Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Od czego zacząć?

Rozmowy o księgach wyznaniowych luterańskiego nurtu reformacji, ich znaczeniu i rozumieniu

Re: Od czego zacząć?

Postprzez arti » So maja 29, 2010 08:35

Nawiązując do wypowiedzi Pawła , wydaje mi się ze jest jeszcze gorzej .Odnoszę wrażenie ze ludzi przyłączający się do naszej tradycji w ogolę nie znają i czasem nie akceptują nauczania ksiąg symbolicznych .Czasami zadaje sobie pytanie co się dzisiaj wymaga od nowo wstępujących , nie zgadzania się z KRK ? To chyba za mało .W rozmowach po wstąpieniu okazuje się ze ludzie noszą w sobie masę błędów teologicznych tak jak gdyby nikt w nich próbował nawet po prostować określonych przekonań religijnych .Zdarza się słyszeć czystej wody pelagianizujace koncepcje zbawienia itp.
Niestety nasuwa się kolejny temat " Formacja teologiczna Duchownych " .Bez zdrowego nauczania nie będzie zdrowej Wiary !
arti
 
Posty: 17
Dołączył(a): Śr maja 19, 2010 14:41
wyznanie: KEA
  

Re: Od czego zacząć?

Postprzez Paweł » So maja 29, 2010 14:34

Święte słowa arti! Pora odkurzyć księgi symboliczne, bo zawierają całą niezbędną wykładnię Pisma Świętego. Zamiast Konfesji ludzie chętniej czytają ewangelikalnych kaznodzieji, albo za teologię wystarczy negacja KRK.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Od czego zacząć?

Postprzez arti » N maja 30, 2010 20:30

Martwi i boli mnie osobiscie ze duchowni ktorzy w zasadzie składaja przysiege wiernosci na konfesje w ogole sie nią nie przejmują ,glosza wlasne odczucia i poglady a jesli ktoś lepiej wyksztalcony to glosi poglady wspolczesnych szkol filozoficznych ktorych sam zbyt dobrze nie rozumie ponieważ dobrze brzmią tzn "mądrze ".Osobiscie jestem za rozwojem rozumienia konfesyjnego ale na gruncie i we wspolnocie Wiary Kosciola czyli za posrednictwem jego wyznan Wiary i jesli ktoś uwaza ze kosciol poblądzil powinien to udowowdnić a nie jak tchorz uciekać z pola walki i oglaszać ze credo stracilo swoją moc obowiazującą !
Z pokolenia na pokolenia obniża sie prog wymagan tak co do Wiary jak i Moralnosci . A pożniej anabaptysci sie naigrywaja.
arti
 
Posty: 17
Dołączył(a): Śr maja 19, 2010 14:41
wyznanie: KEA
  

Re: Od czego zacząć?

Postprzez Tomasz » N maja 30, 2010 22:58

Tak - kolego Arti. Można odnieść wrażenie, że w niektórych kręgach, księgi symboliczne traktowane są tylko i wyłącznie jako materiał historyczny, który już nie przystaje do naszych czasów i w związku z tym należy szukać nowych rozwiązań. Ale jak tutaj dziwić się takiemu podejściu do ksiąg symbolicznych, jeżeli w podobny sposób traktowane jest Pismo Św.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Od czego zacząć?

Postprzez Adam » Wt sie 09, 2016 20:41

Księgi Wyznaniowe Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
http://old.luteranie.pl/www/biblioteka/ ... aniowe.htm

Przedmowa Filipa Melanchtona do Apologii

http://old.luteranie.pl/pl/?D=148
Adam
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pn sie 08, 2016 15:09
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Od czego zacząć?

Postprzez Iwona » Wt sie 09, 2016 20:53

Adamie,
ja bym proponowała, jako konwertytka, która dokonała tego aktu wiele lat temu, żebyś zaczał od praktyki, tzn. od uczęszczania na nabożeństwa, nawiązanie kontaktu z proboszczem, przecież w każdej parafii ewangelickiej sa spotkania dla osób pragnących wstąpic do danego Kosciola. Pozdrawiam.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Od czego zacząć?

Postprzez Elżbieta » Wt sie 09, 2016 21:17

Oczywiście Adamie, powinieneś zacząć chodzić na Nabożeństwa, skontaktować się z księdzem i powiedzieć o swoich zamiarach, dale ksiądz Tobą pokieruje.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Od czego zacząć?

Postprzez pietrobus » Wt cze 20, 2017 07:15

Ja zacząłem chodzić na msze no i pierwsza część z biblioteczki "95 tez". Warto. Są wydawane wg. numerów. :)
Avatar użytkownika
pietrobus
 
Posty: 37
Dołączył(a): So gru 28, 2013 22:01
Lokalizacja: Wrocław
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Od czego zacząć?

Postprzez Maksymilian » Cz cze 22, 2017 19:31

Raczej mówi się u nas o nabożeństwie ;), a polecam na początek Mały i Duży Katechizm Lutra, czytanie 95 tez bez przygotowania historyczno-teologicznego jest w mojej ocenie za trudne dla nowicjuszów.
Maksymilian
 
  

Poprzednia strona

Powrót do Księgi symboliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości