Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Wspólna deklaracja o usprawiedliwieniu - dlaczego odrzucona?

Re: Wspólna deklaracja o usprawiedliwieniu - dlaczego odrzuc

Postprzez skomplik » Cz lip 25, 2013 23:50

Czyli wg. KrK potępienia doktrynalne Rzymu nie dotyczą luteran którzy podpisali "wspólną deklaracje o usprawiedliwieniu"?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Wspólna deklaracja o usprawiedliwieniu - dlaczego odrzuc

Postprzez Grzegorz » Śr paź 18, 2017 05:50

Kubala95 napisał(a):Bardziej chodzi o to, że KRK niby z luteranami się zgodził, ale po podpisaniu deklaracja dalej robią swoje


Dokładnie. Wczoraj byłem na pogrzebie w rzymskokatolickim obrządku i usłyszałem od księdza, że dobre uczynki zmarłej idą wraz z nią przed tron Boży; było to powiedziane w takim kontekście, jakby te dobre uczynki były przyczyną czyjegoś zbawienia. Żadnej wzmianki o tym, że zbawienie jest darmo z łaski.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Wspólna deklaracja o usprawiedliwieniu - dlaczego odrzuc

Postprzez Herbert » Śr paź 18, 2017 07:59

x
Ostatnio edytowano Cz paź 26, 2017 14:16 przez Herbert, łącznie edytowano 1 raz
Herbert
 
  

Re: Wspólna deklaracja o usprawiedliwieniu - dlaczego odrzuc

Postprzez Grzegorz » Śr paź 18, 2017 08:37

Drogi Naczelny Pietysto Forum ;)
Ma się rozumieć, że obok nauki o usprawiedliwieniu musi iść wezwanie do pokuty i dobrych uczynków.
Sednem problemu jest to, że uczestnicy pogrzebu mogli z wypowiedzi księdza wysnuć wniosek: „była dobrym człowiekiem, więc pójdzie do Nieba”, co z Ewangelią ma niewiele wspólnego.

Od razu dodam, że byłem też kiedyś na innym pogrzebie w KRK, gdzie bardzo dobitnie podkreślono zbawienie darmo z łaski - co mnie mile zaskoczyło. Jednak fakt, że wciąż działają kaznodzieje, którzy milczą o tej prawdzie, świadczy bardzo na niekorzyść KRK.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Wspólna deklaracja o usprawiedliwieniu - dlaczego odrzuc

Postprzez Herbert » Śr paź 18, 2017 08:59

x
Ostatnio edytowano Cz paź 26, 2017 14:17 przez Herbert, łącznie edytowano 1 raz
Herbert
 
  

Re: Wspólna deklaracja o usprawiedliwieniu - dlaczego odrzuc

Postprzez Grzegorz » Śr paź 18, 2017 09:37

Co do tezy 1) to jak mogę się przekonać czy jestem nowonarodzony?
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Wspólna deklaracja o usprawiedliwieniu - dlaczego odrzuc

Postprzez Aleksander » Śr paź 18, 2017 11:17

"Mianowicie dokument dodaje do „zawierzenia Chrystusowi” „posłuszeństwo w miłości”." Osobiście uważam dodatki za słuszje. Nie zmieniają one konfesji, lecz przypominają o naturze relacji z Bogiem. Są przypomnieniem obu stronom o tym, że relacje nie działają z automatu. Dr Luter poświęcił sporo temu zagadnieniu w dużym katechiźmie omawiając chrzest niemowląt. Warto też wspomnieć o tym że termin " usprawiedliwienie jurydyczne" jest konceptom teologicznym pomagającym zrozumieć odkupienie. Jednak może być nadużyte.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Wspólna deklaracja o usprawiedliwieniu - dlaczego odrzuc

Postprzez Herbert » Śr paź 18, 2017 13:59

x
Herbert
 
  

Poprzednia strona

Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron