Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Tomasz » So gru 17, 2011 22:57

Oczywiście Vojtasie - to jest moje zdanie i nie zamierzam go tutaj nikomu narzucać :) . Chociaż powiem Wam, że może nawet jestem nie tyle przeciwny zapraszaniu do Sakramentu Ołtarza osób nie należących do KEA (po warunkiem oczywiście, że wierzą w realną obecność Ciała i Krwi Jezusa) co formalnym uniom z kościołami, z którymi jednak wiele nas dzieli.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Aleksander » So gru 17, 2011 23:29

W tym ,Tomaszu, względzie mnie zaskoczyles. Wiele kościołów stosuje zamknięta komunię, zatem to nie nowość i nie ma na co się obrażać. Kiedyś też miałem pogląd podobny do twojego: najpierw zgoda doktrynalna, potem wspólna komunia. Jednak zmieniłem swój pogląd z kilku powodów. Tylko tak w skrócie. Pan Jezus dopuścił Judasza do Stołu bez całkowitej jedności, bowiem sakrament zawsze skutkuje: albo blogoslawienstwo, albo przeklentwo. Drugi, mniej ważący. Kościoły zawsze Sie różniły. Nie zaprzeczam dążeniu do jedności doktrynalnej. Jednak jeśli najpierw będziemy oczekiwać zmian od innych, możemy nigdy nie doczekać wspólnoty ołtarza. Druga sprawa to sama metoda dochodzenia do jedności. Wydaje mi się że Pan Jezus najpierw zapraszał do Stołu, potem zaś przy stole pouczał. Osobiście z niecierpliwością czekam , kiedy w/w Synody zmienią swoje stanowiska.
Jeszcze malutkie sprastowanie :) Kościoły reformowane różnią Sie w zrozumieniu sakramentu na dwa stanowiska: zwinglijanskie (KER) i kalwina (EKR). Moim skromnym zdaniem nie było różnicy po między Kalwinem a Lutrem w kwestii sakramentu. Nie mówię o zwolennikach obozów, lecz o samych postaciach. Dlatego sam nie widzę w czym mam Sie nie zgodzić z ks. Lutrem. Zwolennicy zaś ks. Zwingliego rzeczywiście podchodzą dosyć luźno do sakramentu., chociaż nie zawsze. Wciąż jednak jest wiele rzeczy do omówienia. Chociażby samego kanonu eucharystycznego.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Tomasz » So gru 17, 2011 23:40

Cóż - jak mówią "każdy kij ma dwa końce". Jestem zwolennikiem poglądu "najpierw zgoda doktrynalna, potem wspólna komunia" bowiem może tutaj dochodzić do różnych zgrzytów. Mamy choćby przykład unii z kościołami, gdzie ordynuje się kobiety. Z drugiej strony Pastor oczywiście ma rację, iż osiągnięcie pełnej zgody doktrynalnej jest bardzo trudne a wręcz niemożliwe.
Nie mniej jednak, jestem jak najbardziej za współpracą różnych kościołów - nawet pomimo braku wspólnoty Ołtarza. Bardzo cenię i szanuję Ewangeliczny Kościół Reformowany - reprezentowany przez Pastora jak również Kościół Metodystyczny, który na naszym forum reprezentuje Vojtas.
Cieszę się, że możemy tutaj coś wspólnie budować :)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » So gru 17, 2011 23:48

Tomasz napisał(a):Cóż - jak mówią "każdy kij ma dwa końce". Jestem zwolennikiem poglądu "najpierw zgoda doktrynalna, potem wspólna komunia" bowiem może tutaj dochodzić do różnych zgrzytów. Mamy choćby przykład unii z kościołami, gdzie ordynuje się kobiety. Z drugiej strony Pastor oczywiście ma rację, iż osiągnięcie pełnej zgody doktrynalnej jest bardzo trudne a wręcz niemożliwe.
Nie mniej jednak, jestem jak najbardziej za współpracą różnych kościołów - nawet pomimo braku wspólnoty Ołtarza. Bardzo cenię i szanuję Ewangeliczny Kościół Reformowany - reprezentowany przez Pastora jak również Kościół Metodystyczny, który na naszym forum reprezentuje Vojtas.
Cieszę się, że możemy tutaj coś wspólnie budować :)


szkoda, że z KRK nie da sie nic zbudować
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Jakub » N gru 18, 2011 08:45

Kalwin chciał "posprzątać" to co nabrudził Zwingli, jednakże jego wizja wciąż nie jest luterska.

Dla Kalwina ciało i krew Chrystusa są lokalne, są dostępne jedynie w Niebie, a ich duchowe spożywanie dzieje się przez Ducha Świętego. W odróżnieniu od Zwingliego Kalwin mówi o ciele i krwi, ale nie widzi ich na stole komunijnym, ale w niebie.

Dla Lutra mocą Słowa Bożego w/z/pod chlebem i winem są obecne ciało i krew Jezusa Chrystusa. Zmartwychwstałe i przemienione ciało Jezusa nie musi być lokalne. Może występować wszędzie. Jest to tzw doktryna o wszechobecności ciała. Tym samym chleb i wino są ciałem i krwią i jako takie są rozdzielane podczas Komunii. Wierzymy więc w obecność realną i substancjalną.

Na dokładkę u metodystów jest po prostu wiara w realną obecność. Oczywiście każdy może ją sobie rozumieć jak chce. Natomiast tym co sprawia czy przyjmujemy ciało i krew czy chleb i wino jest nasza wiara, tak więc to wiara jest główną mocą konsekrującą. Również wielu luteran tak uważa, wręcz tak się uczy na lekcjach religii. A Formuła Zgody jest tu dość klarowna
Odrzucamy, że przyczyną obecności ciała i krwi Chrystusa w Świętej Wieczerzy nie jest wszechmocne słowo ustanowienia Chrystusa, lecz wiara.



Nie zgadzam się ani z punktem widzenia Metodystów, ani Kalwina. A z Zwinglim to już totalnie :D. Jednak tak jak ks. pastor powiedział - różnice były zawsze i zawsze będą. A zobaczmy ile nas łączy. Piszemy tutaj w ekumenicznym gronie, a taką zgodność mamy. To jest wspaniałe świadectwo ekumenizmu. Chrześcijaństwo w Europie będzie słabnąć. Stare spory doktrynalne odejdą w zapomnienie. Jedyny spór będzie czy iść szeroką drogą (liberalizm), czy wąską. I w tej wąskiej drodze powinniśmy szukać jak najwięcej sprzymierzeńców. Nie jesteśmy milionowym LCMS, jesteśmy małą grupką w KE-A. Duch Święty działa w każdym Kościele - nawet w KE-Rze :D. I nawet w KE-Rze mają ważną komunię :).
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez skomplik » Pn gru 19, 2011 10:13

Od kiedy to w kościele ewangelicko-luterańskim jest rozumienie Komuni Świętej na sposób zwingliański? przecież to jest kościół kalwiński
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez skomplik » Śr gru 21, 2011 20:20

oczywiście przepraszam miałem na myśli Kościół ewangelicko-reformowany ;) tak myśle o tym forum luterańskim że zastąpiło mi sie słówko ;)
powinno oczywiście być:

skomplik napisał(a):Od kiedy to w kościele ewangelicko-reformowanym jest rozumienie Komuni Świętej na sposób zwingliański? przecież to jest kościół kalwiński



pozdrawiam i jeszcze raz przepraszam za przejęzyczenie ;)
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Aleksander » Śr gru 21, 2011 22:52

Wystarczy zapytać kogoś z KER, a będzie jasne, ze sakrament eucharystii jest dla nich tylko symbolem. Podonie się stało w innych krajach Europy, nawet Holandii. To się tylko tak mowi, ze to kościoły kalwinskie. W rzeczywistości zapanowaly w nich od samego początku bardziej poglądy Zwingliego oraz Erazma z Noterdamu. Kalwin chciał mieć sakrament każdej niedzieli, ale przeważyły głosy rady kościelnej.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Agnes » Cz gru 22, 2011 07:58

Tomasz napisał(a):Oczywiście Vojtasie - to jest moje zdanie i nie zamierzam go tutaj nikomu narzucać :) . Chociaż powiem Wam, że może nawet jestem nie tyle przeciwny zapraszaniu do Sakramentu Ołtarza osób nie należących do KEA (po warunkiem oczywiście, że wierzą w realną obecność Ciała i Krwi Jezusa) co formalnym uniom z kościołami, z którymi jednak wiele nas dzieli.


Zgadzam się. Dokładnie takie jest też moje zdanie.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Tomasz » Cz gru 22, 2011 12:34

Wystarczy zapytać kogoś z KER, a będzie jasne, ze sakrament eucharystii jest dla nich tylko symbolem.


i dlatego uważam wspólnotę ołtarza i ambony z KER za bardzo zły pomysł. Nie może być tak, że razem przystępujemy do Sakramentu a jeden będzie uważał, że przyjmuje zwykły opłatek a drugi wierzy, iż jest to prawdziwe ciało i krew Jezusa Chrystusa.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron