Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Parafia E-A we Włoclawku - liturgia eucharystyczna.

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Parafia E-A we Włoclawku - liturgia eucharystyczna.

Postprzez Kris » So sie 28, 2021 11:59

Witajcie!

Przeglądając internet, natknąłem się na krzepiącą z punktu widzenia wysokoliturgicznego luteranina obserwację. Ks. Dawid Mendrok z parafii E-A we Włoclawku i Rypinie, celebrując liturgię eucharystyczną, zaśpiewał prefację na melodię starokościelną, zbór odśpiewał Ojcze Nasz na melodię Kościoła Zachodniego, a sam duchowny dokonał podniesienia Hostii i Kielicha, dodatkowo klękając po konsekracji każdego z Nich. Takie obrazki napawają optymizmem w kwestii liturgii. :D

https://www.youtube.com/watch?v=U-rn3j4 ... %C5%82awek
https://www.youtube.com/watch?v=AGLOOy9 ... %C5%82awek
Kris
 
Posty: 20
Dołączył(a): N lis 15, 2020 12:36
wyznanie: sympatyk staroluteranizmu
  

Re: Parafia E-A we Włoclawku - liturgia eucharystyczna.

Postprzez Maciejj » So sie 28, 2021 22:18

Nigdy nie zetknąłem się też w KEA z częścią liturgii rozpoczynającą się od 1:10 w pierwszym filmie, w szczególności z modlitwą rozpoczynającą się od "Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie...". Pamiętam ją z Kościoła rzymskokatolickiego, ale jest też częścią liturgii Diecezji Misyjnej w Finlandii (nawet z tą samą melodią, co w rz. k.). Czy ktoś może lepiej wyjaśnić, jakie jest znaczenie tej części i dlaczego w standardowej liturgii KEA jej brakuje?

Jak już przy tym jesteśmy, to jeszcze inny przykład: znana też z katolickiej mszy część "Oto wielka tajemnica wiary...", z którą zetknąłem się niespodziewanie w SELK. O ile wg naszego wyznania liturgia nie musi być wszędzie jednolita, to jednak wg mnie takie stare formy są ważnym symbolem jedności chrześcijaństwa - nie tylko geograficznej, ale też na przestrzeni wieków - i szkoda, jeśli są zatracane z błahych powodów, jak np. żeby skrócić nabożeństwo.
Maciejj
 
Posty: 61
Dołączył(a): Cz cze 25, 2020 16:58
wyznanie: augsburskie
  

Re: Parafia E-A we Włoclawku - liturgia eucharystyczna.

Postprzez Kris » N sie 29, 2021 07:56

Najprawdopodobniej modlitwa którą masz na myśli to anamneza. Jest to część modlitwy eucharystycznej, wypowiadana na pamiątkę wielkich dzieł Chrystusa, w liturgii chrześcijańskiej obecna od starożytności. Druga wspomniana przez Ciebie część liturgii "Przez Chrystusa...", to tzw. doksologia końcowa, która jak nazwa wskazuje, kończy modlitwę eucharystyczną. Wypowiadana jest na chwałę Trójjedynego Boga, doksologiami są również Gloria Patri i Gloria in Excelsis. Żarówno anamneza, jak i doksologia są używane w KE-A dość często. :D

Kwestia modlitwy eucharystycznej w Luteranizmie jest jednak mocno skomplikowana. Sam Luter usunął z Mszy cały Kanon Eucharystyczny (do Soboru Watykańskiego II wypowiadany cicho przez księdza), a więc także amanezę i doksologię końcową. Kluczową rolę w liturgii Lutra odgrywały śpiewane Verba, poprzedzone Ojcze Nasz. Taki ryt stosowany jest w wielu miejscach dotychczas.

Natomiast co do aklamacji memorialnej (Tajemnica Wiary) jest jeszcze inaczej. W rycie przedsoborowym tej części liturgii właściwie nie było. To nowinka z czasów Vaticanum II. :D
Kris
 
Posty: 20
Dołączył(a): N lis 15, 2020 12:36
wyznanie: sympatyk staroluteranizmu
  

Re: Parafia E-A we Włoclawku - liturgia eucharystyczna.

Postprzez Grzegorz » N sie 29, 2021 12:10

Pierwszy raz widzę, żeby duchowny w KEA klękał po konsekracji elementów. Oczywiście nie mam nic przeciwko. Porządek liturgii według Śpiewnika Ewangelickiego dopuszcza wręcz możliwość, żeby cały zbór klęczał podczas słów konsekracji. Pierwszy raz widzę również, aby podczas nabożeństwa w KEA miało miejsce przekazanie znaku pokoju.

Natomiast jeśli chodzi o anamnezę i doksologię to już się z nimi spotkałem podczas nabożeństw w Polsce. Wydaje mi się, że obecnie są odmawiane w obu warszawskich parafiach.

Generalnie co by nie mówić o polskim KEA to w wielu parafiach ma bardzo przyzwoity przebieg liturgii.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Parafia E-A we Włoclawku - liturgia eucharystyczna.

Postprzez Jakub » N sie 29, 2021 19:07

Za czasów śp. ks. Pilcha na Puławskiej stosowano bardziej archaiczną formę liturgii komunijnej - tzw. staroluterańską. Czyli bez modlitwy eucharystycznej i anamnezy (z doksologią). Być może nowy proboszcz to zmienił.
Nowy śpiewnik ewangelicki powstał w duchu powojennej odnowy liturgicznej, która przywróciła modlitwę eucharystyczną (tzw. Post-sanctus) i anamnezę. O ile "Post-sanctus" przyjął się w KEA w RP bardzo dobrze, to anamneza a już szczególnie doksologia bywają pomijane dość często domyślam się, że z dwóch zasadniczych powodów: 1) aby było krócej, 2) aby nie było jak u katolików.

Taka ciekawostka - wiele Kościołów - luterańskie w EKD i Synod Missouri w USA dla przykładu mają zarówno klasyczną formę liturgii komunijnej, jak i rozszerzoną - na zasadzie równoważnych alternatyw.
Ja sam stosuję anamnezę tylko wtedy kiedy Komunia Święta jest poza nabożeństwem - no i w Wielki Piątek. Natomiast kiedy jest w ramach nabożeństwa to robię to tak jak na Słowacji (prefacja śpiewana - Święty - Ojcze nasz mówione - Słowa ustanowienia śpiewane - Baranku Boży - Wyznanie wiary o ciele i krwi Chrystusa - dystrybucja). Klękam zwykle podczas Ojcze Nasza i śpiewu "Baranku Boży". Podnoszenia elementów nie stosuję - choć kiedyś stosowałem.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Parafia E-A we Włoclawku - liturgia eucharystyczna.

Postprzez Grzegorz » N sie 29, 2021 19:10

Jakub napisał(a):Podnoszenia elementów nie stosuję - choć kiedyś stosowałem.


Z ciekawości - skąd ta zmiana?
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Parafia E-A we Włoclawku - liturgia eucharystyczna.

Postprzez Aleksander » So wrz 04, 2021 08:15

Osobiście lubię obrzęd podnoszenia elementów, ale nie na zasadzie "musi być". W naszym zborze pastor robi to naprzemiennie. Lubię ze względu na teologiczny aspekt , o którym często zapominamy. Jest to akt przypomnienia Bogu samemu, nie dlatego że Bóg zapomina. Stary Testament mówi dosyć często o takim aspekcie.
My używamy śpiewnika LCMS. Są to 5 form liturgicznych. Zazwyczaj przez cały rok stosujemy 4 formy liturgiczne. Lubię też te formy, które mają rozbudowaną wersję "Kyrie" (2 forma) oraz krótką epiklezę wkaponowaną do anamnezy.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  


Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości