Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Aleksander » Cz lip 27, 2017 07:24

Wydaję mi się, że skoro diakon przyjął obowiązki prezbitera, to sam urząd prezbitera może ulec degradacji/uproszczeniu?

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Maksymilian » Pt lip 28, 2017 18:42

Ale nie można kobiecie dawać uprawnień, które są jej przez Pismo zabronione.
Maksymilian
 
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Grzegorz » So paź 16, 2021 20:36

Dzisiaj Synod przegłosował ordynację kobiet na urząd prezbitera w KEA. Symbol.

Myślałem, że kiedy nadejdzie ten dzień to będę rozgniewany i rozgoryczony, ale o dziwo jestem zupełnie spokojny. Przez ostatnie 2 lata działo się tyle kontrowersyjnych rzeczy w KEA, że mam teraz wysoki próg wytrzymałości na złe nowiny.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Maksymilian » So paź 16, 2021 21:46

Teraz "konserwatywne" żabki w KEA będą dalej gotowane na malutkim gazie i za dziesięć lub piętnaście lat przejdzie, że tak to brzydko i skrótowo nazwę LGBT, a "konserwatyści" nie zrobią tego co powinni zrobić już dawno czyli opuścić martwe mury KEA, ciepłe posadki parafialne i stworzyć kościół wyznania augsburskiego, w którym oczywiście będą ludzie błądzący, grzeszący, upadający, ale w którym jasne będzie co jest dobre, a co złe, gdzie ci wszyscy połamańcy życiowi powiedzą: "tak mamy złamane karki, splugawione ciała, jesteśmy grzesznikami" , ale jednocześnie powiedzą, że żałują, wierzą w jedyną ofiarę Chrystusa i zbawienie darmo z łaski oraz chcą autentycznie umartwiać grzech w ciele. Ponadto powinna w nim obowiązywać karność kościelna o której mówił Jezus. Sentymentalizm czy świecki pragmatyzm nie powinny przysłaniać nakazów Biblii. Rozłam to nie radosny dzień świąteczny, ale przykra konieczność inaczej gangrena obejmie wszystkie członki. Piszę to czując się w jakiś sposób zobowiązany przez to, że dawniej zabierałem w tym temacie głos i przy pewnego rodzaju końcu tego procesu powiedzieć, że zdania nie zmieniłem.
Maksymilian
 
Posty: 31
Dołączył(a): Wt cze 08, 2021 10:28
wyznanie: -
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Aleksander » So paź 16, 2021 22:09

Bardzo mi przykro, ale od dawna spodziewałem się takiego zawrotu w KEA. Mam nadzieję, że w takiej sytuacji luteranie wciąż wierzący w natchnione Pismo Święte otworzą się na stworzenie alternatywy dla KEA.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Berk » N paź 17, 2021 01:18

Ani mnie to nie zasmuciło ani nie ucieszyło. Wiadome było że kiedyś nastąpi.
Swoją drogą jakiś czas temat na pastorstwo kobiet zezwolił polski KZ. Chyba jakaś "passa" nadeszla w polskim protestantyzmie.
Berk
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt sie 27, 2021 10:14
wyznanie: ewangelicyzm
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Adamek » N paź 17, 2021 07:56

Cóż, dzisiaj kościół zwolnił mnie z przyrzeczenia konfirmacyjnego. Takiemu kościołowi nie ślubowałem wierności i to biskupi sami mnie wykluczyli. Od dziś jestem staroluteraninem.
Adamek
 
Posty: 30
Dołączył(a): Cz kwi 04, 2013 18:59
wyznanie: ewangielik
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Maksymilian » N paź 17, 2021 10:43

Adamek, przysięga wierności kościołowi ewangelicko-augsburskiemu to nie przysięga zewnętrznej organizacji, tylko wierności doktrynie.

Oczekiwałbym aby KEA zmieniło nazwę na KO czyli Kościół Obywatelski będzie to adekwantniejsze i bardziej odpowiadające obecnym ambicjom zwierzchności tej organizacji, która zajmuje się głównie demokratyczną ideologią, tzw. prawami człowieka czy tzw. ekologią.
Maksymilian
 
Posty: 31
Dołączył(a): Wt cze 08, 2021 10:28
wyznanie: -
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Berk » N paź 17, 2021 12:42

Maksymilian napisał(a):Oczekiwałbym aby KEA zmieniło nazwę na KO czyli Kościół Obywatelski będzie to adekwantniejsze i bardziej odpowiadające obecnym ambicjom zwierzchności tej organizacji, która zajmuje się głównie demokratyczną ideologią, tzw. prawami człowieka czy tzw. ekologią.

Co jest złego w ekologii? Rozumiem że nie to główne zadanie Kościola, niemniej jednak wydaje się że dla chrześcijan stan środowiska i planety nie powinien być obojętny. Bo jednak została stworzona i dana nam przez Boga nie po to by ją doprowadzić do agonii.
To nie jakis zarzut czy coś poprostu pytam.
Berk
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt sie 27, 2021 10:14
wyznanie: ewangelicyzm
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Maksymilian » N paź 17, 2021 14:23

Dlatego piszę o tzw. ekologii. Ekologia to nauka o środowisku, a ja miałem na myśli zielonych ideologów i ich zrównywanie człowieka do bydlęcia oraz wynoszenie przyrody na poziom podmiotu, a nie przedmiotu. Neopogańska wizja świata, gdzie człowiek to tylko zwierze nie może mieć miejsca w Kościele, a to, że ten świat zniszczeje to żadna strata, chrześcijanie żyją dla Nowej Ziemi, Nowego Nieba. Strachy zielonych o to, że Ziemia przestanie istnieć są tym samym co strach ateisty przed śmiercią, dlatego Europa i Ameryka muszą zginąć, bo ich horyzont nie wykracza poza śmierć, a chrześcijanie mają za sobą wieczność.

Nic złego nie ma w tym, że dbamy o to żeby nasza działalność na Ziemi nie przynosiła negatywnych skutków, ale człowiek ma prawo wykorzystywać zasoby ziemi, ma prawo przekształcać środowisko dla własnych potrzeb. Nawet w spojrzeniu na człowieka oczami biologii jesteśmy częścią natury, zatem nic złego nie ma w tym, że zwyciężamy i rozszerzamy swoją gatunkową dominację. Każdy kto jakkolwiek więcej miał geografii w szkole wie, że na Ziemii nie ma stałych warunków. Rzeki, wiatry, temperatura, ruchy tektoniczne, czynniki biologiczne, opady, Słońce, siły kosmiczne to wszystko wciąż kształtuje Ziemię, ktoś kto chce zatrzymać stan środowiska w takim stanie jakim jest teraz to utopista chcący zatrzymać czas. 500 lat temu Elbląg był portem, dzisiaj leży kilkadziesiąt kilometrów od morza, w późnym średniowieczu mikroklimat Gdańska sprzyjał uprawie winorośli i tłoczono nawet wino o czym czytałem w książce Marii Boguckiej, bodajże "Życie codzienne w Gdańsku", przyroda jest w ruchu, my jesteśmy w ruchu, życie i śmierć następują po sobie.

Świat przetrwa do dnia ostatecznego, bo tak mówi Biblia. Jak ktoś chce się kryć po jaskiniach, bo boi się runięcia sklepienia niebieskiego na głowę to niech się kryje.
Maksymilian
 
Posty: 31
Dołączył(a): Wt cze 08, 2021 10:28
wyznanie: -
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości