Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Karol Barth

Karol Barth

Postprzez Aleksander » Cz paź 17, 2013 21:08

"Rosenstock - Huessy znał Karola Barth'a osobiście , ale Rosenstock nie był Barthianinem . Przewidywał Romerbrief , i był rozczarowany , kiedy ją przeczytał. Dla Rosenstock - Huessy Barth był tylko kolejnym Platonistą korzystającem z symboli chrześcijańskich . Taka była jego odpowiedź : " Im więcej czytam Bartha, tym bardziej mityczny jego Chrystus staje się dla mnie , co wzbudza więcej wątpliwści. "

W 1919 liście do Bartha (cyt. Religia, Odkupienie i Rewolucja :New Revolution Thinking Speech Franza Rozenzweig i Eugen Rosenstock - Huessy , 205 ) , Rosenstock przeciwstawia się absolutnej odmienności Boga Bartha : " Czyż zbawianie nie objawiło się światu ? Czyż Bóg nie zlitowali się nad nami ? Czy św. Paweł mówił o transcendentnej sile nowego eonu lub o Ojcu, który mieszka tam gdzieś 50000000 km od nas lub czy on mówił o Synu Bożym , który stał się człowiekiem . Chrystus stał się ciałem , więc żyjemy w Jego imię , które jest osobowym imieniem Boga. Do Niego się zwracamy bezpośrednio . Tak więc Bóg objawił się . Gdzie jest w tym wszystkim transcendencja? "

Krytyka trafiła w sam cel odnosząc się do wczesnych dzieł Bartha . Pozostałe zarzuty Rosenstocka zdają mi się mówić podobnie nawet do dojrzałych dzieł Bartha : " Minęłoby tysiąclecie zanim [ Chrystus ] zainteresowałby sobą mnichów i męczenników . A potem minęłoby kolejne , tak aby mógł on zwrócić się do reszty z nas , jednak nowy świat został zdobyty i zastąpiony mocą Chrystusowej miłości, mocą postanowienia . . . . my przychodzimy do wieczności poprzez czas. Po pierwsze, powinniśmy podkreślić, ze jesteśmy ludźmi i towarzyszami osadzonymi w czasie. Dopiero mając takie założenie nasze rozumowanie może się udać do super - doczesności ".

To, jak sądzę , wskazuje na słabe punkty teologii Bartha. W jego wyrazie doktryny stworzenia, a w następstwie w "doktrynie" czasu." ks. dr. Peter Leithart
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Karol Barth

Postprzez Jonah » Cz paź 17, 2013 23:11

Choć znam tylko 'Dogmatykę w zarysie' K. Bartha i niektóre opracowania na jego temat, jak też nie wszystkie przecież jego poglądy teologiczne znają mi się godne uwagi, to jednak koncepcja inności Boga jest mi bliska. Mniej jestem ją skłonny odczytywać w kluczu neoplatońskieuj teologii negatywnej, co widzę w niej obronę wyjątkowości biblijnego Objawienia. Bo oto jawi się ono jako autentyczne Słowo Boga, którego człowiek sam nie nie mógłby wymyślić. Teologię naturalną, przeciw której ten Barthowski koncept się zwraca zawsze można podejrzewać, że jest konstruktem ludzkiego rozumu, za którym kryje się nie tyle biblijny Bóg, co sam ten rozum. Poza tym ta koncepcja wydaje mi się stanowić pewien mur ochronny przeciw możliwości przekształcania chrześcijaństwa w "religię", co zawsze grozi staczaniem się w synkretyzm, wchłanianiem elementów pogańskich. O ile prawdą jest, że Bóg jest z nami w historii zbawienia, to jednak zawsze był to, jest i będzie Bóg objawienia, Bóg daleki, który w Chrystusie stał się bliski. Nie jest to Bóg religii czy filozofii, którego wiarygodność przecież daje się siłami ludzkiego rozumu podważyć.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Karol Barth

Postprzez skomplik » Pt paź 18, 2013 12:07

Barth na pewno był wybitną osobistością, pomimo bardzo dobrych kontaktów z katolikami (w tym z papieżem Pawłem VI) nie bał się powiedzieć, że np. kult Maryjny jest nie do pogodzenia z prostotą biblijnego przekazu i jedyności zbawienia w Chrystusie (mówił on nawet że ów kult jest źródłem wszystkich późniejszych błędów KrK).
Dogmatyka w zarysie jest wyśmienita, pełna głębokich myśli, pełna nie nas jako ludzi ale osobowego Boga, który z miłości stał się dla nas bliski w Chrystusie.
Ale oczywiście jego teologia nie jest idealna, dla mnie największy minus to jego podejście do ... chrztu. Niestety z czasem zaczął nauczać o tym że chrzest powinien być udzielany w wieku "świadomym", jest to zerwanie z piękną tradycją historycznych Kościołów protestanckich (chociaż nie słyszałem żeby sam przyjął chrzest w wieku świadomym...)

Rozumiem, że dla Aleksandra Barth jest niemalże odstępcą od nurtu reformowanego (ale czy słusznie? Przecież nota bene był on w Kościele... unijnym!).
Aczkolwiek ja osobiście znajduje w nim dużo pozytywów, chociaż jak wcześniej wspomniałem, miał również swoje teologiczne błędy.

Pozdrawiam
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Karol Barth

Postprzez Aleksander » Pt paź 18, 2013 14:34

Mam duża prośbę, aby nie dokonywać publicznych podsumowań moich poglądów wcześniej nie pytając mojego zdania. Chociażby z tego powodu, że ja tak nie robie.
Ten cytat wydał mi się ciekawy i dlatego go umieściłem.
Po drugie, od jakiegoś czasu próbuje zainteresować polskich luteran nie zbyt dobrze znanym Ewangelickim filozofem i nauczycielem Eugeniuszem Rosenstock-Huessy. Był on profesorem m. in. na Uniwersytecie Wrocławskim. Wyemigrował do USA przed wojną. Dopiero teraz odkrywa się jego geniusz oraz ogromny wpływ na teologię. Szczególnie jego spojrzenie przez pryzmat teologii na historię ludzkości. Zachęcam do zainteresowania się jego dziełami.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Karol Barth

Postprzez Jonah » Pt paź 18, 2013 15:44

Eugen Rosenstock-Huessy nie jest w Polsce taki całkiem nienznany. Jeśli ktoś interesował się filozofią dialogu, to pewnie zetknął się z jego myślą. Niemniej rzeczywiście po polsku za dużo się jego dzieł nie poczyta. Sam kiedyś czytałem jego tekst 'Gramatyka duszy' w antologii "Filozofia dialogu".
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Karol Barth

Postprzez skomplik » N paź 20, 2013 20:06

Mam duża prośbę, aby nie dokonywać publicznych podsumowań moich poglądów wcześniej nie pytając mojego zdania. Chociażby z tego powodu, że ja tak nie robie.


Proszę precyzować swoje posty, wtedy nie będzie nieporozumień :wink:

Ten cytat wydał mi się ciekawy i dlatego go umieściłem.


Ok :)

Po drugie, od jakiegoś czasu próbuje zainteresować polskich luteran nie zbyt dobrze znanym Ewangelickim filozofem i nauczycielem Eugeniuszem Rosenstock-Huessy. Był on profesorem m. in. na Uniwersytecie Wrocławskim. Wyemigrował do USA przed wojną. Dopiero teraz odkrywa się jego geniusz oraz ogromny wpływ na teologię. Szczególnie jego spojrzenie przez pryzmat teologii na historię ludzkości. Zachęcam do zainteresowania się jego dziełami.


A czy można jego dzieła gdzieś przeczytać ? Bardzo chętnie bym sięgnął po jego twórczość. Mógłbyś napisać bracie co Cię w nim zainteresowało?
Dzięki :wink:
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Postprzez Aleksander » N paź 20, 2013 21:25

A czy to nie jest odwrócenie "kota ogonem"? To nie moje intencje są najważniejsze w cytowanym fragmencie, lecz myśli w/w ludzi. Natomiast w zamian stawiania mi kolejnych warunków, można prostu odpowiedzieć pozytywnie na moja prośbę. Nikt z nas nie jest oficjalnym sędzia na tym forum oprócz tych, którzy posiadają oficjalna władze.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Karol Barth

Postprzez skomplik » Pn paź 21, 2013 11:06

Masz bardzo delikatne ego. No cóż. Nie chciałem Cię urazić
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  


Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości