Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Alba i stuła

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Alba i stuła

Postprzez Jakub » N kwi 04, 2010 22:46

Wysłany: Pią Sty 29, 2010 12:18 Temat postu: Alba i stuła

Nie chciałbym tym tematem prowokować kolejnej dyskusji pod tytułem - jak ma się ubierać ksiądz na nabożeństwo - bo to przypomina trochę spór Rzymu z Konstantynopolem o brody

ale chciałbym tylko zamieścić znalezione na wikipedii dwa obrazki:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... el_III.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... auskas.JPG

na pierwszym obrazku typowa alba ze stułą używana właściwie do Soboru Watykańskiego IIgiego.
Takiego stroju używali także luterańscy pastorzy do wprowadzenia czarnej togi.
I jak tak patrzę na ten zabytek, to myślę, że do straszenia ludzi chyba bardziej pasowała ta starego typu alba ze stułą i manipularzem, niż utrzymana w betonowej powadze XIX wieku czarna toga
Bo pierwsze skojarzenie jakie miałem jak to zobaczyłem to strój jakiegoś straszydła ze strychu :)

Jednak porównując dwa obrazki można zobaczyć sporą przepaść, nie tylko estetyczną ale i praktyczną.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Alba i stuła

Postprzez Kasper » N kwi 04, 2010 22:50

Pierwsze zdjęcie jest szare, brzydkie, dlatego chyba odruchowo większość z nas wybrałaby drugie. Jednak jeżeli chodzi o formę to i tak niezbyt ładnie wyglądają stuły nowoczesne używane przez luteran, a nawet i katolików.

Tradycyjna stuła:
Obrazek
Kasper
 
Posty: 21
Dołączył(a): N kwi 04, 2010 22:48
  

Re: Alba i stuła

Postprzez Jacek » N kwi 04, 2010 22:51

Wysłany: Pią Lut 12, 2010 16:24 Temat postu: Alkba i stula

Alba i stula powinny stanowic obowiazkowy stroj; ksiedza luteranskiego. Oczywiscie wszystko odpowiednio stonowane dodajace powagi urzedu duchownego. Czarna toga przyjela sie od Kalwinow. Czarna toga pasuje raczej do prawnikow; nauczycieli akademickich; starszych cechu rzemiosl. A duchowny musi sie odrozniac. Takim symbolem jest koloratka; a nie swiecki krawat. Viking
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Alba i stuła

Postprzez Elżbieta » N kwi 04, 2010 22:52

Ci się coś nie pomyliło ? Mnie zawsze uczono, że ostatnim kapłanem był Jezus Chrystus, bo złożył najdoskonalszą ofiarę za nasze grzechy. Z chwilą jego śmierci rozdarła się zasłona zasłaniająca najświętsze miejsce w świątyni. A może ja coś źle rozumiem ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Alba i stuła

Postprzez Jacek » N kwi 04, 2010 22:55

Wysłany: Pią Lut 12, 2010 17:48 Temat postu: Do Eli

Masz Elu racje- Ale w potocznej nazwie uzywa sie slowa; kaplan; duchowny; ksiadz;pastor. I nikt tu Jezusowi Chrystusowi nic nie odbiera.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Alba i stuła

Postprzez Jacek » N kwi 04, 2010 22:55

Wysłany: Pią Lut 12, 2010 17:52 Temat postu: Slowo kaplan.

Takze w Kosciele Nowo-Apostolskim uzywa sie slowo kaplan w stosunku do ksiedza.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Alba i stuła

Postprzez Elżbieta » N kwi 04, 2010 22:56

Wysłany: Pią Lut 12, 2010 17:56 Temat postu:

No ja się tu w Polsce z czymś takim nie spotkałam
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Alba i stuła

Postprzez Jacek » N kwi 04, 2010 22:57

Wysłany: Pią Lut 12, 2010 18:20 Temat postu: Slowo kaplan

Slowo to uzywane w stosunku do duchownego; nie nosi znamion bluznierstwa. Gdyby zwiazane by to bylo z oddawaniem czci ksiedzu; o tak to by bylo bluznierstwo i ciezki grzech. A takie cos spotykamy w pewnym duzym kosciele. No Elu sa wazniejsze sprawy na tym forum niz tytuly; zaszczyty i kreacje mody dotyczace ubioru sluzbowego ksiezy.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Alba i stuła

Postprzez Elżbieta » N kwi 04, 2010 22:58

Wysłany: Pią Lut 12, 2010 18:24 Temat postu:

a czy ja mówię, że to bluźnierstwo ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Alba i stuła

Postprzez Jakub » N kwi 04, 2010 23:00

Wysłany: Pią Lut 12, 2010 22:17 Temat postu:

w Polsce są 3 stroje liturgiczne dla księży i 2 dla studentów teologii - niech tak pozostanie i nic na siłę

co do tytułu kapłan. Owszem w językach germańskich zdarza się nazywanie księży luterańskich kapłanami priest, priester, praest - jednak słowo to jest skróconą formą od presbyter.

Co ciekawe w języku czeskim słowo kn'eż (pis. fonet.) oznacza kapłana w ściśle katolickim rozumowaniu, a nie księdza w rozumowaniu szerszym.

Jednak polskie słowo kapłan nie ma pochodzenia od prezbitera. Co więcej kwestia kapłaństwa powszechnego też jest dla nas ważna.

Kapłaństwo jest przez Chrzest, ofiary jakie mamy jako kapłani składać to ofiary duchowe, dziękczynne

W Polsce przyjęliśmy nazwy urzędów duchownych z Kościoła Starożytnego, i uważam, że dobrze się stało, że tak właśnie jest.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Następna strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości