Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

sakramenty kat. a lut.

Rozmowy o księgach wyznaniowych luterańskiego nurtu reformacji, ich znaczeniu i rozumieniu

sakramenty kat. a lut.

Postprzez gelo441 » Pt cze 11, 2010 15:24

Zastanawiam się nad sakramentami. Mogę się mylić bo trochę tępy jestem i lubię zapominać, co czytałem. U Was chyba 2 sakramenty są:
sakrament chrztu i ołtarza. Sakrament ołtarza to małżeństwo czy komunia. Bo jeśli komunia, to jak wy się hajtacie? i dlaczego luter odrzucił pozostałe sakramenty?

ps. wiem, że mogę sobie poczytać, ale trzeba ruszyć trochę to forum. Niech następni nie łażą po internecie, tylko niech tu mają odpowiedzi na swoje pytania.
gelo441
 
Posty: 54
Dołączył(a): Cz cze 03, 2010 12:05
  

Re: sakramenty kat. a lut.

Postprzez Elżbieta » Pt cze 11, 2010 17:44

gelo441 napisał(a):ps. wiem, że mogę sobie poczytać, ale trzeba ruszyć trochę to forum. Niech następni nie łażą po internecie, tylko niech tu mają odpowiedzi na swoje pytania.


Bardzo słuszna uwaga, mi też się nie podoba odsyłanie, ale nic już nie mówiłam.

Jeżeli chodzi o sakrament Ołtarza, to jest to Komunia. U nas, żeby coś zostało uznane za sakrament, musi być ustanowione przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, musi mieć jakiś znak widzialny, złączony ze Słowem Bożym i musi zawierać obietnicę niewidzialnej łaski Bożej. Te trzy warunki spełniają tylko dwa Sakramenty : Chrztu i Komunii.

Wieczorkiem jeszcze coś napiszę, bo gonią mnie do robienia naleśników z truskawkami :D
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: sakramenty kat. a lut.

Postprzez gelo441 » Pt cze 11, 2010 18:40

Czyli pozostyałe sakramenty, które odrzucił Luter, są wymysłem kościoła? Skoro nie macie sakramentu małżeństwa, to jakie znaczenie ma dla Was ślub?
gelo441
 
Posty: 54
Dołączył(a): Cz cze 03, 2010 12:05
  

Re: sakramenty kat. a lut.

Postprzez ramzej76 » Pt cze 11, 2010 18:56

Gelo!
Tylko Pismo, tylko Jezus.... :)
tzw. "Sakrament" małżeństwa ustanowił człowiek, a nie Pan Jezus. Wierni KEA trzymają się wiernie Biblii i słów naszego Pana. Małżeństwo jest wspaniałym związkiem dwojga kochających się ludzi, którzy chcą razem dzielic swe troski i radości w tym ziemskim życiu! Ot, cała filozofia. Pozdrawiam.
ramzej76
 
Posty: 23
Dołączył(a): So maja 08, 2010 14:31
Lokalizacja: lubuskie
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: sakramenty kat. a lut.

Postprzez gelo441 » Pt cze 11, 2010 20:00

Kumam, kumam. To dobrze, że kierujecie się tylko Pismem Świętym i tym, co Chrystus nakazał. Serdeczne dzięki za odpowiedź
gelo441
 
Posty: 54
Dołączył(a): Cz cze 03, 2010 12:05
  

Re: sakramenty kat. a lut.

Postprzez gelo441 » Pt cze 11, 2010 20:00

...i co znaczy kea, krk
gelo441
 
Posty: 54
Dołączył(a): Cz cze 03, 2010 12:05
  

Re: sakramenty kat. a lut.

Postprzez Krzysztof » Pt cze 11, 2010 20:21

Dodajmy jeszcze, że małżeństwo zostało ustanowione i pobłogosławione przez Boga na samym początku świata. To Boże błogosławieństwo dotyczy także małżeństw niewierzących, tak samo jak Bóg błogosławi wszystkim ludziom, wierzącym i niewierzącym, dając im wodę, pożywienie, powietrze do oddychania itd. Sakramenty natomiast ustanowił Jezus dla chrześcijan, a przypadku chrztu właściwie dla tych, którzy chrześcijanami się stają (choć pamiętajmy o tym, że chrzest nie daje błogosławieństwa tylko wtedy, gdy się go przyjmuje, ale cały czas po jego przyjęciu).

KEA - Kościół Ewangelicko-Augsburski
Krk - Kościół rzymskokatolicki
Krzysztof
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pt kwi 23, 2010 17:55
wyznanie: luteranin z przekonania
dyplomy: 2
  


Powrót do Księgi symboliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości