Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

KOSCIOL LUTERANSKI-JAKI BYC POWINIEN.

KOSCIOL LUTERANSKI-JAKI BYC POWINIEN.

Postprzez Jacek » N lut 20, 2011 14:40

Wypowiadam sie tutaj wylacznie we wlasnym zakresie. Jaki powinien byc kosciol Evangelicko-Augsburski w Polsce?. Chcialbym znalezc w takim kosciele przedewszystkim oparcie swoisty fundament mojego wyznania luteranskiego. Wlasciwie odpowiedz nie jest skomplikowana. Mozna polaczyc dwie sprawy, a/ sprawa liturgii: Niestety obecna liturgia praktycznie mozna powiedziec jest w swoistych powijakach, w przedsiagu minionych wiekow nic sie nie zmienilo, duze pozostalosci historycznych wplywow tzw. Kosciola Unijnego w Polsce, ktore mialo negatywny wplyw na Kosciol Augsburski w Polsce, zrobilo swoje. Bedac na obczyznie moge czesto brac udzial w nabozenstwie tj. Wielkiej Mszy Luteranskiej w Kosciele Szwecji, czy w odlamie konserwatywnym Missionsprovinsen, czy Synodu Wisconsin, Missourii, i moge tam zauwazyc jedno, ze wszedzie Högmessa jest taka sama, niezaleznie od organizacyjnej przynaleznosci koscielnej. Bogata rozbudowana liturgia spiewana, ksieza celebrujacy w albach ze stola, i ornatach, znakomita oprawa muzyczna-organowa i chor. I jest to najprawdziwsza Msza Lutheranska, zachowana z czasow epoki Ks.Dr.Martina Luthra, Ktos moze powiedziec znow ze bardzo przypomina mu KrK, nic bardziej mylnego. W Szwecji katolicyzm byl tak znienawidzony, ze mozna powiedziec od niedawna bardzo mala spolecznosc KrK glownie emigrancka cieszy sie wolnoscia, do niedawna wyznanie Rzymsko-Katolickie bylo tu oficjalnie panstwowo zabronione. A wiec powtarzam historyczna Wielka Msza Lutheranska jest sprawowana wlasnie w Kosciolach Lutheranskich Szwecji. Natomiast w Polsce faktycznie nabozenstwo przypomina typowo Kosciol Kalvinski, co mialem mozliwosc porownac bedac jakis czas w Hollandii. b/ Dogmatyka Kosciola- Chcialbym aby KEA przejela dogmatyke fundamentalnego lutheranismu z Synodu Wisconsin, twarda nauke i bezkompromisowa. Twarde zdanie i nieodwoalne na temat: Ordynacji kobiet,Homosexualistow,Aborcji,.Rozwodow,Eutanazji. I dopiero po takim twardym stanowisku w tych sprawach moge miec swoje oparcie w Kosciele. W sprawie ordynacji duchownych a takze motywow przyjmowania do uczelni teologicznych kandydatow do stanu duchownego, powinno sie przeprowadzac swoista ostra selekcje, aby pozbyc sie ludzi karijerowiczow, przypadkowych osob z ulicy, wg, zasady NIe matura lecz chec szczera zrobi z ciebie oficera. Dlatego taka komisja w KEA powinna zatwierdzac kandydata do stanu duchownego, czy reprezentuje on odpowiednie powolanie do sluzby bozej. Bo pamietajmy ze on musi byc posluszny kosciolowi w sprawach dogmatycznych, a nie za plecami kosciola glosic liberalne herezje. KEA powinna takze przyjzec sie glebiej w sprawach rozwodow, aby nie panowala opinia, ze do kosciola konwertuja osoby ktore w latwy sposob chca otrzymac rozwod koscielny i ponownie zawrzec slub koscielny, Kosciol nie moze byc klubem w Las Vegas, gdzie za pieniadze mozna to zalatwic. Jest wiele przykladow ktore KEA w POLSCE moze przejac jako wzor do nasladowania, chociazby system hierachiczny ustroju kosciola ze Skandinavii lub Lotwy, ktory bardziej scala kosciol w jednosc. W sprawach Ekumenizmu juz sie wypowiadalem, ze czesto lokalne przyjazne kontakty z innymi wyzaniami nie nazywajmy ekumenicznym. Powiem krotko Ekumenizm w obecnej sytuacji jest niemozliwy. Poczekajmy do okraglej rocznicy 500 Lecia Reformacji, i patrzmy na kroki potrzynione przez Vatikan i Kosciol Prawoslawny. Pamietajmy ze to my opieramy sie w 100 % na naukach Biblijnych nie oni, wiec kto do kogo ma przyjsc. Miejmy wlasna godnosc i szacunek dla samych siebie. Co innego sojusz z konserwatywnymi kosciolami protestanckimi gdzie stosuje prosta zasade: MASZERUJEMY OSOBNO LECZ UDERZAJAMY RAZEM.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: KOSCIOL LUTERANSKI-JAKI BYC POWINIEN.

Postprzez Paweł » N lut 20, 2011 16:11

Zwiastowanie Slowa i sakrament ołtarza - podobno dwie nierozerwalne czesci nabozenstwa kea. Ile to juz synodow kea, konferencji z powagą i stanowczością rozprawiało o tym. Najmniejszej próby zmiany.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: KOSCIOL LUTERANSKI-JAKI BYC POWINIEN.

Postprzez Jacek » N lut 20, 2011 16:23

Mnie najbardziej przeraza lekcewazace podejscie do Skramentu Oltarza- Jak slysze w Polsce raz w miesiacu, to mnie trzesie, niektorzy to tlumacza ze malo ludzi przystapi, A w takiej Szwecji gdzie bardzo malo ludzi uczeszcza, jest co niedziele i swieta. Wiec o co tu chodzi ?, to swiadczy o plytkosci naszej wiary. Sakrament Oltarza to najwazniejsza czesc, dla mnie takie nabozenstwo bez tego sakramentu nie spelnia swojej roli, i wole pozostac w domu. Kto to wymyslil ? i na jakiej podstawie?. Jezeli ludzie unikaja sakramantu oltarza to dla mnie nie sa Chrzescijanami, ani Ewangelikami
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: KOSCIOL LUTERANSKI-JAKI BYC POWINIEN.

Postprzez Jacek » Pt lut 25, 2011 19:19

Przeczytajcie na portalu EKUMENIZM, dane dotyczace Kosciolow Luteranskich na swiecie. A wnioski wyciagnijcie sami.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: KOSCIOL LUTERANSKI-JAKI BYC POWINIEN.

Postprzez Elżbieta » Pt lut 25, 2011 21:06

To uważasz, że lepiej robisz nie przychodząc na Nabożeństwo ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KOSCIOL LUTERANSKI-JAKI BYC POWINIEN.

Postprzez Jacek » So lut 26, 2011 16:41

Dla mnie nabozenstwo liczy sie tylko z EUCHARYSTIA, reszta przypomina mi zebranie.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: KOSCIOL LUTERANSKI-JAKI BYC POWINIEN.

Postprzez Elżbieta » So lut 26, 2011 21:22

Vikingu, zwiastowanie Ewangelii ludziom zebranym w kościele, przypomina Ci zebranie ?
Ty się zastanowiłeś, co piszesz ? Chyba się ciut zagalopowałeś.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KOSCIOL LUTERANSKI-JAKI BYC POWINIEN.

Postprzez Tomasz » So lut 26, 2011 21:26

Kościół nie powinien zaniedbywać zarówno posługi Słowa jak i Sakramentów. Rozumiem, że Nabożeństwo bez Komunii jest "niepełne" ale zwiastowanie Ewangelii jest również ważne i nie należy nim pogardzać.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KOSCIOL LUTERANSKI-JAKI BYC POWINIEN.

Postprzez Jacek » N lut 27, 2011 11:37

TO CZYNCIE NA MOJA PAMIATKE. Powiedzial wyraznie JEZUS. I po to sie zbieramy w kosciele zeby to czynic co niedziele, a nie raz w miesiacu, czy na pol roku. Odeszlismy daleko, nie tylko od Lutheranizmu. Zwiastowanie Ewangeli jest bardzo wazne,ale coz jezeli my praktycznie nie stosujemy sie do zalecen Jezusa jesli chodzi o EUCHARYSTIE, czyli super najwazniejsza sprawe, Spozywamy jego cialo i krew obecna w Eucharystii, kto tego unika, unika Jezusa. I tu sie zgadzam w pelni z Tomaszem, ze takie nabozenstwo jest niepelne. Dlaczego w innych krajach mozna to czynic co niedziele bez wzgledu na ilosc osob, a w Polsce jak zwykle wszystko czyni sie odwrotnie. Moze troche impulsywnie to Ela skomentowalem. Poniewaz organizowanie wspolnoty Eucharystycznej raz w miesiacu czy na pol roku- oddala nas od wiary. Moj poglad jest od strony Staroluteranskiej, i nie ja jestem tworca tego pogladu, ale znani ortodoxi Lutheranscy na zachodzie. Elzbieto czasami musisz sie zastanowic i zadac sobie pytanie, Co jest przyczyna slabej frekwencji w kosciolach Lutheranskich? Dlaczego Lutheranizm w Europie topnieje w zastraszajacym tepie ? Czy tylko zwalimy cala wine na sekularyzacje.? Zadaj sobie troche trudu i poczytaj sobie na internecie wyznania bylych pastorow Lutheranskich ktorzy konwertowali na Prawoslawie lub Rzymski-Katolicyzm a ujrzysz przyczyny dla ktorych konwerttowali. I jeszcze jedno kto to wymyslil w swojej chorej wyobrazni i dopuscil EUCHARYSTIE raz w miesiacu, i w niektorych parafiach przed albo po nabozenstwie ? Sama Elzbieto przyznasz ze jestes zwolenniczka przywrocenia w KEA Eucharystii co niedziele, no zapewne nie jest to bez powodu. Po to w koncu przychodze do kosciola zeby osoba ordynowana i upowazniona do udzielenia mi komunii, mogla by mi ja udzielic, albowiem odczuwam taka potrzebe.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: KOSCIOL LUTERANSKI-JAKI BYC POWINIEN.

Postprzez Jacek » N lut 27, 2011 12:11

W sprawie podejscia Lutheranskiego do komuni Sw. proponuje przeczytac stanowisko KEA w tej sprawie: www.luteranie.pl To wyjasni wszystko osobom ktore sobie ten sakrament lekcewaza.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron