Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Cmentarz Stary Adamów woj, łódzkie

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Cmentarz Stary Adamów woj, łódzkie

Postprzez Witold » Pt sie 09, 2013 23:42

Zapraszam chętnych z naszego województwa do porządkowania starego ewangelickiego cmentarza. Grupa jest bezwyznaniowa a jednak dba o pamięć znacznej części mieszkańców naszego województwa łódzkiego.

http://stary-adamow.blogspot.com/

podaję też stronę pasjonata cmentarzy ewangelickich województwa łódzkiego, zobaczcie ile pracy poświęcił udokumentowaniu pozostałości cmentarzy ewangelickich okolic Łodzi. Niestety stan cmentarzy jest szokujący!!!

http://www.cmentarzeewangelickie-lodzkie.pl/

Tak przy okazji pomyślałem że może byśmy reklamowali akcję sprzątania ewangelickich cmentarzy na portalu konfesyjni,pl?

Listopad się zbliża a w każdym województwie są setki opuszczonych cmentarzy. Pomożecie Bracie Tomaszu? :)
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Cmentarz Stary Adamów woj, łódzkie

Postprzez Elżbieta » So sie 10, 2013 06:02

Sądzę, że Tomek nie będzie miał nic przeciwko temu :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Cmentarz Stary Adamów woj, łódzkie

Postprzez Witold » So sie 10, 2013 11:15

Podam Wam jeszcze jeden konkretny przykład, cmentarz ewangelicki w Rąbieniu:

http://www.cmentarzeewangelickie-lodzkie.pl/rabien.htm

Czego nie widać na zdjęciach, cmentarz ten powoli zaczyna zamieniać się w wysypisko śmieci. Parafia ewangelicka jest o parę kilometrów dalej...

Podobnie jest w Poddębicach gdzie cmentarz porastają chaszcze a parafia nieopodal.

Zresztą o czym tu gadać, w Łodzi naprawdę duży cmentarz luterański został zamieniony w park. Kilka lat temu wjechały na jego teren koparki i usunęły setki nagrobków datowanych od lat 80tych XIX wieku do lat 60tych XX. Nagrobki leżały na stercie rozbite, w nieposzanowaniu. Obecnie wyprowadza się tam pieski chociaż wcześniej, przed usunięciem nagrobków wiele osób i tak nie miało z tym problemu.
Nie mogłem i nadal nie mogę zrozumieć jak można nie szanować takich miejsc. To że ktoś był innego wyznania znaczy że był podczłowiekiem?
Podobnie jest z samymi ewangelikami którzy nie chcą pamiętać o miejscach spoczynku swych braci tylko dlatego że byli Niemcami?

Mam nadzieję że uda mi się oczyścić kilka miejsc. Myślę też o zamówieniu tabliczek z napisem w stylu: "Cmentarz ewangelicki. W tym miejscu spoczywają ciała chrześcijan, prosimy o szacunek dla tego miejsca".

Mam zamiar też powiedzieć księdzu żeby dał taką informację przed nabożeństwem. Może ktoś z towarzystwa się ruszy...
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Cmentarz Stary Adamów woj, łódzkie

Postprzez Elżbieta » So sie 10, 2013 18:20

Witoldzie, problem jest jeden, dzisiaj już niczego nikomu się nie chce. Rozwiązaniem było by chyba gdyby nas zaczęto prześladować i zamykać nasze kościoły - ale już i tego za bardzo pewna nie jestem. Polak, to taki dziwny człowiek, któremu jest tylko to cenne co mu zabierają i tylko wówczas, kiedy go prześladują i musi zejść do podziemia
W czasach pokoju i wolności , wszystko ma w nosie oprócz własnej wygody i luksusów, które ewentualnie może zdobyć (i to nie zawsze uczciwie)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Cmentarz Stary Adamów woj, łódzkie

Postprzez Jacek » So sie 10, 2013 20:17

Ela- jak trzeba bedzie zejsc do podziemia, to ja zglaszam sie na dowodce oddzialu partyzanckiego bojowek protestanckich :mrgreen:
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Cmentarz Stary Adamów woj, łódzkie

Postprzez Elżbieta » So sie 10, 2013 21:32

W to akurat nie wątpię :lol:
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Cmentarz Stary Adamów woj, łódzkie

Postprzez septemberlicht » N sie 11, 2013 10:50

klasyczny przyklad polskiej obludy. jesli ktos farba pobazgra jakis polski grob na Ukrainie to w Polsce wybucha histeria. A w tym samym czasie Polacy radosnie buldozerami niszcza kolejne poniemieckie cmentarze. Ostatni przyklad - Sobota kolo Lwowka Slaskiego.
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Cmentarz Stary Adamów woj, łódzkie

Postprzez Witold » N sie 11, 2013 21:06

septemberlicht napisał(a):klasyczny przyklad polskiej obludy. jesli ktos farba pobazgra jakis polski grob na Ukrainie to w Polsce wybucha histeria. A w tym samym czasie Polacy radosnie buldozerami niszcza kolejne poniemieckie cmentarze. Ostatni przyklad - Sobota kolo Lwowka Slaskiego.


:cry:
http://leptir-visanna6.blogspot.com/201 ... ciwie.html

Ciekawe jak to jest że niektóre cmentarze to miejsca pamięci a inne mogą być zaorane kiedy tylko komuś się zamarzy.

Ciekaw jestem też czy wojewódzki konserwator zabytków nie jest w stanie przyblokować takiej dewastacji.

edit:
Ciekawe nagrobki kryły się na cmentarzu w Sobocie:
http://fotopolska.eu/Sobota/b82451,Cmen ... licki.html

A tutaj piękny przykład zapadniętego albo otwartego grobowca w którym wylądowały... śmieci:
http://fotopolska.eu/336343,foto.html?o=b82451
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Cmentarz Stary Adamów woj, łódzkie

Postprzez Witold » N sie 11, 2013 21:16

Co do Soboty, powodem wyburzenia było to że cmentarz... był nieużywany :shock:

Poniżej link do artykułu z Wybiórczej a tutaj najlepszy fragment:
Naczelnik twierdzi, że zrównanie cmentarza z ziemią było jedynym wyjściem: - Wcześniej próbowaliśmy tam sprzątać, ale nikt nie będzie wchodził do otwartego grobu, gdzie widać jeszcze kości, by wyjąć potłuczone butelki czy wrzuconą lodówkę. Żeby zrobić tam prawdziwy porządek, gmina musiałaby wydać tyle pieniędzy, że nie byłoby nas na to stać. Poza tym po co przeznaczać pieniądze na coś, co i tak już nie funkcjonuje? Lepiej było przeprowadzić te prace, niż nie robić nic i wstydzić się tego, jak wygląda to miejsce.


Cały tekst: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,3577 ... z2bh3kjivg
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Cmentarz Stary Adamów woj, łódzkie

Postprzez Elżbieta » N sie 11, 2013 21:59

Kiedyś w telewizji był program na temat naszych praprapra - ponoć jaskiniowców. W tym to programie autorzy ukazali jasno, że ci praludzie dbali o swoich zmarłych i szanowali miejsca pochówków. - Ale może to jednak nie byli nasi przodkowie :) może tamta linia dawno wymarła i my nie mamy tak naprawdę z nimi nic wspólnego.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron