Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Christus Victor

Re: Christus Victor

Postprzez Aleksander » Pt lut 04, 2022 19:01

Myślę, że to forum jest jak najbardziej odpowiednim miejscem do tego aby zastawiać się, i głęboko rozważać Lutrowa ideę "radosnej wymiany". Bowiem to jest punkt w którym znajduje się ontologiczna przemiana człowieka. Chrystus zamieszkuje serce ufającego Mu człowieka, przynosi łaskę i zabiera/pokrywa grzech. Inny zaś koncept Reformacyjny opierający się na jurydycznym usprawiedliwieniu stosuje inny zestaw terminów: "infuse"/przelanie zasług Chrystusa, oraz uznanie za sprawiedliwego.

Natomiast słowo "zasmucanie" odnosi się do w/w kontekstu, w którym rozdzieliliśmy na klasyczny podział istoty/essence Boga i dzieł i atrybutów (energii). "Zasmucanie" może wskazywać na czasowy objaw atrybutów oraz zmienność.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Christus Victor

Postprzez Herb » Pt lut 04, 2022 19:32

Przypominam tylko, ze "lajno pokryty sniegiem" wcale sie nie zmienia - jak tylko idzie odwilz, to znow smierdzi. Czytajcie Bonhoeffera - on mial racje ze swoja krytyka "taniej" laski!
Cytuje pietystow: Jesli dostane wiadomosc, ze przyznano mi 500 dolarow, to nie wystarczy sie cieszyc - to biegne na poczte po odbior i spiesze inwestowac cala sume, zeby sie powiekszyla - ku czci darczyncy!
Herb
 
Posty: 147
Dołączył(a): Cz cze 07, 2018 18:39
wyznanie: Una Sancta Catholica...
  

Re: Christus Victor

Postprzez Aleksander » Pt lut 04, 2022 19:56

Herb napisał(a):Przypominam tylko, ze "lajno pokryty sniegiem" wcale sie nie zmienia - jak tylko idzie odwilz, to znow smierdzi. Czytajcie Bonhoeffera - on mial racje ze swoja krytyka "taniej" laski!
Cytuje pietystow: Jesli dostane wiadomosc, ze przyznano mi 500 dolarow, to nie wystarczy sie cieszyc - to biegne na poczte po odbior i spiesze inwestowac cala sume, zeby sie powiekszyla - ku czci darczyncy!
Bonhoeffer mówiąc o "taniej łaskę" nie krytykuje Lutra, ani jego stwierdzenia "radosnej wymiany", lecz racjonalizm/oświecenie ewangelickie. Czyli to do czego zostały użyte ideę Lutra.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Christus Victor

Postprzez Herb » Pt lut 04, 2022 20:44

Bo liberalizm i brak dobrych owocow jednak wynika z pasywnego przyjecia laski tylko "przypisanej". A co z sakramentami, z laska uswiecajaca? Dlaczego tak sie obawiacie slowa "synergia"?

"Gdzie podziała się wiedza starego Kościoła, który tak pieczołowicie czuwał podczas katechumenatu, mającego przygotować do chrztu, nad zachowaniem granicy między Kościołem a światem, nad drogą łaską? Gdzie podziały się przestrogi Lutra, by wystrzegać się takiego głoszenia Ewangelii, które dawałoby ludziom poczucie bezpieczeństwa w ich bezbożnym życiu? Kiedy chrystianizacja świata przybrała formę okrutniejszą i bardziej przerażającą niż w tym wypadku? Czym są trzy tysiące Saksończyków, uśmierconych przez Karola Wielkiego, wobec milionów uśmierconych dziś dusz?" (Bonhoeffer "Nasladowanie")
Herb
 
Posty: 147
Dołączył(a): Cz cze 07, 2018 18:39
wyznanie: Una Sancta Catholica...
  

Re: Christus Victor

Postprzez Grzegorz » Pt lut 04, 2022 21:14

Nie wiem z kim teraz dyskutujesz, Herb. Razem z Aleksandrem zgodziliśmy się, że Bożej łaski nie da się zredukować tylko do przypisania sprawiedliwości.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Christus Victor

Postprzez Herb » Pt lut 04, 2022 22:41

Jesli tak, to dlaczego jako kosciol ewangelicki nie wyciagacie z tego wreszcie wnioskow?
"Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie." (Mt 5, 16)
Upomnijcie waszych pastorow, biskupow, profesorow na ChAT. Glosno krzyczcie przeciw tolerowaniu aborcji, gender, LGBT, upadku chrzescijanskiej Europy. Trzeba wam poglebienia zycia liturgicznego, sakramentalnego, eucharystii. Jeszcze jest nadzieja. "Bo masz w Sardes kilka osób, co swoich szat nie splamiły." (Obj 3, 4)
Herb
 
Posty: 147
Dołączył(a): Cz cze 07, 2018 18:39
wyznanie: Una Sancta Catholica...
  

Re: Christus Victor

Postprzez Aleksander » So lut 05, 2022 10:59

Herb napisał(a):...przyjecia laski


Jeśli mielibyśmy skrótowo podsumować naukę Lutra, to mieściłaby się ona właśnie w tych słowach. Luter uczył przyjmować łaskę Bożą z wiarą i zaufaniem! Tym również można określić wierny Słowu Bożemu Kościół Ewangelicki - uczy przyjmować łaskę Bożą.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Christus Victor

Postprzez Grzegorz » Wt kwi 19, 2022 11:08

„Paweł wyjaśnia, co stanowi prawdziwą chrześcijańską sprawiedliwość. Prawdziwa chrześcijańska sprawiedliwość jest sprawiedliwością Chrystusa zamieszkującego w nas. Musimy odwrócić wzrok od swojej własnej osoby. Chrystus i moje sumienie muszą stać się jednym, tak bym nie widział nic innego poza Chrystusem dla mnie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. Jeżeli zacznę spoglądać na siebie samego, jestem zgubiony. Jeśli stracimy z oczu Chrystusa i zaczniemy rozważać swoją przeszłość, rozpadniemy się na kawałki. Musimy zwrócić nasz wzrok na miedzianego węża, Chrystusa ukrzyżowanego, i uwierzyć całym sercem, że On jest naszą sprawiedliwością i naszym życiem. Bowiem Chrystus, w którego się wpatrujemy, w którym żyjemy, który żyje w nas, jest Panem nad prawem, grzechem, śmiercią i całym złem”.

Lutrowy komentarz do Ga 2,20.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Poprzednia strona

Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości