Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Elżbieta » Pt lut 19, 2016 01:05

Być może , Kamilu, nie przeszkadza Ci kobieta na ambonie, jednak taka sytuacja jest niebiblijna. Oczywiście nie można jej rozpatrywać w aspekcie grzechu - w każdym razie ja tego bym nie zrobiła, ale to nie jest miejsce dla kobiety. Bóg przeznaczył kobietom jednak całkiem inną rolę i powinniśmy się tego trzymać.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Aleksander » Pt lut 19, 2016 09:40

Kamil_Stuttgart napisał(a):Elzbieta, Doktor Luter byl czlowiekiem swoich czasow a na przelomie sredniowiecza i renesansu nie moglo byc mowy o znaczacej roli kobiety w kosciele reprezentowanym przez patriarchalna hierarchie. Pojawily sie zarzuty nadintepretacji w/w cytatu Ojca Reformacji. A ja na to: Ecclesia Reformata et semper reformanda - naleze do "kosciola reformowanego i stale reformujacego sie w oparciu o Pismo Swiete". Naleze do kosciola, ktore nie kostnieje w swej Tradycji i jest blisko czlowieka mimo jego wad i niewdziecznosci. Jest blisko litera Slowa danego nam z Laski. Jezeli czasy zmieniaja sie a w Pismie uznajemy Ksiegi kobiet (Rut i Estery), nie mozemy zaprzeczyc wplywom plci pieknej na ksztaltowanie sie gminy...Kobieta tez ochrzczonym czlowiekiem a zgodnie z tym, co napisal Doktor Luter - kazdy ochrzczony moze cieszyc sie, ze jest na rowni z ksiedzem, biskupem papiezem - kobieta tez :D :D :D Od kilku lat naleze do Ewangelickiego Kosciola w Wirtembergii i nie przeszkadza mi kobieta na ambonie, bo nie jest dla mnie wazne, czy kaznodzieja nazywa sie Martin, czy Martina. Istotne jest dla mnie, co ma mi do powiedzenia.

W czasach głoszenia Ewangelii przez apostołów poganom w wielu miastach w świątyniach pogańskich kobiety sprawowały posługi kapłańskie, w wielu kobiety miały wyłączność. Dlaczego apostołowie nie zastosowali małej zmiany dla nawracających się kapłanek. Coś w stylu, że może pozostać kapłanką w Kościele ale z tą różnicą że teraz będzie głosić Ewangelię. Natomiast argumentować postawę apostołów tym że kierowali się patriarchalnymi poglądami na życie społeczne jest ze tak powiem "uderzeniem poniżej pasa".
Swoją drogą przynajmniej na tym forum dosyć dużo się mówi o błędach Kościoła w całej rozciągłości historii o nauczaniu na temat kobiet. Sprawa urzędów w Kościele natomiast nie powinna być łączona z rolą kobiety w Kościele.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Herbert » Pt lut 19, 2016 13:04

Zaniklo rozumienie, o co chodzi w calym tym "kaplanstwie". Jest przeciez roznica, gdy pani diakon glosi tylko kazanie, a gdy "ksiezna" chce sprawowac sakramenty. A eucharystia jest ofiara - oczywiscie nie powtorzona, lecz ofiara dziekczynienia (zob. Ps 50).
Herbert
 
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Witold » Pt lut 19, 2016 13:57

Kamilu, jedno muszę przyznać że jesteś konsekwentny. Powiedziałeś w innym wątku że "takiego Boga/boga się ma w jakiego się wierzy". I właśnie dlatego krytykowałem tą postawę bo co to znaczy że w jakiego się wierzy, takiego się ma? Bóg jest prawdziwy a jego Prawdy i Prawa są niezmienne i nie zmieni ich żadna ludzka filozofia ani moda.
Liberałowie właśnie mają to co sobie wyobrażają. Oni mogą dokonać aborcji, dopuszczać się homoseksualizmu i innych rzeczy bo ich bóg im pozwala... Który to bóg? Piszę małą literą bo to nie jest Bóg biblijny. Gdzie Biblia znosi zakaz by kobiety sprawowały urzędu biskupa? W którym miejscu znosi zakaz homoseksualizmu?

Skoro teraz już do tego można dopuszczać, znaczyłoby że Bóg jest rzeczywiście wytworem kultury ludzkiej albo że jest kimś niewszechmocnym i niewszechwiedzącym skoro jego nakazy się zdezaktualizowały... Czy Bóg sam dojrzał do tego że niepotrzebnie "prześladował" homoseksualistów czy próbuje się dostosować do niemieckich i szwedzkich teologów? :shock:
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Kamil_Stuttgart » N lut 21, 2016 16:48

Wiec powoli odnosze sie do gradobicia krytyki, ktora na mnie splynela. Uwazam, ze dyskusja ma to do siebie (przynajmniej na protestanckim gruncie), ze roznimy sie pieknie i nie robimy ucieczek prywatnych. W niektorych postach trudno nie odniesc wrazenia do krytyki mojej osoby za moje poglady. Temu stanowczo sie sprzeciwiam wlasnie jako protestant, ktory wierzy w moc dyskusji.

Kobiety poslugiwaly nie tylko w niechrzescijanskich swiatyniach, ale rowniez w katakumbach rzymskich, gdy przemawial Piotr Apostol. I sa na to zrodla nomen omen niechrzescijanskie rycerzy rzymskich, ktorzy odwiedzali te spotkania nieoficjalnie i mysleli o czyms w rodzaju konwersji na chrzescijanstwo. Polecam lekture w tym temacie i poglebienie tematu. O tym chociazby w "Quo vadis" H. Sienkiewicza. Rola kobiety w kosciele odnosi sie takze do mozliwosci sprawowania urzedow. Raz jeszcze chcialbym przytoczyc slowa Marcina Lutra: wszyscy ochrzczeni sa na rowni z papiezem, ksiedzem i biskupem. Kobieta tez czlowiek ochrzczony ;) I zgodnie z tym uznaje kaplanstwo wszystkich wiernych, w tym kobiet. Mam do tego prawo i nie potrzebuje autorytetow poza Pismem. Od dogmatow wyzwolil mnie Luter! :)

To, ze wierze w stale reformujacy sie Kosciol, nie oznacza, ze jestem liberalem. Ecclesia reformata et semper reformanda stoi u zrodel ruchu reformacyjnego. Trudno zarzucac XVI-wiecznym reformatorom, ze byli liberalami. A juz tym bardziej trudno zarzucic to Doktorowi Lutrowi.

I dalej ad vocem. Nie ja powiedzialem, ze w jakiego Boga sie wierzy...tylko przytoczylem cytat Marcina Lutra z odnosnikiem literaturowym z Weimarany. I nie jest to liberalne podejscie do sprawy. Ba, wrecz konserwatywne, bo stoje uparcie przy tym, co napisano w poczatkach reformacji (1520)...

Do dopasowujacego sie Boga, nawet sie nie odniose, bo ponizej pewnego poziomu nie zejde. Kwestia ordynacji ma wiele odcieni i nalezy uswiadomic sobie, takowe istnieja i przynajmniej zaakceptowac je, chocby z szacunku do Ksiag Rut i Estery, nomen omen kobiet, jesli nie z szacunku do brata w wierze, ktory ma inne poglady.

Inna sprawa, odnosnie homoseksualizmu. U zrodel mojej wiary stoi Ewangelia, jestem ewangelikiem. Prosze o wskazanie mi slow Chrystusa, ktory krytykuje homoseksualizm :) Seksualnosc czlowieka jest jego prywatna sprawa i zadnemu innemu grzesznikowi nie godzi sie zagladac do alkowy drugiego. Luter w seksualnosci nie widzial niczego zlego. Ba, ilez to fragmentow Weimarany zachwalajacych cielesnosc mozna by przytoczyc! Seksualnosc uczyniono grzeszna w sredniowieczu, by wywrzec wiekszy nacisk na finansowanie kosciola. Nam protestantom taka postawa winna byc obca.
Kamil_Stuttgart
 
Posty: 42
Dołączył(a): Wt lut 16, 2016 17:16
Lokalizacja: Stuttgart
wyznanie: luteranin
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Tomasz » N lut 21, 2016 20:43

I zgodnie z tym uznaje kaplanstwo wszystkich wiernych, w tym kobiet. Mam do tego prawo i nie potrzebuje autorytetow poza Pismem. Od dogmatow wyzwolil mnie Luter!

Często zdarza się, że owo "uwolnienie od dogmatów" jest opacznie postrzegane i rozumiane. Dogmaty są obowiązujące, o ile wynikają z Pisma. Na temat ordynacji kobiet pisaliśmy na tym forum już bardzo wiele i nie ma sensu powtarzać jednego i tego samego. Jako konfesyjni luteranie wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec ordynowania kobiet na prezbiterów, gdyż taka praktyka jest niebiblijna. Odsyłam tutaj do artykułów na naszym portalu http://www.luteranie.konfesyjni.pl/index.php/kosciol/ordynacja-kobiet

Inna sprawa, odnosnie homoseksualizmu. U zrodel mojej wiary stoi Ewangelia, jestem ewangelikiem. Prosze o wskazanie mi slow Chrystusa, ktory krytykuje homoseksualizm :) Seksualnosc czlowieka jest jego prywatna sprawa i zadnemu innemu grzesznikowi nie godzi sie zagladac do alkowy drugiego.


Kwestia homoseksualizmu jest jeszcze bardziej jasna i bezdyskusyjna. Pismo Św. jasno wypowiada się w tej sprawie - o "życiu seksualnym" możemy mówić tylko w odniesieniu do związku kobiety i mężczyzny w małżeństwie. Próby wymyślania tutaj jakiś alternatyw jest libertyńską herezją, natomiast propagowanie takich treści na tej stronie może skończyć się banem.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Kamil_Stuttgart » N lut 21, 2016 21:05

W temacie ordynacji pragnalbym dodac na koniec link artykulu: http://www.ordynacjakobiet.cba.pl/Bibli ... cja_1.html goraco polecam podsumowanie argumentow! :D :D :D Co do homoseksualizmu, nikt go tutaj nie promowal. Pisalem jedynie, ze seksualnosc jednostki jest jej prywatna sprawa i nadal podtrzymuje to stanowisko :) Jako chrzescijanin nie uwazam, ze mam moralne prawo ani do osadu ani do oceny postawy drugiego czlowieka w kwestii, z kim sypia. To pozostawiam Bogu. I wlasnie nie jako libertyn skupiam sie na zmianie mojego a nie cudzego zycia, na tym co zle we mnie, inservatus in se ipsum. I gdyby kazdy zaczal najpierw od siebie, nasza codziennosc nabralaby zupelnie innej jakosci w stosunkach miedzyludzkich. Nie postawa "Ty" a postawa "Ja" dochodzi sie do reformacji swojej niedoskonalosci...
Kamil_Stuttgart
 
Posty: 42
Dołączył(a): Wt lut 16, 2016 17:16
Lokalizacja: Stuttgart
wyznanie: luteranin
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Witold » Pn lut 22, 2016 12:52

Kamil_Stuttgart napisał(a):Kobiety poslugiwaly nie tylko w niechrzescijanskich swiatyniach, ale rowniez w katakumbach rzymskich, gdy przemawial Piotr Apostol. I sa na to zrodla nomen omen niechrzescijanskie rycerzy rzymskich, ktorzy odwiedzali te spotkania nieoficjalnie i mysleli o czyms w rodzaju konwersji na chrzescijanstwo. Polecam lekture w tym temacie i poglebienie tematu. O tym chociazby w "Quo vadis" H. Sienkiewicza. Rola kobiety w kosciele odnosi sie takze do mozliwosci sprawowania urzedow. Raz jeszcze chcialbym przytoczyc slowa Marcina Lutra: wszyscy ochrzczeni sa na rowni z papiezem, ksiedzem i biskupem. Kobieta tez czlowiek ochrzczony ;) I zgodnie z tym uznaje kaplanstwo wszystkich wiernych, w tym kobiet. Mam do tego prawo i nie potrzebuje autorytetow poza Pismem. Od dogmatow wyzwolil mnie Luter! :)


Możesz podać te świadectwa rycerzy rzymskich? Jaką masz też pewność że spotkali oni chrześcijański zbór a nie na przykład jakichś heretyków?
"Quo vadis" nie jest żadnym źródłem historycznym tak samo jak serial "Doktor Quinn" nie jest świadectwem życia Amerykanów na przełomie wieków XIX i XX.

Mówisz:
Mam do tego prawo i nie potrzebuje autorytetow poza Pismem.

a ciągle cytujesz słowa Lutra błędnie je interpretując. A może zajrzyj do Listów Apostolskich.. tam Paweł jasno ukazuje kto powinien pełnić urzędy kościelne.

W 1Tm 3:2 czytamy
Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania


Również w 1Tm 2:11-14 czytamy:
11 Kobieta niechaj się uczy w cichości z całym poddaniem się. 12 Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem lecz [chcę, by] trwała w cichości. 13 Albowiem Adam został pierwszy ukształtowany, potem - Ewa. 14 I nie Adam został zwiedziony, lecz zwiedziona kobieta popadła w przestępstwo.


Jak rozumiesz ten zdecydowany zakaz?


To, ze wierze w stale reformujacy sie Kosciol, nie oznacza, ze jestem liberalem. Ecclesia reformata et semper reformanda stoi u zrodel ruchu reformacyjnego.

Tylko według czego miał się kościół reformować? Według Słowa Bożego czy według filozofii i mody ziemskiej?

Inna sprawa, odnosnie homoseksualizmu. U zrodel mojej wiary stoi Ewangelia, jestem ewangelikiem. Prosze o wskazanie mi slow Chrystusa, ktory krytykuje homoseksualizm :)

Mówiłeś że poniżej pewnego poziomu nie schodzisz, jednak to co piszesz miejscami jest bardzo infantylne. A czy Ewangelie wspominają o tym co Jezus mówił o kazirodztwie i pedofilii? Nic? To znaczy że na to zezwalał?
Było to oczywiste że wszystkie te zboczenia są okropnością.
Rozwody Chrystus uchylił i zasadę "oko za oko" też. Ale nie uchylał zakazu homoseksualizmu, zaś św Paweł o tym zakazie wspominał.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Kamil_Stuttgart » Pn lut 22, 2016 19:09

Witold, pytasz o zrodla bibliograficzne, jesli chodzi o tych rycerzy. To prace wybitnych romanistow, pana prpf. K. Bogackiego i R. Foryckiego. Zajmuja sie oni wczesnym chrzescijanstwem w Imperium. Siegnij, do ktorych zechcesz. Tam znajdziesz dowody :)

I znowu cytat o biskupie...Kazdy go zna od dziecka. I jaki z tego wniosek? Kobieta nie moze byc pastorka? Wedlug jakich kryteriow ustalono w KEA, ze kobieta moze pelnic funkcje diakonki a nie byc ordynowana na urzad ksiedza? Jak to rozgraniczono? I teraz pytam a nie krytykuje, dla scislosci....

Piszesz: " Mówiłeś że poniżej pewnego poziomu nie schodzisz, jednak to co piszesz miejscami jest bardzo infantylne." - Zamiast przymiotnikowac i obrazac, skupilbys sie na sile argumentow.

Dalej, "A czy Ewangelie wspominają o tym co Jezus mówił o kazirodztwie i pedofilii? Nic? To znaczy że na to zezwalał?" Ewangelie nic, ale juz w 1. Ksiedze Mojzeszowej opisany jest stosunek plciowy ojca z corkami, a z tego aktu wyrosl w pozniejszych pokoleniach narod...

"Było to oczywiste że wszystkie te zboczenia są okropnością." - Twoja kolejna ocena podyktowana jest kryteriami seksualnosci z XX wieku a nie z Ewangelii, bo jak slusznie zauwazyles - nic w niej nie stoi o tych zboczeniach. Szanowny Konserwatysto, badz zatem wierny Pismu i staraj sie tez od czasu do czasu powstrzymac, bo "Ten, kto umie panowac nad soba, jest wiekszy od tego, kto twierdze zdobywa." Poszukaj w przyslowiach :)
Kamil_Stuttgart
 
Posty: 42
Dołączył(a): Wt lut 16, 2016 17:16
Lokalizacja: Stuttgart
wyznanie: luteranin
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Grzegorz » Pn lut 22, 2016 19:30

To prace wybitnych romanistow, pana prpf. K. Bogackiego i R. Foryckiego. Zajmuja sie oni wczesnym chrzescijanstwem w Imperium. Siegnij, do ktorych zechcesz. Tam znajdziesz dowody


A mógłbyś wskazać przykładową pracę tych naukowców, w której jest poruszana ta kwestia? Bo jednakowoż nie sądzę, żeby ten temat przewijał się wszędzie.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości