Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Spowiedź prywatna

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Spowiedź prywatna

Postprzez Tomasz » Wt kwi 13, 2010 16:45

Wysłany: Pon Sty 25, 2010 19:54

Reformacja nie zniosła spowiedzi, jak niektórzy mylnie sądzą, ale zniosła obowiązek spowiedzi indywidualnej ze szczegółowym wyliczaniem grzechów.
Spowiedź indywidualna jest przewidziana jak najbardziej w naszym Kościele, tylko jestem ciekawy czy jest faktycznie praktykowana.

Ks. Jan Gross w artykule "Kościół Wysoki" (http://staroluteranie.ugu.pl/index.php? ... &Itemid=40)
napisał :

"Bardzo ceniona jest przez ruch wysokokościelny spowiedź (w tym także spowiedź prywatna), oraz praktykowane jest bogate życie liturgiczne, które ma być także środkiem do odnowy duchowej ewangelickiego chrześcijaństwa"
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Jacek » Wt kwi 13, 2010 16:47

Wysłany: Pon Sty 25, 2010 20:49

Jakubie- Masz pelna racje. Dla mnie wydaje sie dziwne praktykowanie komunii po nabozenstwie. Viking
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Jacek » Wt kwi 13, 2010 16:48

Wysłany: Pon Sty 25, 2010 20:53

Uwazam- ze komunia powinna byc praktykowana co niedziele. Powinny wyjsc jakies konkretne obowiazujace przepisy liturgiczne. W Svenska Kyrkan; komunia jest praktykowana w kazda niedziele. Viking
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Tomasz » Wt kwi 13, 2010 16:49

Wysłany: Pon Sty 25, 2010 21:03

Uwaga techniczna - myślę, że możemy założyć w tym dziale drugi temat dot. Sakramentu Ołtarza
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Elżbieta » Wt kwi 13, 2010 16:53

Wysłany: Pon Sty 25, 2010 22:55

Jakub napisał:
Znam jeden przypadek Spowiedzi Prywatnej i to osoby przed konwersją, u duchownego KE-A.
Innych przypadków osobiście nie znam, ale pewnie się zdarzają.


No to możesz do tej listy dodać jeszcze jeden przypadek - też u duchownego KE-A
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Tomasz » Wt kwi 13, 2010 16:57

Wysłany: Pon Sty 25, 2010 23:17

Nastąpiło małe zamieszanie techniczne - post Jakuba z g. 19.30 "przeskoczył" w inne miejsce. W związku z tym, iż nie mogę go przywrócić tam gdzie był - cytuję go poniżej :

Jakub napisał:
Znam jeden przypadek Spowiedzi Prywatnej i to osoby przed konwersją, u duchownego KE-A.

Innych przypadków osobiście nie znam, ale pewnie się zdarzają.

Ja osobiście nie odczuwam potrzeby wyliczania grzechów księdzu, chociaż podoba mi się staroluterański zwyczaj indywidualnej absolucji. W czasie nabożeństwa na OZME w Piotrkowie udzielił mi takiej o ile pamiętam ks. Wójcik. Myślę, że takie wyjście po rozgrzeszenie wzmacnia powagę spowiedzi. Podobnie jak komunia jest jednak poważniejsza jak jest przy ołtarzu a nie jak między ławkami wędruje sobie patena/cyborium i kielich...
Myślę, że raz na jakiś czas można by to wprowadzić i u nas (agenda pozwala). Czy też pół godziny przed nabożeństwem zrobić liturgię spowiednią w czasie której można by dokonać rachunku sumienia, a następnie zmówić modlitwę spowiednią i otrzymać rozgrzeszenia.
Ale może i do tego kościół dorośnie

Póki co musimy pozbyć się popularnego ciągle na Cieszyńskim zwyczaju spowiedzi i komunii po nabożeństwie. Jeszcze chyba tylko Skoczów uparcie wyłącza wszystkie komunie poza nabożeństwo, a tak w reszcie parafii komunia w nabożeństwie jest co niedzielę (Ustroń) albo raz w miesiącu (Cieszyn)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Jacek » Wt kwi 13, 2010 17:01

Wysłany: Pon Sty 25, 2010 23:33 Temat postu: Liturgia Wysokokoscielna

Naszym zadaniem Staroluteran; jest przywrocenie liturgii Wysokokoscielnej w KEA w Polsce.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Jakub » Wt kwi 13, 2010 17:05

Wysłany: Wto Sty 26, 2010 00:11

Wystarczy, że będzie się respektować przyjęty przez Synod porządek liturgiczny - to już będzie na prawdę wiele. A pamiętajmy, że nie trzymanie się tego porządku jest łamaniem Pragmatyki Służbowej.

Nie można wprowadzać zmian metodą rewolucyjną - w końcu my luteranie zawsze od rewolucji stroniliśmy. Dlatego też dla wolnych jesteśmy "kryptopapistami".

Parę takich przykładów:
chociażby tytuł ksiądz.
Zanim stał się on w KE-A jedynym prawnym określeniem Sługi Słowa Bożego, przez wiele lat 'konkurował' z pastorem. A dziś chyba już nikt z KE-A nie powie, że luterański duchowny to pastor, a nie ksiądz- wyręczają nas w tym lefebryści

Drugi przykład - koloratki. Kiedyś symbol papizmu i co tam jeszcze. Dziś na palcach jednej ręki można policzyć księży, którzy koloratki nie mają w swej garderobie. Niektórzy noszą codziennie, inni od święta. Ale noszą. I w żaden sposób łącznie z tytułem księdza nie zaszkodziły ewangelickości naszych duchownych.

Podobnie przyjęcie 3stopniowego urzędu.

To samo jest z liturgią "wysoką". Mamy w Agendzie Modlitwę Eucharystyczną (w tym pare z Epiklezą), Anamneza. Udało się wprowadzić jako trzeci strój albę ze stułą. Wszystkie te zmiany należy wprowadzać powoli i tam gdzie jest miejsce na dowolność pozostawić dowolność - nic na siłę.

Bo rewolucja dzieli Kościół, a podziały są niepotrzebne
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Tomasz » Wt kwi 13, 2010 17:07

Wysłany: Wto Sty 26, 2010 00:28

Podzielam tutaj pogląd Jakuba.

I kolejna uwaga techniczna - pojawiły nam się już dwa odrębne wątki tj. Sakrament Ołtarza oraz "Liturgia wysokokościelna" - w związku z tym zakładam odrębne tematy - natomiast w tym wątku uprzejmie proszę o skupienie się na kwestii spowiedzi.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Jacek » Wt kwi 13, 2010 17:09

Wysłany: Wto Sty 26, 2010 00:55 Temat postu: Parafia Wysokokoscielna

No jasne jak slonce ze nie od jutra wszystkie parafie wprowadza Wysokokoscielnosc. Ja bym wolal najpierw zeby kilka parafii wprowadzilo na poczatek liturgie Wysokokoscielna; dla chcacych wziazc udzial w tej liturgii.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości