Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez pająk » Cz cze 16, 2016 15:13

Elżbieta napisał(a):Mi też to się wcale nie podoba, ale na to już chyba wpływu nie mamy.

Nie po to istnieje świat by Ci wszystko w nim się podbało i całe szczęście , że na wszystko nie mamy wpływu, bo byśmy uczynili z tego świta koszmar: my zarozumiali i niewyrozumiali konserwatyści. Kiedyś palono kobiety na stosach, a dziś odmawia się praw..cóż niby nic , a mały postęp, bo wkluczenie to niby nie stos.
pająk
 
Posty: 47
Dołączył(a): Pt sie 29, 2014 17:58
wyznanie: heretyk
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Elżbieta » Cz cze 16, 2016 15:53

Uważasz, że kobiety powinny być ordynowane na duchownych KEA ? Że w naszym KEA brakuje właśnie elementu kobiecego na ambonie i przy ołtarzu i że powinny prowadzić wszystkie Nabożeństwa na równi z mężczyznami ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez pająk » Cz cze 16, 2016 16:46

Jako koserwatysta zwracam uwagę na słowa:
1 Kor. 14, 34-35.
Myślę, że powinnaś je przemyśleć, bo dotyczą one też Ciebie.
i te:
1 Kor. 11, 3-9
pająk
 
Posty: 47
Dołączył(a): Pt sie 29, 2014 17:58
wyznanie: heretyk
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Elżbieta » Cz cze 16, 2016 17:09

Jest tylko jedno małe ale, ja nie pretenduję do roli księdza a głoszenie Słowa Bożego należy do wszystkich, bo czyż matka dziecka nie naucza, a przecież nie jest księdzem. Obecnie również wiele matek samotnie wychowuje dzieci, to kto wg Ciebie ma te dzieci uczyć ? Ojciec, którego nie ma, albo może w innym wypadku, kiedy ojciec jest niewierzący, albo innego wyznania - jaka wobec tego ma być rola matki ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Elżbieta » Cz cze 16, 2016 17:17

Jeszcze jedno, bardzo chętnie ograniczyłabym się do roli miotły, ale może zauważyłeś, że zostałam sama, a mężczyźni, którzy byli moderatorami już bardzo dawno temu zniknęli z horyzontu forum. Admin obecnie również ma niewiele czasu. Czy wobec tego forum należało by zamknąć, by jedyny pozostały moderator nie miał możliwości zabierania głosu - wg zacytowanych przez Ciebie wersetów.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Grzegorz » Cz cze 16, 2016 17:20

pająk napisał(a): Kiedyś palono kobiety na stosach, a dziś odmawia się praw..cóż niby nic , a mały postęp, bo wkluczenie to niby nie stos.


A to mężczyzn na stosach nie palono?
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Elżbieta » Cz cze 16, 2016 17:36

A gdzież tam, oczywiście, że nie palono :D
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez pająk » Cz cze 16, 2016 18:32

Elżbieta napisał(a):Czy wobec tego forum należało by zamknąć, by jedyny pozostały moderator nie miał możliwości zabierania głosu - wg zacytowanych przez Ciebie wersetów.

Gdybyśmy trakaktowali słowa w Bibli litrealnie to niestety nie powinnaś zabierać głosu. Problem w tym, że wielu chrześcijan traktuje Biblię wybiórczo. Tak jak im jest wygodnie - wyczytuja tylko to co jest zgodne z ich pogladmi. Stąd tyle inerpretacji.
pająk
 
Posty: 47
Dołączył(a): Pt sie 29, 2014 17:58
wyznanie: heretyk
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Elżbieta » Cz cze 16, 2016 18:42

No tak, ale również szczerze mówiąc wielu tu zgłaszających się panów szuka swojej drogi i niewiele w ogóle wie na tematy tu poruszane, więc przy takich jestem asem, więc chyba mogę przynajmniej w niektórych sprawach zabierać głos. Jeżeli czegoś nie wiem, to nie zabieram głosu, albo dowiaduję się u mądrzejszych od siebie. Z całą pewnością nie wiesz, że na samym początku było zaznaczone, że żadne z nas nie ma przygotowania teologicznego i wszyscy jesteśmy amatorami, ale ile wiemy, to pomagamy co prawda w tej chwili mamy jednego duchownego luterańskiego ale on ma dla nas niewiele czasu. Oprócz tego mamy współpracownika ekumenicznego i on o ile może pomaga.
Nie uważam byśmy tu złą robotę robili, więc nie mam sobie nic do wyrzucenia.

Jeszcze raz zaznaczam, nigdy nie pretendowałam do roli duchownego i nigdy nie było to moim zamiarem
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez pająk » Cz cze 16, 2016 18:56

Przechodzac do meritum..
Przeciwnicy tak samo jak zwlennicy ordynacji znajdą mnóstwo agumentów biblijnch - za lub przeciw.
Zasadnicze pytanie jest takie:
Czy ordynacja kobiet jest zgodna z Duchem Biblii?
A gdy się chce udzielić odpowiedzi na to pytanie trzeba uwzględnić chociażby kontekst historyczny - rola i pozycja kobiety w tamtych czasach . Biblia nie była spisywania w próżni historycznej oderwanej od rzeczywistosci.
pająk
 
Posty: 47
Dołączył(a): Pt sie 29, 2014 17:58
wyznanie: heretyk
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości