Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Synod Wisconsin w Polsce

Synod Wisconsin w Polsce

Postprzez Jakub » Cz mar 31, 2011 18:18

Znalazłem coś ciekawego w internecie http://www.welshistory.org/node/121

Wynika z tego, że w międzywojniu na terenie dawnej Kongresówki wykształcił się wspierany przez Wisconsin Polski Ewangelicko-Luterański Wolny Kościół.
Jego głównym ośrodkiem była Łódź, gdzie pastorem został ks. Gustav Maliszewski. Do wybuchu wojny Kościół liczył około 3000 wiernych w okolicach Warszawy i Łodzi. Miał on 12 zborów i 14 punktów kaznodziejskich.
Kościół miał mocno niemiecki charakter i zakończył swą działalność po 2 WŚ

Ciekawe dlaczego pierwszy raz się spotykam z tym Kościołem? Pamiętam jak mi śp ks. Adam Pilch coś wspominał o tym, że na terenie obecnego Powiatu Piaseczyńskiego w międzywojniu poza KE-A działały też niewielkie grupki luteran nie związane z KE-A. Ale wtedy myślałem, że to były jakieś niemieckie misje unijne. A tu Wisconsin...

Zetknął się może ktoś z was z tym?
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Synod Wisconsin w Polsce

Postprzez Tomasz » Cz mar 31, 2011 19:55

Nie spotkałem się z takimi informacjami, ale to bardzo ciekawy temat. Dobrze będzie poszperać trochę tu i ówdzie.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Synod Wisconsin w Polsce

Postprzez Jacek » Cz mar 31, 2011 20:27

Skontaktuje sie z Visconsinowcami w Uppsali, w przyszlym tygodniu, moze oni beda cos viedzieli na temat povojennych losow Kosciola Synodu Viscomsin w Polsce.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Synod Wisconsin w Polsce

Postprzez Jakub » Cz mar 31, 2011 20:52

Losy powojenne są akurat proste -po ucieczce do Niemiec zrzeszyli się w Kościół, który ostatecznie wchłonął SELK
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Synod Wisconsin w Polsce

Postprzez Jacek » Pt kwi 01, 2011 06:47

Jakub-niekoniecznie,po zakonczeniu dzialan vojennych,czesc imigrantov zarowno narodovosci polskiej jak i niemieckiej/luteran/ przybyla do Szvecji. W Ystad spotkalem paru parafian ktorych przodkovie vyvodzili sie z Mazur. Nie chcieli jechac do Niemiec.bo ich rdzennych Mazurov utozsamiano z Niemcami.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  


Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron