Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Biskup - czasowy czy stały

Biskup - czasowy czy stały

Postprzez Berk » So kwi 09, 2022 06:58

Nie przypominam sobie ażeby Biblia czy pisma lutra mówiły coś na ten temat, chyba tylko lokalny zwyczaj? W Polsce biskupów mamy czasowo, na okreśłoną kadencję, podobnie jest chyba w Ameryce. W Skandynawii znowu biskupi nie mają jakiejś określonej kadencji, pełnia biskupstwo aż do rezygnacji albo emerytury. W innych krajach nie wiem, może ktoś wie?
Więc czy któraś z tych opcji jest bardziej słuszna? Ja się przychylam do naszych kadencyjnych biskupów bo jeśli uważamy że urząd duchowny jest jeden tyle że różne są jego posługi to kadencyjnośc bardziej to moim zdaniem podkreśla.
Berk
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt sie 27, 2021 10:14
wyznanie: ewangelicyzm
  

Re: Biskup - czasowy czy stały

Postprzez Grzegorz » So kwi 09, 2022 22:53

Ja bym się skłaniał raczej do nieokreślonej długości posługi biskupa. W Nowym Testamencie nie ma żadnej wzmianki o kadencjach biskupów, a w starożytnym świecie jak najbardziej istniały urzędy kadencyjne. Gdyby apostołowie uważali kadencyjność za dobry pomysł, to byłaby o tym wzmianka w listach. Z drugiej strony, nowotestamentalny urząd biskupa należy utożsamiać raczej ze współczesnym urzędem proboszcza, a nie hierarchią episkopalną, więc może nie ma co wyciągać zbyt daleko idących wniosków.

Generalnie chyba jest tak jak mówisz, że kadencje biskupów to kwestia zwyczaju w różnych krajach. W LCMS wybory prezydenta Kościoła (obecnie Matthew Harrison) są co trzy lata.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  


Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron