Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Kamil_Stuttgart » Śr lut 17, 2016 11:40

W 1520 roku Doktor Marcin Luter napisal: "Co wylazło z chrztu, może pochwalić się, że jest księdzem, biskupem, papieżem (WA 6, 408, 11-12)." Kobiety tez sa ochrzczone i w ramach kaplanstwa wszystkich chrzescijan, rzeklbym, iz ich ordynacja jest naturalna konsekwencja slow Lutra...Ecclesia reformata et semper reformanda...
Kamil_Stuttgart
 
Posty: 42
Dołączył(a): Wt lut 16, 2016 17:16
Lokalizacja: Stuttgart
wyznanie: luteranin
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Elżbieta » Śr lut 17, 2016 12:17

Czy mam rozumieć że Ks. M.Luter był zwolennikiem ordynacji kobiet?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Aleksander » Śr lut 17, 2016 14:59

Kamil_Stuttgart napisał(a):W 1520 roku Doktor Marcin Luter napisal: "Co wylazło z chrztu, może pochwalić się, że jest księdzem, biskupem, papieżem (WA 6, 408, 11-12)." Kobiety tez sa ochrzczone i w ramach kaplanstwa wszystkich chrzescijan, rzeklbym, iz ich ordynacja jest naturalna konsekwencja slow Lutra...Ecclesia reformata et semper reformanda...

Taki wniosek z tej zasady chyba jest nad wyraz "rozciągnięty". Myślę, że jest wiele innych czynników powodujących rozróżnienie w urzędach w historii Kościoła.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Elżbieta » Cz lut 18, 2016 00:51

Mam tu ciekawy artykuł na temat ordynacji kobiet, sądzę, że warto przeczytać
http://blog.januszbuzek.pl/2016/02/17/o ... ry-nogami/
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Aleksander » Cz lut 18, 2016 07:38

Zgadzam się z postulatami artykułu.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Witold » Cz lut 18, 2016 17:02

No widzicie, a ja wczoraj czytałem wywiad z diakon parafii w Żyrardowie i Rawie Mazowieckiej i mówiła że przeciwnicy ordynacji kobiet to krzykacze niepodający argumentów biblijnych lecz swoje małomiasteczkowe uprzedzenia :wink:
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Aleksander » Cz lut 18, 2016 18:23

Tylko że w debacie potrzebne są konserwatywne głosy księży i biskupów argumentujących publicznie na podstawie Pisma Świętego oraz tradycji Kościoła. Takich jednak brakuje. Są prywatne i ciche wypowiedzi. Lud potrzebuje przywódców, którzy by się nie bali publicznych debat. Moim zdaniem sprawa raczej będzie przegrana [DISAPPOINTED FACE].

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Witold » Cz lut 18, 2016 20:02

też tak myślę. Przykład z zachodu jest przejmujący. A władze KEA z typowym dla wielu postępowych Polaków kompleksem niższości będą chciały jak najszybciej dorównać do europejskich chorych standardów...
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Grzegorz » Cz lut 18, 2016 21:13

Generalnie niezły artykuł, choć nie ze wszystkim się zgodzę. Nie można mówić, że ordynacja kobiet należy „do tej samej rodziny ideowej” co homomałżeństwa. To zupełnie inny kaliber. Ordynacja kobiet choć może godzić w funkcjonowanie Kościoła to nie jest grzechem sama w sobie.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Kamil_Stuttgart » Cz lut 18, 2016 22:26

Elzbieta, Doktor Luter byl czlowiekiem swoich czasow a na przelomie sredniowiecza i renesansu nie moglo byc mowy o znaczacej roli kobiety w kosciele reprezentowanym przez patriarchalna hierarchie. Pojawily sie zarzuty nadintepretacji w/w cytatu Ojca Reformacji. A ja na to: Ecclesia Reformata et semper reformanda - naleze do "kosciola reformowanego i stale reformujacego sie w oparciu o Pismo Swiete". Naleze do kosciola, ktore nie kostnieje w swej Tradycji i jest blisko czlowieka mimo jego wad i niewdziecznosci. Jest blisko litera Slowa danego nam z Laski. Jezeli czasy zmieniaja sie a w Pismie uznajemy Ksiegi kobiet (Rut i Estery), nie mozemy zaprzeczyc wplywom plci pieknej na ksztaltowanie sie gminy...Kobieta tez ochrzczonym czlowiekiem a zgodnie z tym, co napisal Doktor Luter - kazdy ochrzczony moze cieszyc sie, ze jest na rowni z ksiedzem, biskupem papiezem - kobieta tez :D :D :D Od kilku lat naleze do Ewangelickiego Kosciola w Wirtembergii i nie przeszkadza mi kobieta na ambonie, bo nie jest dla mnie wazne, czy kaznodzieja nazywa sie Martin, czy Martina. Istotne jest dla mnie, co ma mi do powiedzenia.
Kamil_Stuttgart
 
Posty: 42
Dołączył(a): Wt lut 16, 2016 17:16
Lokalizacja: Stuttgart
wyznanie: luteranin
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron