Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Dokąd zmierzamy?

Re: Dokąd zmierzamy?

Postprzez Maksymilian » Cz sie 10, 2017 20:19

Ja np. w pierwszej fali byłem związany krótko z adwentystami, a dopiero potem pokrętną przez sympatie do metodystów dotarłem do luteranizmu.
Maksymilian
 
  

Re: Dokąd zmierzamy?

Postprzez Herbert » Cz sie 10, 2017 20:42

Wielką siłą jest nasza liturgia, o ile jest odprawiana w pełni. Kazanie nie wystarczy, choćby najlepsze - ważny jest Sakrament Ołtarza (Komunii Świętej). No i te nasze pieśni - piękne teksty z wielowiekowej tradycji pietystycznej, aktualne i dziś, o ile są śpiewane całym sercem.
Herbert
 
  

Re: Dokąd zmierzamy?

Postprzez Maksymilian » Cz sie 10, 2017 20:57

Zgadzam się, ale pieśni muszą naprawdę być śpiewane, bo czasem zbór niby śpiewa niby nie, każdy kto potrafi powinien naprawdę starać się swoim głosem dawać przykład.
Maksymilian
 
  

Re: Dokąd zmierzamy?

Postprzez Aleksander » Pn sie 14, 2017 07:21

Jestem z rodziną teraz w Polsce na wakacjach, a dokładnie w Słupsku. Odwiedziliśmy parafię Kościoła Ewangelickiego w ostanią niedzielę w Słupsku. Niestety nie mieliśmy okazji poznać ludzi bardziej prywatnie. Odbyło się też tylko Nabożeństwo Słowa. Wydaję mi się że prowadził młody student/wikariusz. A jednak bardzo pozytywnie nas zaskoczył kazaniem. Myślałem że czegoś takiego jużnie usłyszę w KEA. Mianowicie całe Pismo Święte jest natchnionym Słowem Bożym i wymaga od chrześcijanina posłuszeństwa względem wszystkich jego nauk, przykazań i obietnic! Nie mówiąc o tym, że stwierdzenie "Pismo Święte tylko zawiera Słowo Boże..." zostało nazwane nauką szatańską już nie mógłbym nawet we śnie wyobrazić, aby mogło paść z ambony w KEA. Jednak jest to możliwe! Młode pokolenie księży z ortodoksyjną wiarą "przedziera się"....

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Dokąd zmierzamy?

Postprzez Zofia » Pn sie 14, 2017 12:16

Polski pastor o pastorstwie kobiet /Paweł Bartosik z Kośc. Reform. w Gdańsku/:

https://chnnews.pl/kraj/item/3961-polsk ... kusje.html
Zofia
 
  

Re: Dokąd zmierzamy?

Postprzez Maksymilian » Pn sie 14, 2017 14:09

To był student :) zacny człowiek, miałem go przyjemność poznać, wbrew pozorom Pastorze w KEA jest dość dużo osób tak uważających, tylko nie są widoczni w blaskach tego świata.
Maksymilian
 
  

Poprzednia strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości