Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Przyjmowanie Komunii na nabożeństwie przez księdza.

Rozmowy o księgach wyznaniowych luterańskiego nurtu reformacji, ich znaczeniu i rozumieniu

Przyjmowanie Komunii na nabożeństwie przez księdza.

Postprzez Grzegorz » Wt paź 07, 2014 20:48

Jak to w końcu jest w sytuacji, gdy jeden ksiądz odprawia nabożeństwo z Sakramentem Ołtarza? Widziałem na żywo już trzy różne opcje:
1) Ksiądz sam sobie udziela Komunii mówiąc ,,Ciało/Krew Chrystusa niechaj mnie strzeże".
2) W sytuacji gdy księdzu pomaga w dystrybucji Ciała i Krwi jeden z parafian, to ksiądz przyjmuje potem od niego Komunię.
3) Ksiądz nie przyjmuje Komunii.

Czy wszystkie trzy możliwości są dopuszczalne? Trochę za dużo swobody na moje oko :wink: Dodatkowo wzbudził moje wątpliwości fragment Artykułów Szmalkaldzkich:

A jeśliby ktoś pod pozorem udawanej własnej pobożności chciał sobie samemu udzielić Komunii, ten byłby w wielkim błędzie i nie traktowałby tego poważnie i szczerze. Gdyż prawdziwa Komunia z pewnym jej skutkiem jest w sakramencie według Chrystusowego ustanowienia. Sobie samemu zaś Komunii udzielać to jest urojenie ludzkie, niepewne i niepotrzebne, w dodatku zakazane. Taki nie wie bowiem, co czyni, gdy wbrew Słowu Bożemu idzie za opinią i wymysłem ludzkim.
Część druga, artykuł 8.

W takim razie na własne oczy widziałem jak ksiądz na nabożeństwie postępował wbrew Słowu Bożemu :lol: Coś mi się wydaje, że Ojcowie Reformacji zapędzili się w krytyce mszy. W Piśmie Świętym nigdzie nie jest napisane, że nie można samemu sobie udzielić Komunii. W opisie ustanowienia Eucharystii nie jest napisane, że Chrystus nie spożywał Ciała i Krwi razem z uczniami, a nawet wręcz przeciwnie, Mk 14, 24-25 sugeruje, że Jezus mógł się napić z tego samego kielicha, który podał uczniom. Poza tym krytykowanie jakiejś czynności tylko dlatego, że nie jest explicite opisana w Biblii trąci mi jehowizmem. Na tej samej zasadzie można powiedzieć, że zakazane jest aby dwóch księży rozdawało Komunię, bo Chrystus robił to w pojedynkę.

Będę wdzięczny za wyjaśnienia i komentarze.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Przyjmowanie Komunii na nabożeństwie przez księdza.

Postprzez Jonah » Śr paź 08, 2014 12:12

M. Lutrowi nie chodziło o dystrybucję, ale celebrację, tj. taką sytuację, gdy ksiądz celebrował, by sam spożyć. W tym sensie sam sobie udzielał "komunii". To tzw. Msze prywatne. Natomiast Eucharystia jest dziełem wspólnoty Ludu Bożego. To akt publiczny Kościoła. Nie może być więc sprawowana w pojedynkę. Dystrybucja to coś innego.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Przyjmowanie Komunii na nabożeństwie przez księdza.

Postprzez Grzegorz » Śr paź 08, 2014 13:32

Ok, to by miało więcej sensu. Nie wiedziałem, że takie msze się odprawia : o Dzięki!
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Przyjmowanie Komunii na nabożeństwie przez księdza.

Postprzez Jonah » Cz paź 09, 2014 08:41

W średniowieczu było to znacznie częstsze i miało sens, gdy Sakrament Ołtarza rozumie się jako składanie ofiary. Wierzyli wówczas, że jak nie będą niestannie składać Jezusa z ofierze Mszy, to Bóg się tak pogniewa, że zniszczy świat. Taki zmienny czynnik jak wierni można było więc pominąć :D . Stąd ten atak M. Lutra. Takie Msze odprawia się do dziś w KRK, głownie w klasztorach, choć jest to coś wyjątkowego. KKK mówi: "Kan. 906 - Bez słusznej i uzasadnionej przyczyny kapłan nie powinien odprawiać Ofiary eucharystycznej bez udziału w niej choćby jednego wiernego". Czasami mówi się tutaj o "Mszach prywatnych" (ale tą nazwą obejmuje się też tzw. Msze ciche, gdzie wierni stoją z tyłu i tylko się przyglądają, a ksiądz mamrocze modlitwy pod nosem), albo, właściwej, "Mszach bez ludu".
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Przyjmowanie Komunii na nabożeństwie przez księdza.

Postprzez Grzegorz » Śr sty 07, 2015 23:06

Podbijam. Czy wszystkie trzy możliwości, o których pisałem, są dopuszczalne?
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Przyjmowanie Komunii na nabożeństwie przez księdza.

Postprzez Witold » So sty 10, 2015 01:39

1) Ksiądz sam sobie udziela Komunii mówiąc ,,Ciało/Krew Chrystusa niechaj mnie strzeże".
2) W sytuacji gdy księdzu pomaga w dystrybucji Ciała i Krwi jeden z parafian, to ksiądz przyjmuje potem od niego Komunię.
3) Ksiądz nie przyjmuje Komunii.


Ja bym celował w dwie pierwsze opcje chociaż chyba się z takimi nie spotkałem. Nie wydaje mi się by Jezus wyznaczał kogokolwiek do sprawowania tego sakramentu, Uczniowie zapewne jedli i pili ale czy z ręki Chrystusa? Raczej sami sobie podawali chleb i wino, dlaczego więc ksiądz miałby nie podać sakramentu samemu sobie?
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Przyjmowanie Komunii na nabożeństwie przez księdza.

Postprzez Grzegorz » Pn sty 12, 2015 21:46

No właśnie słyszałem już od kogoś, że opcja 3) jest najwłaściwsza, bo komunia powinna być podana przez inną osobę z ręki :?
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  


Powrót do Księgi symboliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron