nie odmówi.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: uczynki jako środek zbawienia w Ewangeliach

Postprzez Aleksander » Śr sie 01, 2018 13:00

Herb napisał(a):......
"Pilem piwo z moim przyjacielem Melanchtonem, a Ewangelia sama sie rozpowszechnilo." Czy to ma byc esencja naszej wiary?....



Herbert, ten cytat jest wyrwany z kontekstu mówiący o rozpowszechnianiu się dzieł dr Lutra za pomocą druku. Twoje stwierdzenie można uznać za manipulacje i daleko idące wnioski opierane o niewłaściwe przesłanki.
A po za tym cenię twoje uwagi.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: uczynki jako środek zbawienia w Ewangeliach

Postprzez Herb » Śr sie 01, 2018 14:01

-
Ostatnio edytowano Pn sie 06, 2018 21:09 przez Herb, łącznie edytowano 1 raz
Herb
 
Posty: 147
Dołączył(a): Cz cze 07, 2018 18:39
wyznanie: Una Sancta Catholica...
  

Re: uczynki jako środek zbawienia w Ewangeliach

Postprzez Herb » So sie 04, 2018 09:04

Herb napisał(a):Wątpiłem w jedynie słuszną teologię Lutra. Traciłem do niej zaufanie.

Zauważyłem, że błąd leży jednak u podstaw. Skrajny "monergizm" to wada wrodzona Reformacji. Już pietyści zwrócili się przeciw takiej "ortodoksji luterańskiej". Jednak ciągle jeszcze liczyłem na to, że ktoś mnie przekona, że to ja się mylę, że nie mam racji. Ale chyba wymagam za dużo. Szanowni Forumowicze, boicie się, że ktoś wam zburzy wasz święty spokój?
Ja się boję o coś innego: Po raz ostatni cytuję Bonhoeffera - może jego słowa budzą kogoś ze snu:
"Czyż cena, którą przyszło nam dziś płacić — załamanie się zorganizowanych Kościołów — nie jest następstwem zbyt tanio uzyskanej łaski? Rozrzutnie szafowano orędziem i sakramentami, chrzczono, konfirmowano, rozgrzeszano cały lud, nie pytając i nie stawiając warunków, dawano święty przybytek z ludzkiej miłości prześmiewcom i niewierzącym, szafowano niewyczerpanymi potokami łaski, dużo rzadziej natomiast dało się słyszeć rygorystyczne wezwanie do naśladowania Chrystusa. Gdzie podziała się wiedza starego Kościoła, który tak pieczołowicie czuwał podczas katechumenatu, mającego przygotować do chrztu, nad zachowaniem granicy między Kościołem a światem, nad drogą łaską? Gdzie podziały się przestrogi Lutra, by wystrzegać się takiego głoszenia Ewangelii, które dawałoby ludziom poczucie bezpieczeństwa w ich bezbożnym życiu?  Kiedy chrystianizacja świata przybrała formę okrutniejszą i bardziej przerażającą niż w tym wypadku? Czym są trzy tysiące Saksończyków, uśmierconych przez Karola Wielkiego, wobec milionów uśmierconych dziś dusz?"
Herb
 
Posty: 147
Dołączył(a): Cz cze 07, 2018 18:39
wyznanie: Una Sancta Catholica...
  

Re: uczynki jako środek zbawienia w Ewangeliach

Postprzez Aleksander » So sie 04, 2018 12:30

Herbert, po pierwsze, biblijny monergizm nie prowadzi do liberalizmu, który przedstawiasz. Dr Luter napisał ogrom rzeczy, ale jeśli już, dokonujemy tak ogromnych skrótów, to powinniśmy brać pod uwagę dwa znaczące dzieła: "O niewolnej woli" i katechizm. Pierwsze przedstawia Boga zbawiającego grzesznego człowieka (usprawiedliwienie). Drugie uczy chrześcijanina życia codziennego (uświęcenie). To jest tradycyjny luteranizm. To jest podstawa Reformacji. Moim zdaniem, luteranizm, o którym mówisz jest wytworem racjonalizmu. Taka teologia nie jest dokładną konsekwencją nauczania Lutra!

Bardzo podoba mi się cytat Bonhoeffera. Jednak jego krytyka została wyrwana z kontekstu jego czasów, o której nie musisz. Odniesienie zatem do samego dr Lutra uważam za nie uzasadnione.

Zaangażowanie się w portal konfesyjni.pl traktuję jako pomoc w rozwój ruchu konfesyjnego Ewangelikalizmu. Poświęcam temu nie tylko swój czas, wysiłek, modlitwę, osobiste kontakty, jak również swoje prywatne pieniądze.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: uczynki jako środek zbawienia w Ewangeliach

Postprzez Herb » So sie 04, 2018 13:16

-
Ostatnio edytowano Pn sie 06, 2018 21:10 przez Herb, łącznie edytowano 2 razy
Herb
 
Posty: 147
Dołączył(a): Cz cze 07, 2018 18:39
wyznanie: Una Sancta Catholica...
  

Re: uczynki jako środek zbawienia w Ewangeliach

Postprzez Aleksander » So sie 04, 2018 16:23

Herb napisał(a):A fatalna biernosc nasza z czego wynika? Z jurydycznego poczucia "bycia usprawiedliwionym" czlowieka dalej grzeszacego wynika brak dynamicznej (Ojcowie Kosciola mowia o synergicznej) mobilizacji do Nasladowania Chrystusa. Ale bez Nowego Narodzenia ani rusz.
Skroty myslowe Lutra? Stosowanie sie do jego Katechizmu nie zastepuje dzialania Ducha Swietego! Cyzyby Uswiecenie mial byc tylko fakultatywnym dodatkiem do "wiary"? Czy owoce nie musza organicznie wyrastac z ZYWEJ wiary? "Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce" (Mt 7, 17).
Brakuje nam zywych przykladow Swietosci. Moze nawet mnichow (chocby takich Ojcow Pustyni).
Cytat Bonhoeffera wcale nie jest wyrwany z kontekstu - sytuacja w Niemczech w latach 30-tych (zdrada Kosciola, ukryta apostazja, antychryst) jest bardzo podobna do dzisiejszej, szczegolnie za masonskim Zachodzie.
Chcialbym uslyszec zdanie innych Forumowiczow, nie tylko moderatorow, ktorzy pewnie niedlugo zamkna ten watek.
Herbert, proszę nie obraź się, ale moim zdaniem nadużywasz cytatów Bonhoeffera krytykując Luterańską doktrynę usprawiedliwienia. Krytykował on swój kościół swoich czasów. Nigdzie nie widzę aby krytykował samego dr Lutra. Natomiast ty stawiasz zarzuty samemu dr Lutrowi, a podpierasz się cytatami Bonhoeffera. Już po raz kolejny zwracam na to uwagę. Pokaż mi gdzie on krytykuje samego Lutra. Gdzie odrzuca traktat " o niewolnej woli", a gdzie odrzuca katechizm Lutra???
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron