Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Jan Chrzciciel

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Jan Chrzciciel

Postprzez Berk » Cz paź 28, 2021 08:09

Temat może nie bezposrednio luteranski ale zastanawiaja mnje od dlugiego czasu slowa Jezusa o Janie Chrzcicielu i moze znajdzie sie ktos madrzejszy kto mi wyjasni :D
Chodzi o słowa że nie urodzil sie na ziemi nikt wiekszy od Jana ale najmniejszy w Krolestwie Bozym jest wiekszy niz Jan.
Dlaczego nie urodzil sie nikt wiekszy to zrozumiale. Ale co to oznacza ze najmniejszy w Krolestwie jest wiekszy od Jana?
Berk
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt sie 27, 2021 10:14
wyznanie: ewangelicyzm
  

Re: Jan Chrzciciel

Postprzez Aleksander » Cz paź 28, 2021 08:34

Myślę, że przede wszystkim jest to ciekawy przykład starożytnego użycia retoryki. Jeśli się nie mylę, hiperboli (dawno tego się uczyłem). Nie chodzi o dosłowne odczytanie, lecz z porównania sens wynika taki, że zasady Nowego, Niebieskiego Królestwa różnią się od ziemskich królestw. Najmniejszy na ziemi jest wart wejścia do Królestwa i być ważnym obywatelem.
W starożytnym Izraelu nie musiałeś przekonywać do tego, że prorok jest ważną osobą, wyjątkową. Natomiast zwykły człowiek, nie mający szlacheckiego lub Lewickiego pochodzenia był zwykłym szaraczkiem. Nie zbyt wartościowym. Indywidualizm jest bardzo nowoczesnym pojęciem. Chrystus pokazał że dla Królestwa Niebieskiego każdy jest tak samo wart.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  


Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron