Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Reakcja na Apel o poszanowanie Praw Człowieka

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Reakcja na Apel o poszanowanie Praw Człowieka

Postprzez Grzegorz » Cz gru 10, 2020 15:49

Synodalna Komisja ds. Kobiet oraz diakonki Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP wystosowały apel, w którym nawiązują do sporu o aborcję w polskim społeczeństwie:
https://www.luteranie.pl/nowosci/apel_o ... ,7110.html

Z apelu wynika między innymi, że dostęp do aborcji jest "prawem reprodukcyjnym", a sprzeciw wobec aborcji stanowi "formę przemocy".

Ja już mam dosyć tego oswajania z aborcją w KEA. Myślę, że pora na wyraźne określenie się Konfesyjnych. Proponuję opublikować oświadczenie, w którym przypomnimy, że w 1991 r. Synod Kościoła wyraźnie wypowiedział się przeciwko aborcji na życzenie i ostatnie wypowiedzi duchownych odbieramy jako chęć zrewidowania tego podejścia. Pod tym musi być lista osób: imię, nazwisko, parafia - konkrety, kto się utożsamia z naszym podejściem. Trzeba wyraźnie nakreślić czerwoną linię.

Kto jest chętny?

EDIT: Usunąłem jedno zdanie, dostałem opinie od sympatyków portalu, że zbyt radykalnie stawiam sprawę.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Reakcja na Apel o poszanowanie Praw Człowieka

Postprzez Aleksander » Cz gru 10, 2020 15:54

Warto by zaprosić ludzi z Facebook aby wzięli udział.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Reakcja na Apel o poszanowanie Praw Człowieka

Postprzez janpatkowski » So gru 12, 2020 13:07

Przede wszystkim witam wszystkich konfesyjnych na tym forum. Z góry przepraszam za zbyt długi wywód ale taki strumień wybija ze mnie, gdy widzę, co się teraz, w Adwencie dzieje. Obecne działania KEA i jednoczesna bierność w staniu po stronie Ewangelii woła o pomstę do nieba. Od kilku lat wszystkie "nowinki" są wprowadzane tylnymi drzwiami i nasz (choć coraz mniej czuję związek z tym tworem, związany jestem raczej z ludźmi w nim funkcjonującymi) Kościół jak zwykle nie ma zdania w żadnej sprawie. Jest idealnie letni. Oczywiście ekumenizm będzie forsowany z pełną mocą (brrr... na samo to słowo robi mi się słabo). Stwarzane są pozory przyjacielskości, samarytańskości dla odrzuconych itd., ale nie ma w nim miejsca dla myślących podobnie jak szacowne grono tego forum.
Niestety, w codziennym życiu zborowym obecnie nie mamy żadnej alternatywy dla KEA jako luteranie. SELK może ma potencjał ale w Polsce misja im się nie opłaca (sprawdziłem co myśli o tym zbór w Goerlitz, a są tam również nasi rodacy). Tylnymi drzwiami wprowadzono prawo absolucji i sprawowania Wieczerzy Pańskiej przez diakonki. Teraz tylko czekać, aż któraś zostanie proboszczem. Być może będzie to Kraków, gdzie od zborowników wiem, że ks. Pracki "przestał chcieć być księdzem" i chce zająć się czymś innym. I tu znów na wierzch wypływa brak określonego stanowiska KEA w działaniach - w prawie kościelnym nie ma możliwości "cofnięcia ordynacji" lub "odwołanie z zawodu "ksiądz". Teraz większość spraw parafii obsługuje diakonka właśnie.
Piszę te słowa z perspektywy życia w diasporze. WIększość życia zborowego przeżyłem w Lublinie (dawna parafia p. Herberta), gdzie luteraninem być ciężko - najbliższy zbór około 120 km dalej, proboszcz doktoryzujący się na KUL (dla niezorientowanych Katolicka uczelnia niepubliczna podparta mitem JP2) i "aktywna bierność zboru". Nie licząc imprez ekumenicznych (wspominanych po każdym kazaniu). Kilka lat spędziłem na studiach w Katowicach i zawsze, gdy wracałem do Lublina czułem się jak ryba wyrzucona z wody na pustynię. Nie było tu miesca dla moich poglądów i chęci działania na niwie konfesyjności.
Trzeba wrzeszcie postawić sprawę jasno - KEA niech się określi tak, tak, nie, nie. Ludzie, zwłaszcza młodsi, określają się po której stronie sporów stoją (na szczęście tych, których dane mi było spotkać na swej drodze, głównie studenci i młodzi małżonkowie są nowoczesnymi konserwatystami. Ale oni chcą czegoś więcej, niż raz w tygodniu nabożeństwo i tyle. Oni chcą tworzyć swoją tożsamość nie w duchu ekumenicznym czy kryptokatolickim ale luterańskim. Więc jest od czego zacząć.
Kiedyś miałem taki pomysł dla konfesyjnych, aby w każdej parafii zrobić research, czy są jacyś myślący ortodoksyjnie. Jeśli tak, aby w każdym zborze była taka grupka, chocby 2-3 osobowa, aby szukający czegoś innego od "masówki" w wydaniu KEA, mieli się z kim spotkać, porozmawiać i znaleźć zrozumienie i zacząć działać, robiąc to oddolnie.
Mam nadzieję, że z pomocą Ducha Świętego KEA się wreszcie opamięta, bo jako chrześcijanie: "nie upodabniajcie się do tego świata, ale się przemieńcie przez odnowienie umysłu swego, abyście umieli rozróżnić, co jest wolą Bożą, co jest dobre, miłe i doskonałe" (Rz 12,2).
janpatkowski
 
Posty: 4
Obrazki: 0
Dołączył(a): Wt paź 24, 2017 21:06
wyznanie: luterańskie
  

Re: Reakcja na Apel o poszanowanie Praw Człowieka

Postprzez Grzegorz » N gru 13, 2020 13:39

Jan, wysłałem Ci maila na adres, którym się rejestrowałeś na Forum.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Reakcja na Apel o poszanowanie Praw Człowieka

Postprzez Jakub » N gru 13, 2020 16:05

Gdybym był 10 lat młodszy to jako młody student teologii nawiązałbym kontakty z LCMS i zaczął coś organizować. Jednak 10 lat temu wydawało się, że wcale nie jest tak źle. Biskupem Kościoła został - wydawać by się mogło konserwatywny pietysta. Wtedy śmiałem się, że KER dobija do lewej ściany, a dziś ...
Najważniejsze to znaleźć takiego młodego (albo w sumie nawet nie koniecznie młodego, ale przede wszystkim mającego wiarę i zapał) teologa, który w przypadku przekroczenia jakiejś krytycznej granicy mógłby zorganizować alternatywne struktury. Jest to smutne, że wielu dobrze zapowiadających się studentów ChAT nie dotrwało, albo nie dotrze do ordynacji w KEA ...
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Reakcja na Apel o poszanowanie Praw Człowieka

Postprzez Grzegorz » N gru 13, 2020 16:19

Jakub, sprawdź proszę Messengera.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Reakcja na Apel o poszanowanie Praw Człowieka

Postprzez Grzegorz » Cz gru 17, 2020 18:21

Nasze oświadczenie jest już gotowe! Planujemy opublikować je jutro, a teraz zbieramy podpisy :) Zainteresowanych wglądem w treść oświadczenia proszę o maila: g.zarnecki@konfesyjni.pl
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Reakcja na Apel o poszanowanie Praw Człowieka

Postprzez Aleksander » So gru 26, 2020 17:16

Prawdziwa odpowiedź: https://dorzeczy.pl/religia/166378/pols ... yjnym.html

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  


Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron