Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

ROZPOWSZECHNIANIE FAŁSZYWEJ OPINII O WELS.

Re: ROZPOWSZECHNIANIE FAŁSZYWEJ OPINII O WELS.

Postprzez Jacek » Wt sty 15, 2013 18:27

LCMS- jak najbardziej bezwględnie uznaje obecnosc realną Jezusa w komunii. WELS ma za złe LCMS, próby układania sie z innymi kosciołami lekko konserwatywnymi chociażby z polskim KEA, co dla WELS jest nie do przyjęcia. zastanów sie o czym ma dyskutowć WELS z KEA w Polsce ? Chyba ze o wstrzymaniu ordynacji kobiet na diakonów z czym się zgadzam. Dla polskiego KEA, SELK juz był za radykalny skoro zerwał z nim rozmowy. Sam widzisz ze w Czechach WELS odnosi sukcesy, a Twój przyszły kosciól ? Zobacz jakie problemy i trudnosci miał Ks. Bukowiecki z dokonczeniem remontu kaplicy, kto mu pomógł ? Gdyby nie zdolonosci oraganizacyjne Ks. Bukowieckiego, kto wie jak wyglądała by Jego parafia dzisiaj.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: ROZPOWSZECHNIANIE FAŁSZYWEJ OPINII O WELS.

Postprzez Jakub » Wt sty 15, 2013 22:05

WELS ma za złe LCMS, próby układania sie z innymi kosciołami lekko konserwatywnymi chociażby z polskim KEA, co dla WELS jest nie do przyjęcia.

Heh, lekko konserwatywnymi. No tak Łotwa też jest lekko konserwatywna, skoro wisconsinowcy musieli się do niej wpakować z konkurencyjnym kościołem. Nie mówiąc już o tym, że w Rosji zamiast wspierać odradzający się Kościół Ingrii czy posklejany Kościół na Syberii WELS tworzy jakieś nowe śmieszne nowo-twory eklezjalne zupełnie niepotrzebnie. Dla WELSu "konserwatywność" nie jest argumentem. I Łotwa jest tego świetlistym przykładem.

Dla polskiego KEA, SELK juz był za radykalny skoro zerwał z nim rozmowy.

Rozmawiałem o tym z jednym z pastorów jak byłem w Berlinie. Dla SELKu problemem jest interkomunia KEA i KER.

Sam widzisz ze w Czechach WELS odnosi sukcesy, a Twój przyszły kosciól ?

WELS dysponując pieniędzmi trafił na teren dobitnie zateizowany. Zaolzie jest jednak kompletnie innym światem. Wierzący są na Zaolziu w większości, gorzej z praktykowaniem wiary. Do tego dochodzi kwestia różnic narodowościowych no i całego podziału jaki miał miejsce po upadku komunizmu. Porównanie WELSu w Czechach z LECAVem jest w moim mniemaniu pozbawione podstaw. To tak jakby porównywać staroobrzędowców z Suwalszczyzny z polską parafią prawosławną św. Grzegorza Peradze w Warszawie. Dwa inne światy.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: ROZPOWSZECHNIANIE FAŁSZYWEJ OPINII O WELS.

Postprzez Jacek » Wt sty 15, 2013 23:52

Ja też jestem zwolennikiem jednego zdrowego koscioła luteranskiego. Ale obecnie jest za duże rozbicie w luteranizmie. Po drugie, zyjemy w wolnym swiecie, w wolnym kraju, w wolnej Uni Europejskiej. Kazdy ma prawo do wyznawania każdej religii, takze dotyczy to koscioła luteranskiego. Uważam ze w Polsce nic nie stoi na przeszkodzie, aby funkcjonowały inne koscioły luteranskie, i kazdy wg. własnych przekonań byłby członkiem, danej wspolnoty. Nikt tutaj ani w innym kraju nie ma monopolu na luteranizm. Ty sam wszakze wybrałes kosciól za granicą, pomimo ze konczysz polski CHAT. Widzisz- Elzbieta ma do mnie pretensje, ze krytykuje polski KEA, nie natym rzecz polega. Jest zasada jesli jest dobrze- to dzieki Bogu, ale jesli zle sie dzieje, to nie wolno udawac ze jest dobrze. Przytoczylem tutaj problem z konwertytami, i ten okres przejsciowy. Na Luteranie -forum jest to krytykowane zarówno przez pokoleniowych luteran i konwertytów, i nad tym na stronie przechodzi się do porządku dziennego , jak by sie nic nie stało? A dlaczego jest to ewenement w skali światowej? krzywdzący konwertytów ? Skoro przez pierwsze trzy lata musza zgodnie z przepisami koscielnymi, płacic na kosciól jako członkowie, ale wara od rady parafialnej itd. Moze TY bys sie ustosunkował ? Chyba ze pytanie jest niewygodne ? lub jak wczesniej otzrymałem wykretna odpowiedz od Elzbiety.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: ROZPOWSZECHNIANIE FAŁSZYWEJ OPINII O WELS.

Postprzez Jacek » Śr sty 16, 2013 17:24

Stąd widzisz Elzbieta jest takie powiedzenie- Punkt widzenia , zale ży od punktu polozenia. Zauwazyłem u Ciebie jedna zasade; Zeby nie wiem jak było żle w KEA, to zero krytyki koscioła , bo to moj kosciól, mozna krytykowąc inne koscioły lCMS, WELS, za sekciarstwo, pomimo ortodoksyjnej nauki wzoru do nasladowania, tylko e żadnym wypadku polskiego KEA. Przykład ktory podałem z konwertytami jest tego przykładem, nazywasz to opluwaniem ?- Nie jest to własnie przykład: sekciarstwa, regionalnego szowinizmu. Gdyby KEA nawet w 90 % odszedł od zasd BIblijnych, ty nadal byś tweirdziła ze jest Ok., a kazda probe krytyki nazwałabys -opluwaniem :ugeek: ? Takie stanowisko niestety potwierdza, ze strona nie jest neutralna i jest posrednio powiazana z polskim KEA. Dlatego wyraznie widac Twoja stronniczosc. Dlatego w regulaminie nalęzy zmienic ze strona reprezentuje posrednio polski KEA, a to zmienia postac rzeczy. I pomimo ze sprawa konwertytów jest w prawie w 90 % oceniana negatywnie, przez szeregowych członkow KEA, i niektorych księzyna Luteranie=forum, Ty znajdujesz jak zwykle usprawiedzliwienie dla kEA. Załoze sie ze gdyby kEA, momentalnie zaczął udzielać slubu homo, i ordynowac kobiety, Ty tez znalazłaś byś usprawiedliwienie dla swojego KEA, bo to moj kosciólek, i wara innym od kyrtyki- sekciarstwo w czystej postaci. Nie dziwie sie tu jednej osobie ktory wybrała koscił po drugiej stronie granicy, mimo ze mieszka w POlsce.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: ROZPOWSZECHNIANIE FAŁSZYWEJ OPINII O WELS.

Postprzez Elżbieta » Śr sty 16, 2013 21:30

Przykład ktory podałem z konwertytami jest tego przykładem, ....- Nie jest to własnie przykład: sekciarstwa, regionalnego szowinizmu.

Ja też podałam konkretny przykład z konwertytami, ale Ty jak zwykle nie czytasz dokładnie, albo czytasz wybiórczo.
Zeby nie wiem jak było żle w KEA, to zero krytyki koscioła , bo to moj kosciól,
Przykro mi, ale ja już tak mam od dziecka i to bardzo małego :lol: :lol: :lol:
Takie stanowisko niestety potwierdza, ze strona nie jest neutralna i jest posrednio powiazana z polskim KEA. Dlatego wyraznie widac Twoja stronniczosc. Dlatego w regulaminie nalęzy zmienic ze strona reprezentuje posrednio polski KEA, a to zmienia postac rzeczy.
Jacku, jeżeli taki pogląd jest Ci potrzebny do dobrego samopoczucia, to możesz tak myśleć. Jak na razie myślenie nie podlega cenzurze :D
Załoze sie ze gdyby kEA, momentalnie zaczął udzielać slubu homo, i ordynowac kobiety, Ty tez znalazłaś byś usprawiedliwienie dla swojego KEA, bo to moj kosciólek,
W takim wypadku z wielkim bólem serca jednak zmieniła bym Kościół.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ROZPOWSZECHNIANIE FAŁSZYWEJ OPINII O WELS.

Postprzez Tomasz » Śr sty 16, 2013 21:35

Nie przenoszę tych ostatnich postów, aby nie burzyć kontekstu całości, ale uprzedzam, że każdy kolejny post nie związany z tematem wyląduje w zsypie.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ROZPOWSZECHNIANIE FAŁSZYWEJ OPINII O WELS.

Postprzez Jacek » Cz sty 17, 2013 10:11

No narszcie Elzbieta w ostatnim zdaniu przy koncu, poprawiłaś mi humor. W razie czego służe pomocą.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron