Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Definicja wolnej woli

Definicja wolnej woli

Postprzez Grzegorz » Wt lip 07, 2020 11:55

Dzisiaj słuchałem ewangelizacji z TE w Dzięgielowie, na której ks. Bartosz Cieślar komentował idee związane z wolnością : https://www.youtube.com/watch?v=PXJT9tBJ8UU
W szczególności definiuje on wolną wolę (na nagraniu od 29:46) jako "zdolność podejmowania decyzji bez wpływu czynników zewnętrznych", a więc decyzję wypływającą z człowieka samego w sobie.

Muszę przyznać, że ja używam pojęcia wolnej woli w zupełnie innych kategoriach. Dla mnie oznacza ona tyle co "niezdeterminowana wola". W takim przypadku stan teraźniejszy nie określa jednoznacznie stanu przyszłego.

Obie te definicje nie przekładają się jednoznacznie na siebie. Bez problemu mogę sobie wyobrazić, że decyzje wypływają z człowieka samego w sobie oraz są zdeterminowane, i odwrotnie, na decyzje mają wpływ czynniki zewnętrzne, ale całość pozostaje niezdeterminowana. W rezultacie powstaje bałagan pojęciowy, bo używamy jednego określenia na różne stanowiska filozoficzne.

Która definicja jest bliższa Waszemu rozumieniu?
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Definicja wolnej woli

Postprzez Aleksander » Wt lip 07, 2020 12:13

Jeśli definicji "wolnej woli" nie będzie przewodniczyć teologiczne rozumienie, lecz któraś ze szkół filozoficznych pojęcie pozostanie mgliste.
Bardzo podoba mi się wpływ Rene Girard w kwestii rozwoju pragnienia człowieka. "Girard wierzył, że rozwój człowieka następuje początkowo poprzez proces mimikry obserwacyjnej, w której niemowlę rozwija pragnienie poprzez proces uczenia się kopiowania zachowań dorosłych,..." - Wikipedia

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Definicja wolnej woli

Postprzez Maksymilian » Cz sie 06, 2020 20:40

Zależy w jakim kontekście wypowiadamy się na temat wolnej woli. Jeżeli mówimy o sprawach wiary inaczej będzie ta kwestia wyglądać niż w sprawach świeckich.
Maksymilian
 
  


Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości