Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Czy dialog między kosciolami konfesyjnymi jest mozliwy?

Czy dialog między kosciolami konfesyjnymi jest mozliwy?

Postprzez blaisee » Pn kwi 26, 2021 08:53

Mam tu na mysli koscioly luteranskie, reformowane, anglikanskie a nie pomiedzy luteranami :D
Oczywiscie nie mam na mysli dialogu w takim sensie jak to jest w "glownym" nurcie tych kosciolow gdzie dazy sie do interkomunii i faktycznie jest ona dosc powszechna miedzy tymi kosciolami. Natomiast jakas forme wspolpracy, przyjaznych relacji. Bo jednak historycznie mimo swiadomosci istniejacych roznic istniala tez swiadomosc pewnej bliskosci, a nie odcinaly sie one od siebie.
Jakie macie w tym temacie zdanie i jak to wyglada na swiecie? bo w Polsce nurt konfesyjny jest raczej slabo rozwiniety ale przeciez sa kraje gdzie dziala i ma sie dobrze
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Czy dialog między kosciolami konfesyjnymi jest mozliwy?

Postprzez Aleksander » Pn kwi 26, 2021 09:02

Mój Kościół (ELCE, chairman pastor Ehlers) spotyka się z Reformowanym Kościołem Episkopalnym (Free Church of England): https://ilc-online.org/2019/11/15/chair ... ittenberg/

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Czy dialog między kosciolami konfesyjnymi jest mozliwy?

Postprzez Kris » Pn kwi 26, 2021 09:46

NALC - Kościół Luterański w Ameryce Północnej (North American Lutheran Church), w którego skład wchodzą kongregacje zarówno umiarkowanie konserwatywne, jak i konfesyjne, prowadzi bardzo owocny dialog z ACNA (Kościół Anglikański w Ameryce Północnej). Jego rezultatem jest m.in. wzajemna akceptacja urzędu duchownego i możliwość objęcia przez pastora Kościoła-partnera parafii współpracownika w razie wystąpienia wakatu i braku możliwości zapełnienia go. W dodatku, pastorzy NALC kształcą się w kanpusie uczelni należącej do ACNA. Dodatkowo, Kościoły te, na potwierdzenie współpracy, wypracowały wspólne stanowisko doktrynalne: https://www.thenalc.org/wp-content/uplo ... ct2017.pdf
Kris
 
Posty: 20
Dołączył(a): N lis 15, 2020 12:36
wyznanie: sympatyk staroluteranizmu
  


Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron