Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Staroluteranizm, pietyzm, konfesjonalizm i wysokokościelność

Staroluteranizm, pietyzm, konfesjonalizm i wysokokościelność

Postprzez Berk » Wt gru 28, 2021 10:23

Zerknąłem dziś na artykuł o Staroluteranizmie gdzie postawiona została taka teza "Obecnie staroluteranie mieszkają głównie w Niemczech i Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wiernych Kościołów staroluterańskich cechuje pietystyczna pobożność oraz konserwatywne stanowisko w kwestiach luterańskiej liturgii, nauczania moralnego i dyscypliny kościelnej. Stanowczo odrzucają teologię liberalnego chrześcijaństwa."

Jako że bliżej mi do pietyzmu niż wysokokościelności to też może ktoś wyjaśni mi jak się ma staroluteranizm do pietyzmu a pietyzm do konserwatywnego stanowiska w kwestii liturgii. Bo na myśl przychodzi mi tu liturgia wysoka, którą przecież wielu tutejszych bywalców ceni. A skolei pietyzm raczej mi sie nie kojarzy z liturgia wysoka.
Poza tym z tego co wyczytałem do w synodzie Missouri jak rozumiem nie ma episkopatu... Bo na czele stoi prezydent kościoła czy bardziej na styl reformowano-metodystyczny.
Berk
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt sie 27, 2021 10:14
wyznanie: ewangelicyzm
  

Re: Staroluteranizm, pietyzm, konfesjonalizm i wysokokościel

Postprzez Grzegorz » Wt gru 28, 2021 11:07

Wydaje mi się, że w swojej istocie pietyzm stawia na pierwszym miejscu indywidualne doświadczenie religijne (niezależnie od tego jak sami pietyści to nazywają). Stąd niewielkie zainteresowanie wysoką liturgią, ponieważ jej walory są dostrzegalne gdy myślimy w perspektywie społeczności. W perspektywie jednostki wysoka czy niska liturgia są wyłącznie kwestią estetyki. Tak więc większość pietystów, jakich spotkałem w Polsce, nie ceniła liturgii.

Niemniej, elementy pobożności pietystycznej (takie jak: indywidualne studiowanie Biblii, spotkania modlitewne poza formalnymi strukturami Kościoła) bez problemu można pogodzić z ortodoksyjnym luteranizmem.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Staroluteranizm, pietyzm, konfesjonalizm i wysokokościel

Postprzez Aleksander » Wt gru 28, 2021 11:11

Z mojego własnego podwórka widać dokładnie to samo. Wysoko-koscielność objawia się tylko w sferze liturgii. Praktycznie nie ma zainteresowania systemem episkopalnym. Nawet zmiana tytuły "przewodniczący" na "biskup" nic nie zmienia. Ceni się system kongregacjonalno-synodalny, i raczej wysiłek jest ku wzmocnieniu go. Natomiast władza pomiędzy synodami opiera się na dwóch nogach. Rada Kościoła w większości prowadzona przez świeckich, czyli administracja, oraz kolegium pastorskie (Konsystorz).
Myślę, że dopóki doktryna o sukcesji apostolskiej będzie interpretowana jako wierność nauce Ewangelii system Kościoła będzie sprawą drugorzędną. Wystarczy zadać pytanie: jakie jest naturalne miejsce głoszenia Ewangelii? Luteranie i Anglikanie odpowiedzą różnie na to pytanie. Myślę, że Luteranie w dużej mierze zawężą odpowiedź do Świętej Służby (Divine Service) w lokalnym zborze. Jeśli udać się za tradycyjnym spojrzeniem na sukcesję apostolska, to musielibyśmy udać się za biskupami, którzy ją przechowują. A więc odpowiedź może wiązać się raczej z biskupem i wyświęconych przez niego i podlegających mu księży. To jest zmiana, na którą ludzie wcale nie są gotowi. Nie mówiąc już o tym że Luteranizm kongregacjonalno-synodalny osiągnął sukcesy: zachował konserwatywne nauczanie, jest bardzo misyjny, lepiej zachowuje dyscyplinę.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Staroluteranizm, pietyzm, konfesjonalizm i wysokokościel

Postprzez Aleksander » Wt gru 28, 2021 11:18

Grzegorz napisał(a):Wydaje mi się, że w swojej istocie pietyzm stawia na pierwszym miejscu indywidualne doświadczenie religijne (niezależnie od tego jak sami pietyści to nazywają). Stąd niewielkie zainteresowanie wysoką liturgią, ponieważ jej walory są dostrzegalne gdy myślimy w perspektywie społeczności. W perspektywie jednostki wysoka czy niska liturgia są wyłącznie kwestią estetyki. Tak więc większość pietystów, jakich spotkałem w Polsce, nie ceniła liturgii.

Niemniej, elementy pobożności pietystycznej (takie jak: indywidualne studiowanie Biblii, spotkania modlitewne poza formalnymi strukturami Kościoła) bez problemu można pogodzić z ortodoksyjnym luteranizmem.
Indywidualne doświadczenie religijne jest szczególnie przeżywane czy to na początku osobistej drogi wiary, czy to w wieku młodym. Zazwyczaj w późniejszym okresie pojawia się pytanie o korzenie, tradycje, przynależność do czegoś co ma historyczną ciągłość i itd. Z tego powodu obserwujemy ogrom konwersji do KRK i Prawosławia na Zachodzie. Chociażby z tego powodu liberałowie tak "cnotliwie" kultywują wysoko-kościelne obrzędy.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Staroluteranizm, pietyzm, konfesjonalizm i wysokokościel

Postprzez Aleksander » Wt gru 28, 2021 11:28

Dla mnie ważne jest, aby nauka o sukcesji apostolskiej nie była zawężana tylko do wierności wiary chrześcijańskiej, ale też była powiązaną z darem Ducha Świętego charyzmatów do posługi głoszenia Ewangelii w sposób formalny, czyli z kolegium pastorskim/księży. Przede wszystkim zanikło zjawisko "samo-ordynacji" ogólnie rzecz ujmując. Po drugie, dążenie do szerszego rozpoznawania kolegiów pastorskich na całym świecie. W chwili obecnej jest nie możliwe aby Anglikanie uznali kolegium pastorskie na równych prawach chociażby mojego Kościoła i itd.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Staroluteranizm, pietyzm, konfesjonalizm i wysokokościel

Postprzez Berk » Wt gru 28, 2021 12:34

Aleksander napisał(a):Nie mówiąc już o tym że Luteranizm kongregacjonalno-synodalny osiągnął sukcesy: zachował konserwatywne nauczanie, jest bardzo misyjny, lepiej zachowuje dyscyplinę.

Ja się z tym zgadzam, sam wolę taki ustrój, ale zastanawiam jak to połączyć z luterańską konfesyjnością ta utrzymywała biskupów. Rozumiem że w USA czy Anglii to nie jest zaden problem, ale zastanawiam sie jak takie rozumienie przyjmuja konfesyjni luteranje np ze Skandynawii. I czy na takie podejscie do organizacji Kościola w USA czy UK nie miał wpływu dosc popularny tam kalwinizm i metodyzm
Berk
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt sie 27, 2021 10:14
wyznanie: ewangelicyzm
  

Re: Staroluteranizm, pietyzm, konfesjonalizm i wysokokościel

Postprzez Aleksander » Wt gru 28, 2021 12:39

Berk napisał(a):
Aleksander napisał(a):Nie mówiąc już o tym że Luteranizm kongregacjonalno-synodalny osiągnął sukcesy: zachował konserwatywne nauczanie, jest bardzo misyjny, lepiej zachowuje dyscyplinę.

I czy na takie podejscie do organizacji Kościola w USA czy UK nie miał wpływu dosc popularny tam kalwinizm i metodyzm

Jeśli o chodzi o ostatnie stwierdzenie, to nie sądzę. LCMS jest zjednoczeniem kilku Synodów, tradycji Luterańskich. Taka forma została przyjęta, która pomoże utrzymać jedność.
Konfesje uznają system/kształt Kościoła za sprawę drugorzędną. Dlatego nie ma w tym niczego krytycznego. Luteranizm od samego początku obchodził się z szacunkiem do Tradycji. Tam gdzie nie ma zachowanej Tradycji, powstają nowsze twory, ale nie wrogie starym.


Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Staroluteranizm, pietyzm, konfesjonalizm i wysokokościel

Postprzez Berk » Wt gru 28, 2021 12:50

Aleksandrze, chyba coś nie tak sie wyslalo bo widzę tylko cytowania a nie widzę tresci komentarza

Edit: juz widze :mrgreen:

Z tego powodu obserwujemy ogrom konwersji do KRK i Prawosławia na Zachodzie.

A to ciekawa teza. Bo faktycznie przypadki konwersji są mi znane - głownie z anglikanizmu - ale raczej nie widzę żeby Kościól katolicki w tych krajach jakos gwaltownie sie rozwijal? Natomiast z tego co widze to mam wrazenie ze najbardziej rozwijaja sie koscioly zielonoswiatkowe ale nje te klasyczne tylko mam wrazenie ze im bardziej "dziwaczna" denominacja zielonoswiatkowa tym lepeij sie rozwija
Berk
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt sie 27, 2021 10:14
wyznanie: ewangelicyzm
  

Re: Staroluteranizm, pietyzm, konfesjonalizm i wysokokościel

Postprzez Grzegorz » Wt gru 28, 2021 12:56

Aleksander napisał(a):Praktycznie nie ma zainteresowania systemem episkopalnym.


A to już w ogóle jest abstrakcja dla pietystów ;) Niewiele osób myśli w kategoriach "co jest korzystne dla Kościoła w skali kraju?". Nawiasem mówiąc, sam z biegiem lat przestaję cenić system episkopalny. Uważam, że łatwo prowadzi on do patologii, gdzie zbyt duża władza skupiona jest w rękach paru osób.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Staroluteranizm, pietyzm, konfesjonalizm i wysokokościel

Postprzez Aleksander » Wt gru 28, 2021 13:06

Berk napisał(a):Aleksandrze, chyba coś nie tak sie wyslalo bo widzę tylko cytowania a nie widzę tresci komentarza

Edit: juz widze :mrgreen:

Z tego powodu obserwujemy ogrom konwersji do KRK i Prawosławia na Zachodzie.

A to ciekawa teza. Bo faktycznie przypadki konwersji są mi znane - głownie z anglikanizmu - ale raczej nie widzę żeby Kościól katolicki w tych krajach jakos gwaltownie sie rozwijal? Natomiast z tego co widze to mam wrazenie ze najbardziej rozwijaja sie koscioly zielonoswiatkowe ale nje te klasyczne tylko mam wrazenie ze im bardziej "dziwaczna" denominacja zielonoswiatkowa tym lepeij sie rozwija
Jeden element można by przypisać jako wpływ Prezbiteriański na LCMS, który jest obecny w moim Kościele. Być może Anglia i USA gdzieś wciąż mają resztkę purytanizmu zachowaną. Jest to urząd starszego (elder) w zborze lokalnym. Odróżnia się od Prezbiterianizmu tym, że starsi nie są ordynowani, nie ma obrzędu nakładania rąk, lecz składają przysięgę, zresztą jak i wszyscy świeccy zajmujący urzędy w Kościele.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Następna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości