Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Nie zabijaj

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Nie zabijaj

Postprzez Januarius » Pt lis 11, 2011 20:14

Jeżeli jesteś gotowy iść na wojnę i zabijać wroga, to nie możesz wykluczyć, że spotkasz tam swojego współwyznawcę, który myśli tak, jak Ty.

Druga sprawa - Pokaż mi w NT fragment, w którym Bóg pozwala chrześcijanom walczyć i zabijać innych na wojnie!

Oręż naszego boju nie jest cielesny, Tomaszu! Dobrze to zapamiętaj, bo tak mówi Pismo! Władamy mieczem ale duchowym, czyli Słowem Bożym. Różnica jest taka, że miecz cielesny pozbawia życia. Miecz duchowy życie ratuje. Pozdrawiam!
Januarius
 
  

Re: Nie zabijaj

Postprzez Tomasz » Pt lis 11, 2011 20:52

Jeżeli jesteś gotowy iść na wojnę i zabijać wroga, to nie możesz wykluczyć, że spotkasz tam swojego współwyznawcę, który myśli tak, jak Ty.


Niekoniecznie. Ale powiedz mi jaką widzisz różnicę pomiędzy zabijaniem współwyznawcy a innowiercy.

Druga sprawa - Pokaż mi w NT fragment, w którym Bóg pozwala chrześcijanom walczyć i zabijać innych na wojnie!


Chyba Ci umknęło :

Agnes napisał(a):Jan Chrzciciel nie mówił żołnierzom, kiedy pytali go co mają robić, aby przestali być żołnierzami, ale aby poprzestawali na swoim żołdzie (czyli nie krzywdzili ludności cywilnej).
Jezus nie powiedział rzymskiemu setnikowi, którego sługę uzdrowił, aby rzucił wojsko - ale pochwalił jego wiarę.
Setnik Korneliusz, do którego został posłany Piotr Apostoł, jest nazywany w Dziejach Apostolskich bogobojnym człowiekiem. On i cała jego rodzina zostali napełnieni Duchem Świętym w trakcie nauczania Piotra.


Tomasz napisał(a):List do Rzymian 13
"3 Rządzący bowiem nie są postrachem dla tych, którzy pełnią dobre uczynki, lecz dla tych, którzy pełnią złe. Chcesz się nie bać władzy? Czyń dobrze, a będziesz miał od niej pochwałę;
4 Jest ona bowiem na służbie u Boga, tobie ku dobremu. Ale jeśli czynisz źle, bój się, bo nie na próżno miecz nosi, wszak jest sługą Boga, który odpłaca w gniewie temu, co czyni źle."


Oręż naszego boju nie jest cielesny, Tomaszu! Dobrze to zapamiętaj, bo tak mówi Pismo! Władamy mieczem ale duchowym, czyli Słowem Bożym. Różnica jest taka, że miecz cielesny pozbawia życia. Miecz duchowy życie ratuje.


Mieszasz tutaj pojęcia Przyjacielu. Władanie mieczem duchowym - to głoszenie Ewangelii.

I nadal nie odpowiedziałeś na moje pytania.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Nie zabijaj

Postprzez Januarius » Pt lis 11, 2011 21:13

Dajmy sobie spokój Tomku z tym tematem. Niepotrzebnie go zacząłem. Dla mnie Biblia jednoznacznie mówi, że jeśli ktoś zabija drugiego człowieka to z diabła jest i tyle. Nie ma znaczenia czy jest wojna, czy nie. W NT nigdzie nie znajdziesz pozwolenia na zabijanie jakiekolwiek. Jeśli masz odmienne zdanie, to Twoja sprawa. Pozdrawiam serdecznie!
Januarius
 
  

Re: Nie zabijaj

Postprzez Tomasz » Pt lis 11, 2011 21:43

Z pewnością zgodzimy się w jednym – odbieranie drugiemu człowiekowi życia jest złem. Taka jest reguła generalna. Są jednak od niej pewne szczególne wyjątki, które przytoczyliśmy wcześniej, gdzie zabicie drugie człowieka złem nie będzie. Bowiem czy można mówić o grzechu, gdy odebranie życia następuje w przypadku obrony innego istnienia ? Czy jest złem zabicie zbrodniarza który np. zacznie strzelać do niewinnych dzieci ?
Januariusie – postaw się w takiej sytuacji : stoisz na balkonie i widzisz na ulicy szaleńca, który strzela do przechodniów i zabija ich. Masz karabin i możesz strzelić. Twój strzał ocali życie wielu niewinnych ludzi. Nie masz czasu, bowiem co parę sekund ginie kolejna osoba. Powiedz mi co zrobisz – tylko odpowiedz wprost i nie uciekaj od pytania.
Może zapytasz co ja bym zrobił ? Odpowiem Ci – strzeliłbym bez wahania.
Zabicie człowieka jest ostatecznością – ale czasami nie ma innego wyjścia i tak też jest napisane w Biblii.

Po raz kolejny wykorzystujesz to forum, aby pod pozorem poszukiwania prawdy lansować określony poglądy o których wiesz, że się z nimi nie zgadzamy.
Na początku wątku napisałeś :

Tomasz napisał(a):zastanów się czy mieli prawo zabijać wroga w obronie Ojczyzny czy też nie.

Bardziej interesuje mnie, czy Bóg im dał takie prawo. Czy z punktu widzenia Boga są usprawiedliwieni, a jeśli tak, to jak to oznajmia Biblia?

Elżbieta napisał(a):Walka, a co za tym idzie zabijanie w czasie działań wojennych, była akceptowana, natomiast mordowanie - nie

Akceptowana, ale przez kogo, bo to mnie ciekawi?


Jednak teraz stwierdzasz

Dla mnie Biblia jednoznacznie mówi, że jeśli ktoś zabija drugiego człowieka to z diabła jest i tyle.


Czyli masz swoje zdanie na ten temat i dlaczego nas oszukujesz, że poszukujesz odpowiedzi ?
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Nie zabijaj

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Pt lis 11, 2011 22:00

to tak samo sprawa się ma z aborcją - okropne zło, ale czasem kobieta nie ma wyboru.....żeby nie było,nie popieram aborcji
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Nie zabijaj

Postprzez Januarius » Pt lis 11, 2011 22:04

Niech będzie po Twojemu, Tomaszu! Fakt, że chcę się dowiedzieć, co inni myślą na dany temat nie jest oszustwem. Wymiana poglądów też nie jest niczym złym. Zawsze się nastawiam, że czegoś nowego mogę się dowiedzieć. Nie wykluczam takiej ewentualności. Jak masz inne zdanie, to Twoja sprawa. Pozdrawiam!
Januarius
 
  

Re: Nie zabijaj

Postprzez Tomasz » Pt lis 11, 2011 22:08

to tak samo sprawa się ma z aborcją - okropne zło, ale czasem kobieta nie ma wyboru.....żeby nie było,nie popieram aborcji


Nie, nie. Aborcja to zupełnie inne zagadnienie i nie mieszajmy tutaj tematów.

Pacyfizm, który głosi tutaj Januarius - to infantylna ideologia charakterystyczna na niektórych sekt jak np. Świadkowie Jehowy, która pozornie ma opierać się na Piśmie Św.
Natomiast chrześcijan może i powinien występować w obronie drugiego człowieka. Gdy życie bliźniego jest zagrożone - odebranie życia napastnikowi jest uzasadnione.

PS

I znów nie odpowiedziałeś na pytanie - co byś zrobił w sytuacji, którą przedstawiłem ?

Również pozdrawiam
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Nie zabijaj

Postprzez Januarius » Pt lis 11, 2011 22:15

Nie mam karabinu, Tomaszu, więc trudno mi się odnieść do tej sytuacji.

Zadałbym i ja Tobie pytanie. Co byś zrobił będąc na wojnie gdybyś stanął oko w oko ze swoim bratem duchowym. Nie miałbyś wyrzutów sumienia. Okropne. nie mówmy więcej o tym - bardzo Cie proszę!
Januarius
 
  

Re: Nie zabijaj

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Pt lis 11, 2011 22:16

Tomasz napisał(a):
to tak samo sprawa się ma z aborcją - okropne zło, ale czasem kobieta nie ma wyboru.....żeby nie było,nie popieram aborcji


Nie, nie. Aborcja to zupełnie inne zagadnienie i nie mieszajmy tutaj tematów.

zgadzam się, ale to też podchodzi pod V przykazanie i wybór czasem jest bardzo trudny.....

Pacyfizm, który głosi tutaj Januarius - to infantylna ideologia charakterystyczna na niektórych sekt jak np. Świadkowie Jehowy, która pozornie ma opierać się na Piśmie Św.
Natomiast chrześcijan może i powinien występować w obronie drugiego człowieka. Gdy życie bliźniego jest zagrożone - odebranie życia napastnikowi jest uzasadnione.


oczywiście;)
dlatego wcześniej napisałam, że zabijanie jest usprawiedliwione wyłącznie w obronie własnej - też jestem pacyfistą, ale zdroworozsądkowym:)
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Nie zabijaj

Postprzez Januarius » Pt lis 11, 2011 22:19

Pacyfizm zdroworozsądkowy? A co to takiego :D
Januarius
 
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 65 gości