Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

co odpowiedzić gdy pytają o Marcina Lutra?

co odpowiedzić gdy pytają o Marcina Lutra?

Postprzez skomplik » Cz kwi 26, 2012 11:07

Co odpowiedzieć tym którzy atakują reformatora za jego stosunek do Żydów? mi już pomysły się powoli kończą... czytałem jego list o tym by burzyć synagogi itd. bardzo smutny... Co wy odpowiadacie jak ktoś was o to pyta?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: co odpowiedzić gdy pytają o Marcina Lutra?

Postprzez jagna » Cz kwi 26, 2012 11:42

No cóż, pod tym względem akurat zasłużył na ataki i moim zdaniem nic go nie broni :( Był człowiekiem swoich czasów, był nerwusem, w XVI wieku nikt nie mówił o tolerancji dla odmienności itd. Jednak chrześcijanin nawet w tamtych czasach nie powinien swoich bliźnich nienawidzić.

Ja bym odpowiedziała, że nie był bezgrzeszny, po prostu i to zachowanie to plama luteranizmu. Brnięcie w obronę jest ośmieszające i jest hipokryzją. Bo co, Luter mógł sobie Żydów nienawidzić i nie tolerować, bo był człowiekiem swoich czasów, ale już kontrreformatorzy i pogromcy protestantów nie byli ludźmi swoich czasów i ich możemy potępiać?

A jak się katolik czepia tego, ze taki zły Luter Kościół założył i Ty jesteś jego członkiem, to nalezy przypomnieć, ze "opoka" KRK wyparła się samego Jezusa ;)
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: co odpowiedzić gdy pytają o Marcina Lutra?

Postprzez Dredd » Cz kwi 26, 2012 11:46

Mnie na szczęście nikt o to nie pytał.
Brak takich pytań wynika zapewne głównie z braku wiedzy o samym Lutrze.
Niestety jego antyżydowskiej postawy nie da się w żaden sposób wytłumaczyć,
jak jedynie zwykłą ludzką słabością.
Człowiek z natury nie jest niestety idealny.
Jak podaje Wikipedia:
"(Marcin Luter) Pozostał w tym względzie typowym przedstawicielem XVI-wiecznego niemieckiego mieszczaństwa, dla którego Żydzi byli przede wszystkim niepożądaną konkurencją ekonomiczną. Pod tym względem miał poglądy identyczne, jak katolicy (antysemityzm był w tamtej epoce cechą wszystkich wyznań chrześcijańskich)."
Można więc przyjąć, że postawa Marcina Lutra była więc odzwierciedleniem ducha tamtych czasów.
Ale nie tylko. Wydaje się, że Marcin Luter był bardzo rozczarowany nieprzejednaną postawą Żydów, którzy pomimo jego prób, nie chcieli się nawrócić. Podkreślić należy, że pierwotnie Marcin Luter wyjątkowo był do nich bardzo pozytywnie nastawiony. Dopiero z wiekiem jego postawa uległa coraz głębszej zmianie.

A co odpowiadać atakującym? Chyba tylko tyle, że nikt nie jest doskonały.
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Re: co odpowiedzić gdy pytają o Marcina Lutra?

Postprzez skomplik » Pt kwi 27, 2012 10:30

Oczywiście Luter nie był "bezgrzeszny", warto to przypominać... tylko ktoś może powiedziec że skoro w sprawie Żydów się pomylił to może w innych kwestiach (teologicznych) też się mylił... ale to juz byłoby patrzenie na Lutra jako na "założyciela Kościoła" a nie jego reformatora.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: co odpowiedzić gdy pytają o Marcina Lutra?

Postprzez Elżbieta » Pt kwi 27, 2012 10:44

Możesz powiedzieć, że papierze również świętością nie grzeszyli. To że ktoś w jednej sprawie ma rację, to wcale nie znaczy, ze musi mieć ją w każdej sprawie.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: co odpowiedzić gdy pytają o Marcina Lutra?

Postprzez Maksymilian » Wt maja 08, 2012 18:07

Ja czasem słyszę z ust moich kolegów z klasy obrażanie reformacji i protestantów :(.
Gdy zaczynają śpiewać maryjne piosnki to odpłacam się hymnem reformacji.
To są zazwyczaj uszczypliwości z obu stron. Nie zamierzam nie nazywać papieża kłamcą :P, ale to zazwyczaj szybko się kończy, kiedy Tomek zaczyna głosić ateizm i satanizm (choć jest w krk ) mam nadzieję, że dla żartów :( to jednoczymy się przeciw wspólnym wrogom i ostro się obrzucamy epitetami typu "zamilcz heretyku !".
Maksymilian
 
  

Re: co odpowiedzić gdy pytają o Marcina Lutra?

Postprzez Elżbieta » Śr maja 09, 2012 05:13

Obrona wiary nie koniecznie musi polegać na obrzucaniu się epitetami, bo w ten sposób postępują tylko dzieci i ci co nie potrafią swego stanowiska rzeczowo uzasadnić.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: co odpowiedzić gdy pytają o Marcina Lutra?

Postprzez Maksymilian » Śr maja 09, 2012 19:59

Och, oni nie umieją, ja potrafię :D
Maksymilian
 
  

Re: co odpowiedzić gdy pytają o Marcina Lutra?

Postprzez skomplik » Cz maja 10, 2012 10:31

Maksymilian napisał(a):Och, oni nie umieją, ja potrafię :D


Dobrze że nie jesteś jak oni...
w odniesieniu do tego polecam lekturę Mt 18, 9-14

pozdrawiam
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  


Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron