Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Porządek kościelny Wacława Adama

Porządek kościelny Wacława Adama

Postprzez Piotr Małysz » Pn cze 06, 2011 03:47

Dla zainteresowanych historią śląskiego/polskiego Luteranizmu, podaję link do szesnastowiecznych porządków kościelnych księcia cieszyńskiego Wacława Adama i księżnej Katarzyny Sydonii. Porządki te zeskanowałem z pracy doktorskiej ks. dr. Andrzeja Wantuły wydanej w 1937r.

Plik w formacie pdf można pobrać TUTAJ.

ks. dr PM
Piotr Małysz
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt mar 26, 2010 23:45
wyznanie: luterańskie
dyplomy: 1
  

Re: Porządek kościelny Wacława Adama

Postprzez Paweł » Pn cze 06, 2011 05:44

Dziękujemy za ten dokument. Niewiele takich pism jest dostępnych szerszemu gronu czytelników.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Porządek kościelny Wacława Adama

Postprzez Tomasz » Pn cze 06, 2011 07:09

To bardzo ciekawy dokument. Takie "perełki" należy rozpowszechniać i zainteresować nimi jak najszersze grono czytelników. To żywa historia naszego Kościoła - a bez zrozumienia historii nie zrozumiemy teraźniejszości.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Porządek kościelny Wacława Adama

Postprzez Elżbieta » Pn cze 06, 2011 07:55

Dzisiaj całą noc nie spałam i dopiero teraz postanowiłam sobie dokładnie przeczytać wszystko i zauważyłam, że po prawej stronie jest tłumaczenie tekstu :P . Bez tego tłumaczenia ciężko jest zrozumieć nie mówiąc o prawidłowym wypowiadaniu wyrazów. Wyjątkowy dokument, przyznaję :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Porządek kościelny Wacława Adama

Postprzez Jacek » Pn cze 06, 2011 15:20

Serdeczne podziekowanie za matarial. I Pozdrawiam Ks.Dr.Malysza
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Porządek kościelny Wacława Adama

Postprzez Piotr Małysz » Pn cze 06, 2011 17:48

Też uważam, że jest to materiał niezwykle ciekawy i warty poznania, szczególnie teraz gdy z całą powagą zadajemy sobie pytanie, co znaczy być Luteraninem. Wantuła dowodzi, że porządek Wacława Adama oparty jest bezpośrednio na pismach Lutra, przy czym zachowuje pewien lokalny koloryt: brak w nim napastliwych komentarzy pod adresem papiestwa, zachowuje on pewne lokalne dni świąteczne, itd. Co ciekawe, oba porządki podkreślają znaczenie prywatnej spowiedzi, nie pod względem wyliczania grzechów, ale właśnie świadomego wyznania wiary.

Na marginesie, egzemplarz Rocznika Teologicznego (1937), który miałem w ręku, był bardzo ciekawy. Na odwrocie karty tytułowej były dwie pieczątki: jedna Reichsarchiv w Bydgoszczy, a druga Zbiornicy Księgozbiorów Zabezpieczonych w Stalinogrodzie. Jak i kiedy trafił on na Harvard, nie mam pojęcia.

Bardzo dziękuję za pozdrowienia.
Piotr Małysz
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt mar 26, 2010 23:45
wyznanie: luterańskie
dyplomy: 1
  

Re: Porządek kościelny Wacława Adama

Postprzez Jacek » Pn cze 06, 2011 19:14

Ksieze Doktorze Piotrze-zapraszam czesciej na nasza strone, potrzebujemy od ksiedza duzo ciekawych informacji.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  


Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości