Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

chrzest wedlug Luteran.

chrzest wedlug Luteran.

Postprzez blaisee » Pt kwi 03, 2015 16:27

O luteranskiej wierze w temacie chrztu wiem tylko tyle ze naleza do protestantow chrzacych niemowleta. Ale nie wiem nic wiecej, czym wedlug luteran chrzest jest?
Ja choc mam na boku napisane wyznanie baptystyczne to mam watpliwosci co do ponownego udzielana go osobom ktore byly ochrzczone jako niemowleta w innych kosciolach.
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: chrzest wedlug Luteran.

Postprzez Jacek » Pt kwi 03, 2015 19:23

Chrzest jest jeden na cale zycie .
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: chrzest wedlug Luteran.

Postprzez Kubala95 » Pt kwi 03, 2015 20:12

W rozumieniu luterańskim (a być może i ewangelickim, ale nie chcę przesadzić) chrzest jest jednym z dwóch sakramentów (drugi to Komunia). W przeciwieństwie do doktryny rzymskokatolickiej zmywa on nie cały grzech pierworodny, ale jedynie winę za niego (w myśl zasady, że grzeszność ludzka jest wrodzona i nie można się jej w żaden sposób pozbyć, a jedynie liczyć na Bożą łaskę wynikającą z wiary). Chrzest w KEA jest poważany we wszystkich Kościołach zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej (również w KRK), za wyjątkiem... Twoich baptystów.
Ostatnio edytowano Pt kwi 03, 2015 22:07 przez Kubala95, łącznie edytowano 1 raz
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: chrzest wedlug Luteran.

Postprzez blaisee » Pt kwi 03, 2015 20:36

Nie bede sie czepiać, ale blagam na przyszłość - baptyści a nie babtyści :cry: :D

No ja wiem właśnie że KChB nie przyjęło deklaracji o uznaniu chrztu, uznajac ze chrzest powinien byc udzielany na wyznanie wiary, no i ja sie z tym zgadzam (jak bym sie nie zgadzal to nie nazywalbym sie juz baptysta czyli chrzcicielem :D) Ale nie zgadzam się z powtórnym chrzczenie osob ktore byly ochrzczone w niemowlectwie np w KEA czy innych kosciolach chrzczacych niemowleta. Jest przeciez napisane "Jeden Pan, Jedna Wiara, Jeden Chrzest"
Według mnie powinno się conajmniej dać wolną ręke w tej kwestii osobom ktore byly ochrczone w niemowlectwie, a nie przymuszac do ponownego.
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: chrzest wedlug Luteran.

Postprzez Kubala95 » Pt kwi 03, 2015 22:07

Przepraszam, poprawiłem już pisownię ;)
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: chrzest wedlug Luteran.

Postprzez Aleksander » Pt kwi 03, 2015 22:41

Blaisee, to jest jeden z najważniejszych fragmentów w Piśmie Św mówiących o tym co nas wszystkich łączy w jedną rodzinę, naród i Nowe Stworzenie: Jeden Pan, jedna wiara i jeden chrzest! Ponowne chrzczenie łamie zasadę objawioną w tych słowach. Niestety wielu dopuszczających się ponownego chrztu, aby usprawiedliwić swoje praktyki posuwają się do stwierdzeń, że tylko oni są w Panu, wierze i chrzcie, a reszta musi do nich dołączyć. Modlę się aby Bóg zlitował się nad nimi i nami i pomógł zaprzestać wstydliwych praktyk powtórnego chrztu.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: chrzest wedlug Luteran.

Postprzez blaisee » So kwi 04, 2015 06:42

Osobiście nie spotkałem sie ze stwierdzeniem ze chrzczacy niemowleta nie sa w Panu, natomiast jak najbardziej ze taki chrzest to nie chrzest i trzeba chrzcic ponownie.
A tak swoja droga to wydaje mi sie ze wbrew pozorom bardziej na strazy ponownego chrzczenia stoja zielonoswiatkowcy niz baptysci.

Ale jest szansa ze w koncu dojdziemy do jakiegos rozwiazania w kwestii chrztu
http://metodysci.pl/metodysci-i-baptysci/ - tu wypowiedz baptystycznego pastora
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: chrzest wedlug Luteran.

Postprzez Aleksander » So kwi 04, 2015 10:01

Blaisee byłem członkiem KChB w Polsce. Skończyłem baptystyczne seminarium. Szykowalem się do tego aby zostać ordynowanym pastorem. Uczestniczyłem w powstaniu 3 zboru we Wrocławiu. Podobnie jak inni wierzylem w chrzest dla dorosłych na wyznanie wiary oraz ponowny chrzest. Jednak gdy spotkałem teologię przymierza nauczaną w kościołach reformowanych 3 lata badałem sprawę chrztu. Przyjąłem jednak pogląd reformowany podobnie jak i reszta pastorow w tym zborze, a po jakimś czasie nasza przygoda z KChB się zakończyła.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: chrzest wedlug Luteran.

Postprzez blaisee » So kwi 04, 2015 12:29

pastor Aleksander napisał(a):Blaisee byłem członkiem KChB w Polsce. Skończyłem baptystyczne seminarium.

Ja byłem członkiem KZ. Dla osoby ktora miala kontakt z kosciolem tylko na sluby i pogrzeby KZ jest bardzo atrakcyjny. Jednak z czasem emocje opadły i zobaczyłem ze to nie to. Sam KZ w sobie nie jest zly, lecz ten zbor mial z kosciolem zielonoswiatkowym wspolna jedynie nazwe :wink:

pastor Aleksander napisał(a): Podobnie jak inni wierzylem w chrzest dla dorosłych na wyznanie wiary oraz ponowny chrzest.

W chrzest doroslych to niekoniecznie (bo czesto przyjmuje sie go przed 18 rokiem zycia :D ) ale chrzest wiary tez wierze i obecnie uznaje ze jest najbardziej poprawny, aczkolwiek nie jestem zagorzalym fanatykiem. Natomiast bledem jest dla mnie ponowny chrzest, jako obligatoryjny. według mnie powinno sie odesjc od powtarzania albo dac wolny wybor tym ktorzy byli ochrzczeni.

pastor Aleksander napisał(a): Jednak gdy spotkałem teologię przymierza nauczaną w kościołach reformowanych 3 lata badałem sprawę chrztu. Przyjąłem jednak pogląd reformowany podobnie jak i reszta pastorow w tym zborze, a po jakimś czasie nasza przygoda z KChB się zakończyła.

teologia przymierza jest bardzo sensowna, moze tez kiedys dojrzeje do chrztu niemowlat :D Narazie nawet nie mam w poblizu zadnego zboru praktykujacego chrzest niemowlat. Jedynie kilku-kilkunasto osobowa filie luteranska.
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  


Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości