Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Skandaliczny temat egzaminu gimnazjalnego

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Skandaliczny temat egzaminu gimnazjalnego

Postprzez Tomasz » Śr kwi 24, 2013 20:14

Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Skandaliczny temat egzaminu gimnazjalnego

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr kwi 24, 2013 21:52

A czemu akurat luteranin? "Heretykami" sa równiez kalwini, zielonoswiatkowcy, baptyści czy anglikanie;)
A tak na powaznie to przykre to bardzo, ale mam nadzieje, ze to nie było specjalnie i z premedytacja zrobione, tylko nastapiło przeoczenie.....
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Skandaliczny temat egzaminu gimnazjalnego

Postprzez Elżbieta » Śr kwi 24, 2013 22:20

Tak możesz mieć nadzieję, jeżeli to Ci potrzebne do szczęścia, jednak rzeczywistość jest całkiem inna.

Dzisiaj słyszałam , że ponoć Luteranie uważają, że nie mogą połączyć się z KRK z powodu zbyt wielkich różnic doktrynalnych. Natomiast KRK uważa, że nie mogą się z nami połączyć dlatego, ze dzieli nas zbyt wielka przepaść.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Skandaliczny temat egzaminu gimnazjalnego

Postprzez septemberlicht » Cz kwi 25, 2013 07:57

Mnie zawsze w takich sytuacjach - tzw. 'nieumyślnej niezręczności' - zastanawia dlaczego nieumyślnie niezręcznie z reguły postępuje się wobec tych, wobec których nieumyślne niezręczności uchodzą płazem.

Już widzę, jakie byłyby skutki nieumyślnej niezręczności polegającej na konieczności analizy przez uczniów jakiejś antysemickiej wypowiedzi Piotra Skargi SJ, albo ludowej powiastki o dźganiu przez Żydów nożem hostii i mieszaniu z macą krwi zaszlachtowanego chrześcijańskiego niemowlęcia.
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Skandaliczny temat egzaminu gimnazjalnego

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Cz kwi 25, 2013 08:32

Elżbieta napisał(a):Tak możesz mieć nadzieję, jeżeli to Ci potrzebne do szczęścia, jednak rzeczywistość jest całkiem inna.

Dzisiaj słyszałam , że ponoć Luteranie uważają, że nie mogą połączyć się z KRK z powodu zbyt wielkich różnic doktrynalnych. Natomiast KRK uważa, że nie mogą się z nami połączyć dlatego, ze dzieli nas zbyt wielka przepaść.


Zbyt wielka przepaść w czym konkretnie?
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Skandaliczny temat egzaminu gimnazjalnego

Postprzez Elżbieta » Cz kwi 25, 2013 08:44

Zbyt wielka przepaść w czym konkretnie?

Mnie nie pytaj, ja jestem Luteranką :P. Dla mnie osobiście, to jest zbyt dużo różnic doktrynalnych :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Skandaliczny temat egzaminu gimnazjalnego

Postprzez Jonah » Cz kwi 25, 2013 12:45

Właściwie kiedy nie ma prześladowań, to można do sprawy podejść humorystycznie. A gdyby tak uczniowie pisali na temat: "kalwini mają sześć palców u rąk, a lutrowie ogon", jak przedstawiała staropolska propaganda antyreformacyjna, to dopiero byłaby heca.

Sam zastanawiałem się, czy po konwersji nie wyrośnie mi ogon, ale na razie nic nie widać :lol:
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Skandaliczny temat egzaminu gimnazjalnego

Postprzez lupus » Pt kwi 26, 2013 11:32

A ja powiem tak - jestem z zawodu historykiem, przejrzałem sobie z ciekawości ten test gimnazjalny, jeszcze zanim oficjalnie wypowiedział się o tym zadaniu bp Samiec i czytając nie widziałem jakichś powodów do bicia na trwogę. Oczywiście, ja jestem na drodze do konwersji z KRK, nigdy (jeszcze) nie żyłem w Kościele diasporalnym i być może nie mnie wypowiadać się o uczuciach luteran, zwłaszcza takich, którzy doświadczyli nieprzyjemności ze strony rzymskich katolików. Jednak jako historyk uważam, że to też są źródła i świadkowie epoki, więcej - ich znajomość jest konieczna, by wiedzieć czym właściwie była reformacja. Samo pytanie było dość zręcznie ułożone, bo do poprawnej odpowiedzi konieczna była wiedza o tym, kiedy wystąpił ks. Luter i na tej podstawie trzeba było wywnioskować, kto mógł wydać taki akt. Wydaje mi się natomiast rozsądnym, by nie puszczać tego "na żywioł" i jeśli już dajemy taki tekst, należy go opatrzyć, choćby skrótowym, komentarzem (i w tej mierze w pełni popieram ks. biskupa). Tylko jeszcze jedno zastrzeżenie w charakterze "disclaimera" - gdy rozmawiam z nauczycielami historii (czy to znajomymi, czy studentami, czy też spotykanymi w ramach współpracy uczelni z nauczycielami) często dostaje mi się za skłonność do zgłaszania głęboko słusznych akademickich postulatów, które nie mają prawa działać w szkolnych warunkach. Podobno często nie wyobrażam sobie nawet do czego zdolni są uczniowie i ogólnie system szkolny, więc, biorąc to pod uwagę, być może umieszczanie takiego zadania faktycznie wyrządzi szkody, a piszący test niezdolni są jeszcze do dojrzałego podejścia do tego tekstu. Inna sprawa, że wyobrażam sobie, co by się działo, gdyby pojawił się jakiś traktat antykatolicki, albo choćby taki uroczy średniowieczny utwór jak "Pieśń o Janie Wiklefie" Andrzeja Gałki z Dobczyna (http://literat.ug.edu.pl/poezjas/002.htm - teoretycznie można na tej podstawie również ułożyć fajne zadanie o husytyzmie i początkach reformacji na ziemiach polskich :mrgreen: ).
lupus
 
Posty: 39
Dołączył(a): Pn kwi 08, 2013 21:04
wyznanie: KEA
  

Re: Skandaliczny temat egzaminu gimnazjalnego

Postprzez Kitka » Śr maja 01, 2013 21:38

Pisałam ten egzamin :)
Jako przedstawicielka młodzieży mogę powiedzieć, że moi rówieśnicy są bardziej tolerancyjni i nikt z tego powodu nie robił problemów ani na lekcjach ani po teście. Traktuje się to jako historię. Nic nie zmieni tego, że takie sytuacje miały miejsce. Ważne jest to, co teraz. A teraz młode pokolenie jest bardziej tolerancyjne.
Jeżeli widzimy problem, to jest on w programie lub szerzej: w naszym podejściu.
Oczywiście, takie wydarzenia i słowa mają zapewne duże znaczenie dla każdego protestanta, ale historii się nie zmieni. Pytanie mogło odnosić się do innej religii.
Jest to niemiła sytuacja, więc można by było wspominieć coś w postaci komentarza. Najlepiej by to wyglądało.

Nawiasem mówiąc: to zad dobrze zrobilam :D Miałam 6 z tych tematów. Jakże inaczej...
Kitka
 
Posty: 106
Dołączył(a): Wt sty 24, 2012 13:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Skandaliczny temat egzaminu gimnazjalnego

Postprzez Maksymilian » Wt maja 14, 2013 18:06

Również pisałem ten egzamin przyznam szczerze, że w ogóle mnie nie ruszył ten traktat, bo to był cytat, jak można mieć do kogoś pretensję, że kogoś cytuję absurd, bardziej mnie zgorszyła wiadomość o apelu Kościoła przypominająca mi mniej więcej oburzenie "Gazet Wyborczej" lub podobnych do niej środowisk.

Przepraszam za te ostre słowa, ale w tej sytuacji naprawdę bardziej trafnego przykładu nie znajdę.
Maksymilian
 
  


Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości

cron