Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Odezwa Do Przyszłych Konwertytów

Re: Odezwa Do Przyszłych Konwertytów

Postprzez Tomasz » Pn lis 21, 2011 00:25

Apel Vikinga jest skierowany do konwertytów, ale nie umniejsza przecież rodzonym Luteranom.

Konwertyci wnoszą ożywczy powiew do Kościoła, bowiem oni rzeczywiście dokonują wyboru. Chcą wyznawać i praktykować Luteranizm, jaki poznają w Księgach Symbolicznych. Jednocześnie potrzebują wsparcia od tych, którzy w KEA są od urodzenia.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Odezwa Do Przyszłych Konwertytów

Postprzez Agnes » Pn lis 21, 2011 10:54

Moją sytuację komplikuje fakt pochodzenia z rodziny muzułmańsko-katolickiej. Także wiesz, jakkolwiek praktykujący jakąkolwiek religię w tej rodzinie jestem ja, tak obawiam się, że mimo wszystko zrozumienia dla swojej decyzji nie znajdę w domu, o znajomych nie wspominając.
Dlatego też chciałbym rozwinąć się duchowo, ponieważ trochę się w tej materii zaniedbałem.[/quote]

Rzeczywiście masz skomplikowaną sytuację. Rozumiem Cię. Bo ja znowu pochodzę z rodziny skrajnie katolickiej, takiej wręcz na pograniczu fanatyzmu i kultywującej ze szczególnym zapałem elementy tzw. pobożności ludowej (łącznie z praktykami naprawdę, przykro mi to mówić, bardziej pogańskimi niż chrześcijańskimi.) Jeżeli ktoś się wywodzi z takiego środowiska, to wie, co to znaczy tam sprzeciwić się "świętej matce Kościołowi" i przejść do "heretyków".

Ale właściwie - tak źle nie jest, nie mamy co narzekać. :) Dzisiaj na stosie nikogo nie palą, ani nie trzeba ukrywać się po lasach żeby odprawić nabożeństwo, a i nasz kościół ewangelicki stoi w stanie nienaruszonym (a za czasów kontrreformacji różnie to w Krakowie wyglądało). Idzie ku lepszemu :)
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Odezwa Do Przyszłych Konwertytów

Postprzez damianon » Pn lis 21, 2011 15:05

Vikingu, podpisuję się również pod Twoją odezwą :). Nie wahać się tylko przychodzić na nabożeństwa! jak nie przyjdziecie to się nie przekonacie czy to jest dla was! nie wolno być zawieszonym w próżni bo to do niczego nie prowadzi! :D

ja zanim podejmę decyzję o oficjalnej i formalnej zmianie wyznania, będę przez przynajmniej rok poznawał KE-A, chodził na nabożeństwa, przeżywał rok kościelny itp. już teraz wiem, że to jest moje miejsce ale nie chcę niczego poganiać. to nie wyścigi a jak się człowiek śpieszy to... się czasem wywróci.

troszkę boję się, że za jakiś czas KE-A w Polsce pójdzie drogą liberalnych Kościołów i zaczną się klocki typu homoseksualne małżeństwa i ordynacja kobiet ale jestem dobrej myśli. tak jak powiedział Tomek:

Konwertyci wnoszą ożywczy powiew do Kościoła, bowiem oni rzeczywiście dokonują wyboru. Chcą wyznawać i praktykować Luteranizm, jaki poznają w Księgach Symbolicznych.


ja jestem jednym z takich konwertytów. nie przychodzę do kościoła zmieniać go na liberalną modłę tylko pielęgnować to co już jest bo uważam, że to co było dobre dla przeszłych pokoleń i jest zgodne z Pismem Świętym należy przekazywać dalej a nie doskonalić na siłę by być nowoczesnym i dostosowywać się do współczesnego świata.
uważam też, że konserwatyzm jest dużo bardziej atrakcyjny dla młodych ludzi niż liberalizm. znudziło się lewackie podejście do życia i rozmemłana moralność. potrzebują kręgosłupa i oparcia w Kościele który nie ulega naciskom tylko konsekwentnie głosi ciągle tę samą naukę a nie zmienia stanowiska "jak wiatr zawieje".

Bo ja znowu pochodzę z rodziny skrajnie katolickiej, takiej wręcz na pograniczu fanatyzmu i kultywującej ze szczególnym zapałem elementy tzw. pobożności ludowej (łącznie z praktykami naprawdę, przykro mi to mówić, bardziej pogańskimi niż chrześcijańskimi.) Jeżeli ktoś się wywodzi z takiego środowiska, to wie, co to znaczy tam sprzeciwić się "świętej matce Kościołowi" i przejść do "heretyków"


Agnes, mam to samo :) ostatnio myślałem, że się przewrócę. moja babcia przyniosła z niewiadomego źródła karteczkę z obrazkiem świętym i jakąś modlitwą która absolutnie nie jest do odmawiania tylko do... przepisywania. ta karteczka leczy(!) trza se przepisać modlitwę i włożyć pod pachę i nosić jakiś czas. można ją również włożyć pod poduszkę na noc. nie pomogły tłumaczenia, że modlitwa nie działa w ten sposób, wszak ja i tak nie chodzę do kościoła to co ja wiem. piękny przykład cudownej pobożności ludowej.
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: Odezwa Do Przyszłych Konwertytów

Postprzez Tomasz » Pn lis 21, 2011 18:00

troszkę boję się, że za jakiś czas KE-A w Polsce pójdzie drogą liberalnych Kościołów i zaczną się klocki typu homoseksualne małżeństwa i ordynacja kobiet ale jestem dobrej myśli.


Na szczęście Synod KEA już kilkakrotnie odrzucił wnioski o ordynacje kobiet na prezbiterów, a o uznaniu "homo-małżeństw" nawet nie ma mowy. Ale niebezpieczeństwo istnieje. Obserwując inne strony i fora oraz wypowiedzi niektórych osób widzimy, że wilki w owczych skórach próbują wedrzeć się do Owczarni Pana i pożreć kogo się da. Szatańskie nauki sieją już spustoszenie wśród kościołów w Europie i nie wolno nam dopuścić, aby rozpowszechniły się u nas.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Odezwa Do Przyszłych Konwertytów

Postprzez Jacek » Pn lis 21, 2011 19:13

KEA w Polsce reprezentuje umiarkowany konserwatyzm/ złagodzona forma/, gdybyscie drodzy konwertyci mieli przynalezec do kosciola lutheranskiego Synodu Wisconsin, to zapewniam Was, ze Levebrysci, i Tradycjonalisci, z Krk to do nich harcerzyki. Po Wisconsinie, rownież konserwatywnie radykalny jest Synod Missourrii, ale nie posuwa sie tak radykalnie jak Wisconsin, chociaz obydwa Synody zwalczaja wszelki ekumenizm, a także nie uznaja za lutheranskie koscioly zrzeszone w Swiatowej Federacji Lutheranskiej, ktora niestety dla mnie przestala byc organizacja koscielną a stala się klubem liberalnego zepsucia. Niestety koscilol lutheranski jest dzis mocno rozbity, wbrew slowom samego Chrystusa. Dlatego wybierając odpowiedni kosciol czy to w kraju czy zagranicą musicie przemyslec, czy jest zgodnie z Waszymi poglądami. Dzisiaj Polacy przynalezą do roznych odłamow koscila lutheranskiego na świecie.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Odezwa Do Przyszłych Konwertytów

Postprzez Tomasz » Pn lis 21, 2011 19:26

Nie do końca Vikingu - Kościół Synodu Missouri współpracuje z niektórymi kościołami ŚFL. Na pewnych płaszczyznach wspiera również nasz KEA.
Na marginesie - ŚFL - to bardzo luźna organizacja. Są tam zarówno kościoły liberalne (np. EKD czy ELCA) jak również konserwatywne - np. Kościół Łotwy, Australii czy Etiopski Kościół Mykane Jesus.

Na marginesie - Kościół Synodu Wisconsin wcale nie jest taki straszny jak go maluje Viking :) Owszem -to Kościół bardzo ortodoksyjny i może zbyt rygorystyczny w pewnych kwestiach, ale z pewnością w wielu sprawach możemy brać z niego przykład.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Odezwa Do Przyszłych Konwertytów

Postprzez damianon » Pn lis 21, 2011 19:59

czy mógłby mi ktoś opisać albo podać źródło opisujące poszczególne synody i federacje oraz czym one się różnią między sobą?
bo szukam ale się nie łapie w tym ani trochę. może gdzieś na forum już o tym było a ja nie znalazłem?
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: Odezwa Do Przyszłych Konwertytów

Postprzez Tomasz » Pn lis 21, 2011 20:29

Synod Wisconsin :

oficjalna strona http://www.wels.net/
informacja w języku polskim http://ekumenizm.wiara.pl/doc/477932.Koscioly-luteranskie-na-swiecie-Kosciol-EwangelickoLuteranski

Synod Missouri
oficjalna strona http://www.lcms.org/
informacja w języku polskim http://ekumenizm.wiara.pl/doc/651451.Kosciol-EwangelickoLuteranski-Synodu-Missouri

Odnośniki do stron federacji znajdziesz na naszym portalu w dziale "linki"
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Odezwa Do Przyszłych Konwertytów

Postprzez damianon » Pn lis 21, 2011 20:55

dzięki :)
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: Odezwa Do Przyszłych Konwertytów

Postprzez Bronisław Sztuchlik » Wt lis 22, 2011 00:27

Tomku.
Zastanówmy się, czy nie wybiegamy za daleko? Czy nie jest tak, iż Gościom, potencjalnym Konwertytom, pukającym do drzwi naszego KEA w Polsce, wskazujemy lepszą gościnność naszego "Sąsiada".
Oby to nie był "grzech zaniedbania".Najpierw winniśmy przedstawić To, co my mamy do zaoferowania.
Może zabrzmi to banalnie, ale według mnie to wygląda to tak, jakby "restaurator" swoich gości kierował do konkurencji. Zdobądżmy się na odwagę i wykażmy przed światem , iż KEA w Polsce jest prawdziwym, Staroluterańskim Kościołem, nie ze względu na ludzi Nim zarządzającymi, lecz głoszoną naukę wg
Ksiąg Symbolicznych.
Bronisław Sztuchlik
 
Posty: 155
Dołączył(a): Cz lut 03, 2011 22:06
Lokalizacja: Studzionka
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości

cron